סיקור מקיף

ציוץ ושירה בלב ים

חברה גרמנית פיתחה טכנולוגיית שידור אקוסטית תת מימית, המחקה את מנגנון העברת הקולות של הדולפינים.

צילום: barachihuang / flickr.
צילום: barachihuang / flickr.

מאת: יוסי כהן

דולפינים ולווייתנים פיתחו לעצמם טכניקה לתקשורת תת מימית ארוכת טווח יעילה ביותר, המבוססת על ציוץ ושירה בטווח רחב של תדירויות משתנות. ע"י שינוי תדירויות הציוץ הם מעבירים זה לזה אינפורמציה, וממסכים את ההד המיותר ואת רעשי הרקע הבוקעים ממרחבי הים.

חברת EVOLOGICS מגרמניה, המפתחת טכנולוגיות חדשניות בהשראת תופעות טבע לתחום הימי והתעופתי, חקרה במשך שמונה שנים את מנגנון התקשורת של הדולפינים. כתוצאה ממחקר ארוך זה פיתחה EVOLOGICS טכנולוגית שידור אקוסטית תת מימית בשם (SWEEP SPREAD CARRIER (S2C, המחקה את מנגנון העברת הקולות של הדולפינים.

מודמים (התקנים) תת מימיים אקוסטיים מתוצרת EVOLOGICS המבוססים על טכנולוגית S2C, מפזרים באופן רציף את אנרגיית הסיגנל המשודר לטווח תדירויות רחב, המונע הפרעות ורעשי רקע. רסיבר הקולט את סיגנלי האנרגיה הופך אותן לפס שידור צר וברור, נטול הפרעות, המאפשר פיענוח מוצלח של השידור גם בתנאי סביבה סוערים.

ההתקנים התת מימיים של EVOLOGICS מתאימים ליישומים בעומקים רדודים עד בינוניים, בטווחים של עד 1 ק"מ (מהירות שידור גבוהה של 28kpbs), וליישומים בעומקים גבוהים למרחק של עד כ-8 ק"מ (מהירות שידור נמוכה של 6.5kpbs). השימושים העיקריים של התקנים אלה הם בתחום חיפושי נפט וגז, בחקר אוקיינוסים, באיסוף ובשידור מידע סייסמי כמו רעידות אדמה וצונמי, ובריכוז נתונים תת ימיים והעברתם למרכזי מידע.

מקור מידע

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. יפה. עכשיו יצליחו למסך באופן סופי ומוחלט את שירת הליוויתנים ולמנוע העברת מידע בין לוויתנים (לבין עצמם) ובין דולפינים (לבין עצמם).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן