סיקור מקיף

בריטניה חושפת את תיק –X שלה, דוח על עבמ משנת 1980

התאור של קצין חיל האוויר האמריקני שהיה מוצב בריטניה מדהים, אך אין שום עדויות פיסיות לאיום כלשהו על בריטניה, נכתב בדוח שפורסם לאחר שהיה גנוז במשך 22 שנה * ככל הנראה מדובר בתעתועי אור ממגדלור סמוך

הדמיה של העצם שתואר בדוח רנדלסהם
הדמיה של העצם שתואר בדוח רנדלסהם

ממשלת בריטניה מתכננת לחשוף מסמכים רבים שהיו עד כה מסווגים, ומסמך זה הוא הראשון בסדרה. לפי ההערכה, ישנם עוד כמאה תיקים ופיסות עדויות האסורים כיום לפרסום. הכוונה היא לאפשר פרסומם לפי חוק חופש המידע שעבר בפרלמנט הבריטי בשנת 2000.
ועדכון נוסף. הסי.אן.אן מצטט חובבי עבמים בבריטניה הטוענים כי התיק שנחשף אינו כולל את כל העדויות וכי סרטי הקלטה מן האירוע נלקחו על ידי קצין אמריקני בכיר ונעלמו.
לידיעה המעודכנת בסי.אן.אן

לכתבה מה-30/11/2002
זה היה עשוי להיות פרק בסדרה תיקים באפלה. לפני למעלה מ-20 שנה דיווח איש חיל האוויר האמריקני כי ראה "עצם בוהק מוזר" ליד בסיס חיל אוויר בבריטניה.
התצפית המוזרה הזו ליד בסיס חיל האוויר וודברידג' במזרח בריטניה ארעה בשעות לפנות בוקר של ה-27 בדצמבר 1980 והיא מפורטת בתיק ממשלתי מסווג תחת השם תיק רנדלסהאם. הדוח, באורך של כמה עשרות עמודים משוחרר רק עתה לפרסום במסגרת מבצע פתיחת תיקים פנימיים של ממשלת בריטניה.
בדוח המכונה "אורות בלתי מוסברים" נמסר כי לוטננט קולונל בחיל האוויר האמריקני סיפר כי היה עד ראיה לעצם מאיר ב"אור אדום דמוי שמש" נע בין העצים ביער רנדלסהאם.
שני אנשי סיור אמריקנים צפו באורות "הבלתי רגיליים" מחוץ לגדר של בסיס חיל האוויר הבריטי וודברידג', אומר לוטננט קולונל צ'רלס האלט בדוח.

לאחר שקיבלו אישור, שני האמריקנים ואיש סיור נוסף התחילו לחקור את האורות. הדוחות שלהם מספרים על עצם המאיר באור זוהר מוזר ביער, כותב האלט, שהיה סגן מפקד הבסיס הבריטי בבנטווטרס, הסמוך לוודברידג'.
העצם תואר כמתכתי למראה וצורתו צורת משולש. רוחבו כשניים עד שלושה מטרים לערך בבסיסו וכשני מטרים גובהו. "הוא האיר את כל היער באור לבן. העצם עצמו כלל גם אור אדום מהבהב על ראשו והגדות שלו היו מוארות באור כחול מלמטה. העצם ריחף או עמד על רגליים."
כאשר איש הסיור הגיע לעצם הוא תמרן בין העצים ונעלם. באותו זמן החלו בעלי החיים בחווה הסמוכה להשתולל.

שעה לאחר מכן, העב"מ נצפה שוב ליד השער האחורי של הבסיס.
הדוח של האלט ממשיך: "מאוחר יותר בלילה, אור אדום דמוי שמש נראה שוב בין העצים. הוא נע מסביב והבהב. בנקודה אחת הוא נראה כמשליך חלקיקים זוהרים ומתפרק לחמישה עצמים לבנים נפרדים ואז נעלם.

מיד לאחר מכן נראו שלושה עצמים דמויי כוכבים בשנים, שניים בצפון ואחד בדרום, כולם היו כעשר מעלות מעל האופק. העצם נע במהירות בזויות חדות והראה אורות אדומים ירוקים וכחולים. העצמים בצפון נראו כאליפטיים במשקפת המגדילה פי 8-12, ואז הם הפכו למעגלים מלאים. העצמים בצפון נראו עד שעה או שעתיים. העצם שנע דרומה נראה בשמים במשך שעתיים או שלוש והוא פלט מדי פעם קרן אור כלפי מטה.
למחרת בבוקר מצאו האלט ואיש הצוות שהיה איתו שלושה בורות ברוחב של כעשרים סנטימטרים כל אחד בקרקע.
מדידת הקרינה היתה של 0.1 מילירנטגן (יחידת קרינה, אלפית הרנטגן) בגומחות הללו, רמה הגבוהה פי 10 מהנורמלי, נכתב בדוח.
הקצין ניסה ללא הצלחה לצלם את האירוע במצלמה, לפי הדוח הסרט היה מקולקל. שום דבר גם לא נצפה ברדאר של בסיס חיל האוויר הביטי הסמוך.
תזכיר של משרד ההגנה הכלול בתיק מגלה ספקנות אודות התצפית, אף כי אנשיו כותבים כי הם היו בעלי ראש פתוח בשמיעת העדות.
"לא התגלה שום איום לבטחונה של הממלכה המאוחדת ולא נערכו חקירות נוספות מאז", נכתב בתזכיר. "לא הגיע שום מידע נוסף על האורות שישנה את דעתנו כי התצפית של אורות אלה לא היתה חשובה מהבחינה הבטחונית. שום עצם בלתי מזוהה לא נראה במכ"מ במהלך התקופה שבה מדובר, ולא היו שום עדויות למשהו שחדר למרחב האווירי של בריטניה ונחת ליד בסיס חיל האוויר וודברידג'.
לפי התזכיר, אנשי חיל האוויר האמריקני יכלו לראות קרן שיצאה ממגדלור אורפורד נס הסמוך, כאשר הצורות המוזרות נוצרו כאשר קרן האור חדרה דרך העצים. אפשרות נוספת היתה כי כדורי אש – סוג של ברק – מסבירות חלק מהאורות. "בהעדר ראיות מוצקות, משרד ההגנה נשאר בראש פתוח אודות העדויות הללו." מסכם הדוח.

לפני הפרסום השבוע, ראו את הדוח כעשרים אנשים שביקשו גישה אליו באמצעות חוק חופש המידע בארה"ב. התיק היה זמין לציבור במשך זמן מה, אך רק לאחר קבלת רשות ממשרד ההגנה. כעת הודיעה הממשלה, כי היא תפרסם אותו באתר האינטרנט ,www.mod.uk יחד עם תיקים נוספים המדווחים על מקרים בהם נצפו עב"מים.

"צעדים ראשונים אלה מהווים התקדמות חשובה לקראת שינוי מדיניות הממשלה, והרחבת זכות הציבור לדעת מה נעשה בשמו", אמרה שרת ההסברה הבריטית, איבט קופר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. וואלה, אתם באתר "ידען" פשוט חבורה של חובבנים. בתור אתר שאמור לשמור על ראש פתוח, אתם באמת לא מוכרחים להציג את העמדה הרשמית של הממשל במדינה בה מדווח על העב"ם כאילו היא בהכרח העמדה היותר אמינה לגבי מה שקרה. יענו באמת, אתם אמיתיים? העמדה הרשמית של הממשל הבריטי במקרה העב"ם ביער רנדלשם ב-1980 היא שאותם חיילים ראו אור של מגדלור סמוך, ואתם אשכרה לא קולטים שזה כסת"ח שאין כדוגמתו? שימו לב, מדובר בעשרות חיילים שדיווחו על העב"ם, אלה חיילים שנמצאים בבסיס הזה יומם ולילה חודשים ארוכים, מכירים היטב את הסביבה, המגדלור הזה לא חדש להם, וזו לא הפעם הראשונה שהוא מאיר, והם בוודאי ובוודאי מכירים את אופי התאורה שלו. בשני ערבים רצופים עשרות חיילים בבסיס מתחרפנים ויוצאים מדעתם מאורות מוזרים, ואתם טוענים שזה המגדלור? שימו לב, מדובר בחיילים מחיל האוויר שמאומנים בזיהוי כל כלי טיס שקיים באותה תקופה. חלקם בדרגות קפטן וקולונל (מקביל לסרן ואלוף משנה בצה"ל). מדובר בחיילים שמשרתים בבסיס הטילים האטומיים של נאט"ו, ואתם חושבים שהם, כולם, התבלבלו באותם שני ערבים רצופים עם האור של המגדלור? שימו לב, הקפטן, ג'ים פניסטון, אדם שהיה אחראי על האבטחה בבסיס האמור, מספר שהוא ועוד חייל הגיעו לקרבת העצם עצמו. ג'ים צייר את העצם כולל את הסימונים המוזרים שהיו על פניו… והכי חשוב – לפי הדיווח שלו הוא נגע באחד העצמים המעופפים שהיו שם! עמד לידו, הסתכל עליו ונגע בו! לפי הדיווח שלו בסרטון שמתאר את המקרה ביוטיוב מדובר היה בעצם משולש, חם למגע, שהרגיש לו כמו מגע זכוכית, והתרומם לאוויר והתעופף משם מספר שניות לאחר אותו מגע, ועדיין אתם חושבים שהוא ראה מגדלור? מי שיראה את הסרטון יוכל להשתכנע על נקלה שמדובר באדם שנראה ונשמע מאוד אמין. ולגבי הקולונל, מפקד הבסיס (!!!), שיום לאחר מכן יצא עם חיילים לשטח, ותיאר במכשיר הקלטה באחד הרגעים שהוא נמצא מתחת לאחד העצמים הללו, ששיגר עליו ועל החיילים שהיו לידו אלומת אור לבנה. שימו לב, העצם היה מעליו, ממש מעליו, הוא לא התבונן לכיוון האופק אלא 90 מעלות מעליו… אתם עדיין חושבים שהוא ראה מגדלור? הקולונל והקפטן, שניהם קצינים מוערכים, הגישו מספר ימים לאחר מכן דו"חות שבהם הם בעצם העמידו את הקריירה שלהם בסכנה, כי בדו"חות הללו הם ציינו את העצמים הללו וסירבו לדווח שמדובר בתופעה טבעית. הם ציינו כי אינם מכירים כל תופעה אווירית או כלי טיס קיים (אז בשנת 1980) שמתנהג בצורה כזו. אתם עדיין חושבים שזה היה אור של מגדלור, כאשר שני האנשים הללו, קצינים מוערכים שהוצבו בתפקידם מתוך אמון מלא ביכולותיהם וקור רוחם, היו מוכנים לסכן את הקריירה שלהם כשנשבעו שלא כך הדבר ושזה לא מגדלור?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן