סיקור מקיף

חברת טאצ' פוינט מן המרכז האוניברסיטאי אריאל היא הזוכה במקום הראשון בתחרות היזמים BizTEC09

הטכנולוגיה שפותחה מאפשרת המרה של כל מסך שטוח למסך מגע בעלות של דולרים בודדים * במקום השני זכתה קבוצה מן הטכניון, ובשלישי – מאוניברסיטת תל אביב * הזוכים ייצגו את ישראל בתחרות היזמות האירופאית NovaTEC * את התחרות מארגנים הטכניון ו-TheMarker

אב הטיפוס של חברת טץ' פוינט
אב הטיפוס של חברת טץ' פוינט

חברת טאצ' פוינט מן המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון היא הזוכה במקום הראשון בתחרות היזמים BizTEC09 של הטכניון ו-TheMarker, ששלב הגמר שלה התקיים ביום ה האחרון, ה- 11 ביוני. הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת לשדרג כל מסך שטוח – מחשב, פלאזמה, מסך LCD – למסך מגע, בעלות נמוכה של דולרים בודדים, באיכות גבוהה ובטכנולוגיית ייצור פשוטה יחסית. פיתוח זה נבחר מבין 24 פרויקטים שהגיעו לשלב הגמר של התחרות. זו השנה הראשונה שהתחרות נפתחה למוסדות אקדמיים נוספים פרט לשבע האוניברסיטאות. הזכייה מזכה את היזמים ב- 50 אלף ₪ במזומן, ובייעוץ עסקי.

בפיתוח המוצר משתתפים חוקרים ותלמידי מחקר בראשותו של הדוקטורנט לאוניד מינוטין. לדבריו, “בקשה לרישום פטנט הוגשה זה מכבר. מטרתנו כעת היא לגייס משאבים לפרויקט, ולהקים חברה לייצור המוני של פיתוח זה”. ויטלי וישנפולסקי, סטודנט לתואר שני למנהל עסקים MBA במרכז האוניברסיטאי הכין את התוכנית העסקית לפרויקט שזכה בתחרות. את הפיתוח מלווה רשות המחקר של המרכז האוניברסיטאי, והפיתוח עצמו בוצע במעבדות המחלקה להנדסת חשמל, בראשות פרופ' שמואל שטרנקלר.

למקום השני הגיעה קבוצת Vizmo מן הטכניון, המשתמשת ביכולות מכשירים סלולאריים כדי לאפשר ללקוחות המתקשרים אל מרכזי שירות לשרת את עצמם באמצעות תפריטים בטלפון; במקום השלישי חברת PAN VR, מאוניברסיטת תל אביב, המפתחת מוצר המאפשר להציג הולוגרמות תלת מימדיות על מסכים רגילים. שתי החברות הראשונות הזוכות ייצגו את ישראל בנוסף לפרסים הכספים, שתי הקבוצות שזכו במקומות הראשונים תייצגה את ישראל בתחרות היזמות האירופאית NovaTEC, שתיערך לראשונה בישראל.

BizTEC נוסדה בטכניון בשנת 2004 ומבוססות על מודל התחרות של ה-MIT 100K. במהלך השנים הראשונות לקיומה פנתה התחרות לסטודנטים בטכניון בלבד, אולם מ-2006 היא נערכת בשיתוף האוניברסיטאות המובילות בישראל, והשנה נפתחה ללומדים בכל המוסדות האקדמיים בישראל.

6 תגובות

 1. המרכז האוניברסטאי אריאל
  היא אכן מכללה , רק מגלל דעות פוליטויות,
  המרכז מוציא בוגרים ברמה גבוהה מאד לא פחות מאוניברסיטה ,
  אני מעל חברה הייטק קטנה , ואצלי מועסקים מצטיינים בלבד מהמרכז האוניברסטאי אריאל,
  ויש לציין שהם טובים מאד , לא רק מצטיינים גם אנשים בעלי הליכות ,
  בברכה דוד

 2. השימושים הם עצומים. אם אכן טכנולגיית היישום היא מאד זולה, ניתן למכור אותה למשל לאורבוטק הישראלית שהיא ספקית ראשית של מערכות בדיקה אופטית לשימוש במהלך הייצור של צגים שטוחים. אורבוטק תוכל למכור את הפטנט הזה ללקוחות שלה שהינם יצרני מסכים שטוחים מטייוואן וסין. הכנסת הטכנולוגיה הזו בפס הייצור תאפשר לכל מסך שטוח שייוצר מעתה, להפוך גם למסך מגע. למשתמש תהיה אופציה ללחוץ על המסך ולא רק על המקלדת. אתרי אינטרנט יפתחו בעקבות האופציה הזו את האפשרות שהקוראים ילחצו ישירות על המסך כאשר הם נכנכנסים לאתרים שלהם. חשוב להבין שיתכן וכיום בניית מסך מגע הינה יקרה מאד וזו הסיבה שהמסכים הללו אינם נפוצים. מדובר למעשה בביצה ותרנגולת: כאשר יהיו מסכי מגע, אתרי אינטרנט ידאגו להיות בנויים כך שהם יגיבו גם למסך מגע ולא רק לעכבר. כאשר אין מסכי מגע אתרי האינטרנט מגיבים רק ללחיצה על העכבר.

 3. א.בן-נר:
  אינני רואה מדוע אתה פוסל את השימוש הביתי.
  לדעתי יהיו בוודאי אנשים שיעדיפו שימוש בכזה מסך במקום עכבר ולו רק כדי לחסוך מקום על השולחן.
  אינני בקי במחירים אבל אם מדובר בפתרון שיחד עם המסך יהיה יותר זול ולא פחות יעיל ממסך מגע רגיל ייתכן גם שיציבו אותו גם במקומות שבהם מתוכנן מראש מסך מגע.

 4. לא ברור דיו מהם הישומים של הפיתוח ?
  הרי לא נראה כי לפיתוח שימוש בטלויזיות ביתיות וגם לא במחשבים ביתיים שהרי 0כנראה) אינו מהווה תחליף למקלדת. כנ"ל לגבי משתמשים עסקיים ומסחריים.
  במקומות בהם מיועד ההתקן לשימוש עצמי של הלקוחות, כמו בבנק למשל, הרי שהמערכת מתוכננת לכך מראש.
  אולי מישהו ישכילני. תודה.

 5. בפעם העשירית, מכללה, לא מרכז אוניברסיטאי.

  המושג "מרכז אוניברסיטאי" הוא מונח שיווקי שנהגה ע"י ראשי מכללת אריאל, שנאבקת כבר שנים כדי להפוך לאוניברסיטה. כיוון שלא הצליחו, ובצדק, מצאו פיתרון פלא וכינו את עצמם "מרכז אוניברסיטאי". כמובן שאין חיה כזאת. בישראל יש או מכללות או אוניברסיטאות, ע"פ חוק. זה שראשי מכללת אריאל מצפצפים על כולם ועושים דין לעצמם (ומשום מה ממשיכים אחרי זה לקבל תקציבים מהמדינה) זה ביזיון, אבל ממש לא צריך להיגרר אחריהם בתקשורת.

  זהו. רק למען הדיוק ההסטורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן