סיקור מקיף

חיזוי הצונאמי ביפן – ועל חברת `עתיד מוקלט`

לאחר רעידת האדמה החזקה והצונאמי ביפן קיבלתי שלושה טלפונים משלושה מקורות שונים, וכולם שאלו את אותה שאלה: רועי, איך לא חזיתם את הצונאמי ביפן? וכולם קיבלו ממני את אותה התשובה: כי לא קיבלנו מספיק מימון 

לפני ואחרי הצונאמי במזרח יפן שהתרחש ב-11 במארס 2011. צילום: נאס"א
לפני ואחרי הצונאמי במזרח יפן שהתרחש ב-11 במארס 2011. צילום: נאס"א

לאחר רעידת האדמה החזקה והצונאמי ביפן קיבלתי שלושה טלפונים משלושה מקורות שונים, וכולם שאלו את אותה שאלה: רועי, איך לא חזיתם את הצונאמי ביפן? וכולם קיבלו ממני את אותה התשובה: כי לא קיבלנו מספיק מימון.

אבל אם נהיה רציניים, יש להודות שתמיד יהיו אירועים שנתקשה מאד לחזות מבעוד מועד. ובכל זאת, אפילו התראה של יום אחד הייתה יכולה להציל את חייהם של מאות בני-אדם במקרה של הצונאמי האחרון. זהו כוחו של חיזוי העתיד, והוא אינו מוגבל רק לרעידות אדמה ולאסונות טבע.

האם נוכל אי-פעם להגיע לטכנולוגיה משוכללת מספיק לחזות את העתיד במלואו?

ובכן, לא. לא במלואו. אבל חברה בשם Recorded Future(עתיד מוקלט) עושה בימים אלו את אחד הניסיונות המרשימים ביותר בתחום.

הרעיון של עתיד מוקלט פשוט למדי. הם מאמינים שכמעט כל המידע האנושי העדכני והעכשווי מסתובב ברשת. לאמונה זו יש בסיס רציני. נכון לפברואר 2011, קיימים למעלה מ- 156 מיליון בלוגים ציבוריים ברחבי האינטרנט, יומנים 'אישיים' הפתוחים לכל צופה. גם אם נניח שרובם סגורים ומשמימים, עדיין מדובר כאן בכמעט אחוז שלם מאוכלוסיית כדור-הארץ שמעלה את מחשבותיה וחוויותיה לרשת האינטרנט באופן בלתי-פוסק. פייסבוק הצליחו לרכוש לעצמם 600 מיליון משתתפים נלהבים, וכמעט לחמישים אחוזים מאוכלוסיית ארצות-הברית יש חשבון פייסבוק. רבים מהמשתתפים מתעדים כל פרט ופרט מחייהם, כל רגש וכל מחשבה, בקירות הפרטיים שלהם.

מה אם היינו יכולים לאחד ולהצליב את כל המידע הזה ולהפיק ממנו משמעות?

סיפרתי כבר במאמר קודם בבלוג על מחקר שניסה לעמוד על תחושות המשתמשים בטוויטר, שגילה שככל שהמשתמשים רגועים יותר (לפי מעקב אחר מילים שהעידו על רוגע בציוצים שלהם), כך יש סיכוי נמוך יותר שמדד הדאו-ג'ונס ירד. מה אם היינו יכולים לבקר אחר כל המסרים מטוויטר, מפייסבוק, מהבלוגים, מההודעות לעיתונות של חברות גדולות, מהניחושים של ספקולנטים, מההצהרות של קובעי-מדיניות – ולאחד את כל אלו לתחזית סטטיסטית אחת גדולה אודות הימים הקרובים והשנים הבאות?

עתיד מוקלט מנסים לעשות את המשימה הכמעט בלתי-אפשרית הזאת. החברה, שנוסדה לפני פחות משנתיים, יצרה אלגוריתם מתוחכם שסורק (נכון לעתה) אתרי חדשות, בלוגים, מקורות מידע ציבוריים, אתרים ממשלתיים, מסדות-נתונים פיננסיים ועוד. הוא מחלץ מידע מהטקסט אודות אירועים עתידיים שצפויים לקרות ומתי הם יתרחשו, ומנסה ליצור תמונת מצב עתידית של השנים הבאות לפי המידע שהוא מקבל.

כך, למשל, אם תרצו לדעת מה יהיה שוק המכוניות של טויוטה בישראל בשנים הקרובות, תוכלו להזין למנוע החיפוש את השאילתה שלכם (מכוניות של טויוטה בישראל) ולקבל גרפים שיראו לכם את תכניות הייצור של מכוניות טויוטה החדשות לפי החברה, את התחזיות של המנהלים שלה לחדירה לשוק בישראל, את ההצהרות של משרד האוצר על המס שיוטל על ייבוא מכוניות טויוטה בישראל החל משנת 2012, וכן הלאה.

זהו סוג מוגבל של חיזוי עתיד שעשוי להכשל במקרים רבים. קרוב לוודאי שהוא לא היה חוזה, למשל, את המשבר הכלכלי הגדול של השנים האחרונות, מהסיבה הפשוטה שכמעט אף-אחד לא חשב עליו או כתב עליו מראש. המעטים שכתבו נבלעו במסת הטקסט העצומה של הרוב המתלהב. מצד שני, לא ניתן להמעיט בכוחו של אלגוריתם שיכול להצליב בין רמזים רבים ולהגיע למסקנה המסתמכת על מסרים המגיעים מכל העולם באופן בלתי-פוסק.

ואיך כל זה קשור לצונאמי ביפן? ובכן, רוב האסונות הטבעיים אינם מתרחשים בפתאומיות של שניות. המקור לצונאמי היה ברעידת אדמה שהתחוללה באוקיאנוס במרחק של 400 קילומטרים מהעיר טוקיו. כבר היום ישנם חיישנים סייסמיים הממוקמים בימים וביבשה ואמורים להתריע על רעידות אדמה קטנות ועל רמזים עדינים שמנבאים את בואן של רעידות אדמה מסיביות יותר. קיימים לוויינים בחלל המנטרים את גובה פני הים. אפילו בני-אדם יכולים להפיץ במהירות את המידע על אירועים יוצאי-דופן בסביבתם, ועל כך יעיד המקרה בו רעידת אדמה התחילה במרחק של שישים קילומטרים מסאן-פרנסיקו, ומשתמשי הטוויטר באזור שיגרו ציוצי אזהרה לסאן-פרנסיקו, שהגיעו לעיר מספר שניות לפני שרעידת האדמה עצמה הגיעה אליה.

ככל שיתרחבו אמצעי הניטור והדימות, וככל שרשת המידע תתרחב על-מנת לכלול גם אותם בתחזיותיה לדקות ולימים הקרובים, כך נתקרב יותר ויותר ליכולת חיזוי מהימנה במגוון רחב יותר של תחומים. לא מן הנמנע הוא שחברת עתיד מוקלט תוביל את הטרנד ליצירת אלגוריתם כלל-עולמי שכזה.

כיום, האלגוריתם של עתיד מוקלט מסוגל רק לספק את הנתונים מכל העולם ולהציג אותם בצורה גרפית ואינו יכול עדיין לגבש מסקנות משלו. יכולת זו נותרה, בינתיים, במגבלות גולגולתו של המוח האנושי בלבד. יחד עם זאת ניתן לחשוב על עתיד בעשרות השנים הקרובות, בו יכולתם של המחשבים לקשר בין מיליארדי פריטי מידע שונים תעלה על זו האנושית, ותגיע לכדי יצירת סוג של אלוה מלאכותי. שיוכל לחזות את רוב האירועים העולמיים מדי שנייה בשנייה – ובמידת הצורך גם להשפיע עליהם.

מישהו רוצה להתחיל לסגוד לגוג-אל?

http://www.youtube.com/watch?v=fm3BwqueTAk

8 תגובות

 1. לגבי חיזוי
  1. מערכת חיזוי של יפן הודיעה 60 שניות לפני הרעידה..בחדשות של טוקיו, זה היה 60 שניות והמון אנשים ברחו מהמשרדים בזכות ההודעה
  2. זה וידאו של אחד שמנתח קרינות, הוא אוהב את הנושא של HAARP, בכל אופן הוא חזה יומיים לפני הרעידה, שתהיה רעידה או סופה ענקית והוא אמר שזה יקרה תוך 48 שעות. יומיים לפני, תסתכלו בתאריך של הוידאו . הוא ניתח את החוף המערבי, וממש רואים עיגול ענק של קרינה
  מה אתם אומרים על זה ? מעניין אותי לשמוע מה דעתכם על זה

  http://www.youtube.com/watch?v=h4sbPEg5z74

 2. יש חברה שפיתחה טכנולוגיה דומה שנקראת WebBot
  התוכנה הזאת חזתה אירוע גדול 4 שעות לפני ההתנגשות בתאומים והם טוענים לתחזיות נוספות שהתממשו.
  נקודה מעניינת נוספת – התוכנה נתקלה בפער מידע – חור שחור שבו אין מידע כלל מסוף 2012 ועד מאי 2013… חדל פטפטת ברשת?
  http://www.youtube.com/user/webbotproject

 3. עצם החיזוי נובע מכך שמישהו חווה משהו והועיל מטובו להעלות את זה למידיה כלשהי ככה שעבור רעידת אדמה אם ובאמת נקבל חיזוי זה יהיה כמו שרשום בכתבה עניין של שניות כלומר לפני שנוכל לקרוא את ההודעה כבר נרוץ מתחת לשולחנות, באשר לבורסה (או פרוייקט אנושי נרחב אחר) זה נישמע מאוד היגיוני ואף ריאלי שכבר עכשיו פועלת מערכת כלשהי לחיזוי (אני לא יכול להגיד איך אבל עבדתי בצבא על משהו בוסרי וחסר משמעות חיזוי אמיתית אך עם עיקרון דומה) בסך הכל אנחנו גם הנמלים וגם מלכת הכוורת בכל מה שקשור לבורסה ככה שחייבת להיות יכולת חיזוי מסויימת של תנודות בתודעה הקולקטיבית שלנו

 4. יש למידע באינטרנט הרבה כוח, אבל מכאן עד חיזוי רעידות אדמה יש מרחק של שמיים ומים.
  חיזוי רעידות אדמה יתאפשר רק כאשר נבין טוב יותר מה מתרחש סביבנו ונוכל לענות על השאלות: איך? כמה? ולמה?

 5. ענת, רעידת האדמה היתה ב-11, כלומר הירח היה קרוב יותר לנקודה הרחוקה במסלולו (אפיגיאה) מאשר לנקודה הקרובה (קצת מעבר לחצי המרחק) כך שכל התיזה שלך נופלת.
  שבוע במסלול של חודש זה המון – זה רבע מסלול.

 6. הירח הגיעה למסלול הכי קרוב לכדור הארץ ב 19.3.11 למרות שהשפעת הירח אינה גדולה לגבי לוחות טקטוניים שהיו על סף מצב של החלקה אפשר לומר שהתקרבות הירח היא הקש ששבר את גב הגמל
  יומיים לפני הרעידה היתה סידרת רעידות אדמה
  לא צריך להיות נביא לדעת שמשהו גדול קורה בטבעת האש וביפן בפרט.
  נב. בעלי חלם על הצונמי בלילה לפני ואפילו רשם את החלום על דף כאשר התעורר באמצע הלילה דבר שאינו אופייני לו כשעתיים לפני שהארוע התרחש.
  על הדף כתוב אני בתוך מסעדה על החוף שיטפון אנשים קטנים בבגדים שחורים האיש שהיה קרוב לדלת נסחף והאיש שהיה בפנים רץ למעלה. אני מאמינה שזה רק צרוף מקרים אבל בכל זאת יוצא דופן 1:20000 משהוא כמו בלוטו שהיה

 7. נחמד אבל איכשהו לא נראה לי שאסופת כל הפטפטת העולמית ברשת (אגב קוראים לזה: תוכן גולשים) יכולה להניב איזה שלם שגדול מכל פרטיו. מאידך השילוב בין גלאים מתוחכמים + מצלמות לוויניות ולא לוויניות עם מערכות עיבוד נתונים אינטיליגנטיות, כאשר כל זה מתבצע , כמובן, בזמן אמיתי – זה משהו שאני יכול להאמין שיעבוד. אגב לא צריך צונאמים, מספיק לי חיזוי של פשע עתידי ברחובות העיר (מי אמר דו"ח מיוחד?).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן