סיקור מקיף

האם גל צונאמי פגע לפני כ-2,000 שנה גם בחופי הים התיכון?

חוקרים ימיים: גל ענק שטף את קיסריה בתחילת המאה השנייה

שכבת הצדפים ליד קיסריה שהעידה על פגיעת הצונאמי.
תצלום: פרופ' אדוארד ריינהרט

מה זיעזע את שובר הגלים של העיר קיסריה בראשית המאה השנייה לספירה, וגרם נזקים קשים לאחד הנמלים החשובים של מזרח הים התיכון באותה תקופה? ארכיאולוגים וגיאולוגים התחבטו בשאלה זו, וכעת הם סבורים שמדובר בגל צונאמי שהגיע ממוקד רעידת אדמה בלתי ידוע בים התיכון. בסוף השנה שעברה גרם צונאמי בדרום מזרח אסיה לאסון הטבע הקשה ביותר בהיסטוריה המתועדת.

אזור נמל חיפה נחקר במשך שנים על ידי ארכיאולוגים וגיאולוגים ימיים ובראשם פרופ' אבנר רבן המנוח, שחקר בין השאר נזקים כבדים שנגרמו לנמל של קיסריה בתחילת המאה השנייה לספירה. אחת ממשלחות המחקר ביצעה לפני כשנתיים חפירה בתוך הים, ממערב לשובר הגלים הטבוע של העיר העתיקה, והגיעה לממצא שעורר את סקרנותם. בתוך המים נמצאה שכבה של סחף המכיל שברי צדפים גדולים, ולא היה ברור כיצד היא נוצרה. שברי הצדפים נשלחו לבדיקה, והתברר שהם הגיעו לים בסביבות

אזור הפגיעה לפי צוות החוקרים. מפה

התאריך 100 לספירה.

השנה יצאה לקיסריה, בתמיכת עמותת "אקו-אושן" מתל אביב, משלחת נוספת בראשות פרופ' אדוארד ריינהרט מקנדה ופרופ' יוסי מרט מאוניברסיטת חיפה. הפעם החליטו החופרים לקדוח בתוך קרקעית הים, כדי לנסות ולהבין את הסיבות להיערמות שברי הצדפים. הקידוחים נערכו בעומקים של 20-15 מטרים, ונמצאה בהם שכבת סחף גס המכיל שברים גדולים של צדפים.

"שכבה כזו בקרקעית הים לא יכולה להיווצר על ידי גל רגיל, כי חסרה לו האנרגיה הדרושה להשקיע בקרקע צדפים בגודל כזה", אומר פרופ' מרט. "לכן, קיימת אפשרות שמדובר בשיטפון גדול מנחל שבא מכיוון היבשה, או גל חוזר של צונאמי שהביא איתו מהחוף את הצדפים. מכיוון שאין באזור נחל שיכול ליצור שיטפון כזה, אנחנו סבורים שמדובר בצונאמי שהתרחש בערך בשנת 100 לספירה".

לדברי מרט, יש עדויות לכך שבשנת 115 לספירה התרחשה רעידת אדמה בים התיכון, ויצרה גל צונאמי שהרס את העיר אנטיוכיה ופגע בערים קיסריה ויבנה. כמו כן, ידוע ששובר הגלים של קיסריה ומבנים בנמל אכן ניזוקו קשות באותה תקופה.

העיר קיסריה היתה אחת הערים הרומיות הגדולות והחשובות במזרח הים התיכון. היא נוסדה על ידי המלך הורדוס במאה הראשונה לפני הספירה, ונחרבה על ידי המוסלמים במאה ה-13 לאחר שכבשו אותה מידי הצלבנים. הנמל שהקים המלך הורדוס בעיר נחשב לאחד המשוכללים בעולם העתיק. הוא כלל מעגן חיצוני עם שובר גלים, ומחסנים רבים.

עדויות על גלי צונאמי באזור מזרח הים התיכון קיימות, על פי כמה גיאולוגים, גם מתקופות מאוחרות יותר. ב-1034 התרחשה רעידת אדמה חזקה בים התיכון, והעיר עכו נפגעה ככל הנראה נפגעה בגל צונאמי שנוצר בעקבות רעידה זו. הצונאמי פגע גם בעיר יפו.

בנובמבר הקרוב מתכוונים החוקרים לשוב לקיסריה ולמצוא הוכחות נוספות לכך שאכן היה זה גל צונאמי שפגע בעיר הקדומה. בעקבות ממצאי המחקר האחרון בקיסריה, ציין פרופ' מרט שמכיוון שגלי צונאמי התרחשו בעבר, סביר להניח שהם יתרחשו גם בעתיד, ואז הם עלולים לפגוע במתקנים כמו תחנת הכוח הנמצאת מדרום לקיסריה. "צריך להגיע להוכחות ודאיות שאכן מדובר בצונאמי, ואז לבדוק כיצד ניתן להגן על מתקנים בחוף בסיוע תיכנון הנדסי נכון", ציין מרט.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן