סיקור מקיף

אסון הצונאמי 2: רעידת אדמה בעוצמה 8.9 גרמה לגלי צונאמי בגובה 10 מטרים ביפן

כוננות בכל רחבי האוקיאנוס השקט * האו"ם: באיים רבים אין מקום לברוח ממנו כי אינם גבוהים יותר מגלי הצונאמי

טוקיו, שעה קלה לאחר רעידת האדמה ב-11 במארס 2011. מתוך ויקיניוז
טוקיו, שעה קלה לאחר רעידת האדמה ב-11 במארס 2011. מתוך ויקיניוז

רעידת אדמה בעוצמה 8.9 בסולם ריכטר הכתה היום, 11 במארס 2011 ליד חופי האי אונשו שביפן, זאת כתוצאה מדחיפה בתוך או ליד איזור התפר בין הלוח הפאסיפי והלוח הצפון אמריקני. בקו הרוחב שבו אירעה רעידת האדמה, הלוח הפאסיפי נע מערבה יחסית ללוח הצפון אמריקני במהירות של 83 מילימטרים לשנה. הלוח הפאסיפי נדחף אל מתחת ליפן ונכנס אל מתחת לעמקה מתחת ללוח של אירואסיה.

עוצמתה של הרעידה הנוכחית היא כה חזקה, ובמיוחד היא גם הביאה בעקבותיה צונאמי ובו גלים בגובה 10 מטרים, שקשה להתמודד איתם גם במדינה מודרנית כמו יפן. מהאו"ם נמסר כי גובה גלי הצונאמי גבוה יותר מהנקודות הגבוהות ביותר בחלק מאיי האוקיאנונס השקט והחשש הוא לגורלם של השוהים באיים אלה. כוננות צונאמי גרמה לפינוי אזרחים מקווי החוף בעשרות מדינות לאורך חופי האוקיאנוס השקט באמריקה, אסיה ואוקיאניה. הרגישות לכך גבוהה במיוחד לאור תוצאות אסון הצונאמי של 2004, ולאור העובדה שבכל זאת לוקח לגלים שעות אחדות לחצות את האוקיאנוס השקט העצום.

השירות הגיאולוגי האמריקני מסר כי המיקוד, העומק ומנגנון המיקוד של רעידת האדמה של ה-11 במארס עקביים עם אלו שהתרחשו כאשר לוח נדחק בגבול שבלין הלוחות. האיזור מחולק אמנם למיקרו לוחות אך הם לא משנים את התמונה, משום שכל אחד מהם מתנהג כחלק מלוח האם שלו (הפאסיפי, צפון אמריקה ואיראסיה).

לרעידה הגדולה קדמו רעידות גדולות במשך כיומיים. ב-9 במארס התרחשה רעידת אדמה בעוצמה 7.2 בסולם ריכטר במרחק כ-40 קילומטרים מהרעידה הגדולה ובהמשך אותו יום התרחשו עוד שלוש רעידות בעוצמה 6 ומעלה.

קו השבר של יפן ידע תשע רעידות אדמה בעוצמה 7 ומעלה מאז 1973. הגדולה שבהם היתה רעידה בעוצמה 7.8 כ-240 קילומטרים צפונה לזו של היום. בדצמבר 1994 התרחשה רעידה חזקה באותו איזור שגרמה ל-3 הרוגים ו-700 פצועים וביוני 1978 התרחשה רעידה של 7.7 בסולם ריכטר, כ-35 קילומטרים דרומית מערבית לנקודת הרעש הנוכחית וגרמה ל-22 הרוגים וכ-400 פצועים.

11 תגובות

 1. אין דבר כזה 8.9 בסולם ריכטר. סולם ריכטר הוא עד מגניטודה 6, רמה כול כך גבוה לא נמדדת בסולם ריכטר אלא בסולם אחר – צריך להגיד רעידת אדמה במגניטודה (עוצמה) 8.9. סולם ריכטר לא רלוונטי

 2. אני תמיד חששתי שהשמים יפלו לי על הראש – וזו ההוכחה !!
  סוף העולם הגיע !!

 3. רעידות אדמה תמיד היו תמיד יהיו .
  אם קיים קשר להתחממות הגלובלית עדין לא ניתן לקשור את הדברים
  ומומחה ! אתה צריך הרי לדעת אתה (המומחה??? )
  הרי ידוע שהירח משפעי על כדור הארץ אבל הוא משפיע כל השנה ולא רק היום
  לקשור זאת לכך הוא מעשה איוולת הרוב נסתר על הגלוי מתי? כמה ? ואיך?
  שבת שלום לכם

 4. האם רעידות האדמה האחרונות קשורות לסוף העולם עפ המאיה (2012)
  תענו לי דחוף

 5. אני בשלבי כתיבה של מאמר (יותר נכון תרגום מהאתר המקביל יוניברס טודיי, שותף תוכן ותיק של אתר הידען), ובו כתוב במפורש שחוץ מאת האסטרונומים וחובבי האסטרונומיה אין לנתון זה כל משמעות. מדובר בשברירי אחוז מהמרחק הקטן אליו מגיע הירח בכל חודש.

 6. מישהו יכול בבקשה להסביר לי מה זאת התעלמות הבוטה הזאת מכך שפירסמו לאורך השבועות האחרונים מספר אזהרות לגבי ההשפעות והסכנות הצפויים, ובדגש על רעידות אדמה חזקות שצפויות, מכיוון שהירח נמצא בשבוע הקרוב בנקודה קרובה מאוד לכדור הארץ?

  למה משתיקים את העניין? מישהו שם חזה את רעידת האדמה ואף אחד לא רואה לנכון לדבר על העניין?

 7. איתני הטבע מפחידים יותר ויותר עם כל תמונת יוטיוב שמתפרסמת. מחריד את העצמות לראות את המים הרבים האלה מוחקים אזורי מגורים ושדות שלמים בן רגע.

  נקווה שיצאו עם כמה שפחות אבדות בנפש.
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן