סיקור מקיף

דגי טרוטה ומערכות טיפול מים

מחולל המערבולות פותח בהשראת יכולתו של דג הטרוטה להישאר יציב בזרמי נהרות. מים הזורמים לפיו של הדג מקבלים צורה מערבולית כשהם עוברים דרך הזימים בדרכם חזרה לזרם. תנועה זו מאפשרת לדג להישאר יציב גם בזרמים חזקים

דג טרוטה. צילום: waldemarpaet, cc 4.0
דג טרוטה. צילום: waldemarpaet, cc 4.0

מאת: יעל הלפמן כהן

חברת Waterco מספקת מערכות טיפול במים המבוססות על טכנולוגיה מוגנת פטנט של מחולל המערבולות VPT – Vortex Process Technology.
מחולל המערבולות פותח בהשראת יכולתו של דג הטרוטה להישאר יציב בזרמי נהרות. מים הזורמים לפיו של הדג מקבלים צורה מערבולית כשהם עוברים דרך הזימים בדרכם חזרה לזרם. תנועה זו מאפשרת לדג להישאר יציב גם בזרמים חזקים.

המערכות לטיפול במים שמפתחת ומייצרת חברת Waterco מבוססות על אפקט המערבולת, והן כוללות פתרונות שגם יעילים אנרגטית וגם זולים. המערכת גורמת למים להתערבל במהירות במעברים צרים וסליליים, וכתוצאה מכך נאלצים גורמים מזהמים, או בועות אוויר (כתלות ביישום), לנוע לעבר עמודה במרכז המערבולת. בסוף התהליך, ואקום יונק במהירות עמודת מזהמים זו, ומשאיר במים מרכיבים רצויים בלבד.
מערכת זו יכולה לתת פתרונות לטווח רחב של אתגרים כמו: ייצור קרח לא יעיל ושימור הקרח, הצטברות אבנית במערכות הובלת מים, סינון וטיהור מים באופן לא יעיל, שימוש בכימיקלים ודטרגנטים לניקוי צינורות, ואיכות מים ירודה המסופקת לגידולים חקלאיים.
המערכת מבוססת המערבולת לא משתמשת בחלקים נעים והיא חסכונית באנרגיה.

 • מוצר ה- REALice משתמש בעיקרון המערבולת תוך שימוש בבועיות מים קטנות, אשר מפחיתות את יכולת הבידוד של הקרח ומייצרות קרח באיכות גבוהה יותר על משטחי החלקה על הקרח, למשל.
 • מוצר ה- Limeteq משתמש בעיקרון המערבולת לשינוי המבנה הגבישי של הגיר במים מקלציט לארגוניט, והתוצאה היא הפחתה ביצירת האבנית והארכת חיי הצינורות ועמידותם.
 • מוצר ה- Greenteq ,משתמש בעיקרון המערבולת להפחתת צמיגות מי השקיה, כך שהצמחים יכולים להשתמש במים ביעילות גבוהה יותר. טכנולוגיה זו יכולה גם לשמש להסרת מזהמים מהמים בדרך יעילה אנרגטית.
 • לאתר החברה
  למידע נוסף

9 תגובות

 1. ישראל
  אני לא מתכוון להיכנס לויכוח המיותר הזה. מה שכן – אני לא חושב שזה אתה שהתחלת בניסוחים הבוטים.

 2. ניסים

  הצעתי לאף אחד וחצי ללכת לתחילת הכתבה כדי לראות מי מתחיל ומי מגיב. או שלא עשה זאת, או שאינו מבין את הכתוב, או שהוא מאילו המאמינים שעלי לספוג כשמקללים אותי ולשתוק, וזאת למרות שיותר מפעם אחת הצעתי להפסיק עם סגנון הדיבור הבוטה אך לא נעניתי.

  מי שיקר לך?

 3. אחד וחצי
  למה תואר שני נוסף, אם אפשר תואר שלישי? 🙂
  אני מסכים שאין טעם בתגובות ארוכות, ובטח לא צריך לתקוף אישית.
  מה שמפריע לי זה שמשקרים בצורה בוטה. ויש כאלה שזה בולט. לזה קשה לי לשתוק 🙂

 4. ניסים
  גילוי נאות. התחום הזה מוכר לי במידת מה, אבל ההתמרחויות האינסופיות הן מיותרות ומוציאות את החשק מלקרוא את הכתוב. אני חסיד של התמציתיות . אפשר להגיד את מה שרוצים בפסקה אחת או שתיים. לדיונים עמוקים יותר יש כתבי עת מקצועיים וספרים. נפלת למלכודת פתאים כמו השיחות שהיו לך עם רפאל. בשביל מה זה טוב? משעמם לך? קרא ספר או תתחיל תואר שני נוסף. אני שמתי לב שבמהלך הזמן ההשתלחויות של ישראל הלכו וגברו והסלנג שהוא משתמש בו מתאים לחייל בשירות סדיר ולא לבן אדם שמחליף קידומת ל -6. זה נשמע מאוד פתטי. יש לי רושם שמשהו השתבש אצלו מנטלית. כשאמרתי שהוא יזקק בקרוב לאפוטרופס התכוונתי לכך ברצינות. בנוסף לכך ואת זה אתה יודע יותר טוב ממני שתורת הקוונטים מחייבת שימוש במתמטיקה גבוהה, לא מתמטיקה תיכונית .רק מצורת הניסוחים של ישראל אפשר לראות שהנושא לא נהיר לו או שכל מה שהוא יודע זה ראשי פרקים.

 5. בימים אלה מתקיים דיון באפשרות להקים באילת בריכות לגידול דגים,
  המתנגדים חוששים ממים רווים בנוטרינטים שיוזרמו למפרץ ,
  לדעתי יש דרכים ביולוגיות למחזר ולנקות את המים
  ע׳י גידול סרטנים – צדפות – אצות במי הבריכות ,
  יתכן שראוי להוסיף למערכת גם את ״מכולל המערבולות״
  כדי להבטיח מים נקיים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן