סיקור מקיף

שתל לטיפול בסכרת, מכשיר להזרקה נכונה של אפידורל, רובוטים המסייעים בחקלאות בין החברות של חממת טרנדליינס שהוצגו לאחרונה בכנס משקיעים

בשנה שעברה גייסו חברות ההזנק של הקבוצה הון בהיקף של מעל 50 מיליוני שקלים. בנוסף, הקבוצה השקיעה ב- 7 חברות חדשות, נרשמו אקזיטים לחברות הקבוצה והוכרזו זכיות בתחרויות

הסבר על פעילות המכשיר להחדרה נכונה של אפידורל שפיתחה חברת עומק מדיקל. צילום יחצ
הסבר על פעילות המכשיר להחדרה נכונה של אפידורל שפיתחה חברת עומק מדיקל. צילום יחצ

קבוצת טרנדליינס, שבבעלותה החממות הטכנולוגיות טרנדליינס מדיקל, טרנדליינס אגטק וטרנדליינס לאבס, קיימה את כנס המשקיעים השנתי ה-5 בקיבוץ שפיים. בכנס הציגו 13 מחברות ההזנק של הקבוצה את מיטב החדשנות הטכנולוגית בפני מאות משתתפים, ביניהם בכירים מעולם ההשקעות והפיתוח הטכנולוגי.

האירוע נפתח בהרצאה של ג'ון מדבד, מנכ"ל ומייסד חברת ההשקעות OurCrowd, שהסביר מדוע ההשקעה בחברות הסטארט-אפ הישראליות משתלמת יותר מתמיד. לדבריו "בשנים האחרונות הפכו חברות ההזנק של קבוצת טרנדליינס למבוקשות מאוד בקרב קרנות הון ומשקיעים, המזהים את הפוטנציאל העצום הטמון בהשקעה בטכנולוגיות המקוריות והמעניינות. קבוצת טרנדליינס, התומכת במיזמים טכנולוגיים בפריפריה, תרמה לשינוי פני שוק היזמות בישראל וממשיכה לתרום לקידום תעשיית היי-טק הישראלית."

כנס המשקיעים השנתי התקיים בתום שנה מוצלחת, שבה גייסו חברות ההזנק של הקבוצה הון בהיקף של מעל 50 מיליוני שקלים. בנוסף, הקבוצה השקיעה ב- 7 חברות חדשות, נרשמו אקזיטים לחברות הקבוצה והוכרזו זכיות בתחרויות, ביניהן זכייה של טרנדליינס מדיקל בתואר "החממה המצטיינת של המדען הראשי", וזכייה של שתי חברות פורטפוליו של הקבוצה, בפעם השלישית ברציפות, בתואר "חברות הסטארטאפ המצטיינות".

שתל לטיפול בסוכרת סוג 2

חברת אנדובטיקס (Endobetix) מפתחת שתל חדשני לטיפול בסוכרת מסוג 2. בבסיס המוצר של EndoBetix עומדת ההבנה שמערכת העיכול היא מערכת הורמונאלית ולכן ניתן לשנות תופעות פיזיולוגיות כמו סוכרת על ידי שינויים במנגנון הזה. סוכרת מסוג 2 נחשבת ל"מחלה צומחת" הן בעולם המפותח והן בעולם המתפתח. מספר חולי הסוכרת בעולם הוערך בשנת 2000 בלמעלה מ- 200 מיליון, וצפוי להגיע ל- 350 מיליון חולים עד שנת 2030. הטיפולים הקיימים כיום למחלה כוללים טיפול תרופתי וניתוחים בריאטריים ("קיצורי קיבה"), שנועדו לטפל בסוכרת באופן עקיף דרך ירידה במשקל, אך נמצאו כמורידים את רמות הסוכר בדם ומשפרים את איזון הסוכרת, כבר ביום הראשון של הניתוח, עוד לפני שהמטופל איבד קילו ממשקלו.

בחברת Endobetix, חברת פורטפוליו של החממה הטכנולוגית טרנדליינס מדיקל, הבינו את הפוטנציאל הטמון במנגנון הפעולה של הניתוחים הבריאטריים ופיתחו שתל חדשני ה"מחקה" את הפעולה ההורמונאלית המתרחשת לאחר הניתוח, זאת ללא צורך בניתוח עצמו, כאשר גם החדרת השתל נעשית בפרוצדורה אנדוסקופית פשוטה וללא הרדמה.

סיוע בהזרקה נכונה של אפידורל
עומק מדיקל (Omeq Medical), חברת פורטפוליו של החממה הטכנולוגית טרנדליינס מדיקל, פיתחה מכשיר חד פעמי, המתלבש על מחט סטנדרטית ומסייע לרופא לבצע זריקות אפידורל בצורה בטוחה ומדויקת. זריקות אפידוראליות משמשות לשיכוך כאב והרדמה ונפוצות מאד בלידות, אך גם ובעיקר בניתוחי אורטופדיה ובטן ובתחום רפואת הכאב. בארה"ב בלבד מוערך שוק זה במעל לחצי מיליארד דולר, עם למעלה מ-20 מיליוני זריקות אפידוראליות המתבצעות בשנה לצד מיליוני זריקות נוספות בשאר העולם. כיום, מסתמכת שיטת ההזרקה בעיקר על תחושתו וניסיונו האישי של הרופא. במקרים רבים היא אינה מצליחה ולעיתים רבות אף כרוכה בסיבוכים למטופל, החל מכאבי ראש עזים ועד לפגיעות עצביות.

המכשיר החדש שפיתחה חברת Omeq Medical מבוסס על סנסור זעיר ותפקידו לספק לרופא אינדיקציה לגבי מיקום המחט. המכשיר מתריע אוטומטית במידה והמחט תחדור לחלל האפידוראלי וכך יאפשר הזרקה נוחה, בטוחה ומדויקת. החלל האפידוראלי המצוי סביב עמוד השדרה הינו קטן (כ – 2 מ"מ) ועומקו שונה אצל כל מטופל. כיום, המחט מוחדרת בטכניקה 'עיוורת' וסובייקטיבית הדורשת מהרופא מיומנות גבוהה וניסיון רב, דבר המעצים את החשיבות והצורך בפתרון שמציעה החברה. הפיתוח יוכל לצמצם משמעותית את הזמן הנדרש לביצוע הפרוצדורה ואת הסכנות הבריאותיות הכרוכות בהזרקה, כפי שהיא מתבצעת כיום.

פירוק חומרי הדברה בטרם חדירתם לקרקע
קטליסט אגטק (Catalyst AgTech), חברת פורטפוליו של החממה הטכנולוגית טרנדליינס אגטק, מפתחת טכנולוגיה שממזערת את פגיעתם הסביבתית של חומרי הדברה, על-ידי כך שהיא מביאה להתפרקותם של חומרים רעילים עמידים, שאינם מתפרקים בטבע. הטכנולוגיה החדשנית תאפשר שימוש בחומרי הדברה לצורך הגנה על צמחים, אך תמנע מהחומרים הרעילים המצויים בחומרי ההדברה לחלחל למי התהום ולגרום לזיהום סביבתי.

עם הדרישה ההולכת וגוברת למזון בעולם, גדל בהתאם גם השימוש בחומרי הדברה, שמטרתם לסייע בהגדלת התפוקה החקלאית. אולם חומרי הדברה עלולים להשפיע לרעה על הסביבה, כאשר אחד הסיכונים הוא שקצב הפירוק הטבעי של חלק מחומרי ההדברה הוא נמוך. המשמעות היא שחומרים אלה עלולים להישאר בקרקע שנים רבות ובתוך כך לחלחל אל מי התהום ולזהם אותם. הטכנולוגיה החדשנית של חברת Catalyst AgTech הישראלית מוסיפה לחומרי ההדברה מנגנון של "השמדה עצמית", אשר גורם להתפרקותו של חומר ההדברה לחומרים לא מזהמים, טרם הגעתו לעומק מי התהום.

הטכנולוגיה מבוססת על שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה (כדוגמת ויטמין B12), הפועלים כזרזים של ריאקצית פירוק, שמתרחשת רק בתנאים של חוסר חמצן. תנאים אלה קיימים בשכבות הקרקע העמוקות, מתחת לרובד בו מצויים שורשי הצמחים. כך יכולים חומרי ההדברה להשלים את תפקידם המועיל בסביבת הצמח, וכאשר הם מחלחלים לעומק הקרקע מתרחשת הריאקציה והם מתפרקים למרכיבים בלתי מזיקים. הפיתוח החדשני הישראלי מונע זיהום סביבתי ומאפשר סביבה נקייה יותר.

הרחקת חרקים מגידולי חממות
עדן שילד (EdenShield), חברת פורטפוליו של החממה הטכנולוגית טרנדליינס אגטק, מפתחת תמציות צמחים להרחקת חרקים מגידולי חממות. התמציות, שמופקות מצמחי מרפא המצויים בספר-המדבר הישראלי, נוסו בחממות של גידולים שונים והניבו תוצאות מרשימות – הפחתת כמותם של מזיקי מטרה חשובים ביותר מ-90%. מכיוון שהתמציות של עדן שילד הן חומרים טבעיים ובלתי רעילים, אין בהן כל סכנה למגדלים או לצרכנים וניתן להשתמש בהן לאורך כל תקופת הגידול, גם קרוב למועד האסיף של היבולים ולקראת שיווקם.
.
שוק חומרי ההדברה לגידולי חממות מוערך בכ- 2 מיליארד דולר בשנה וקצב הגידול שלו הוא כ- 5%. מרבית החומרים הקיימים כיום מבוססים על כימיקלים רעילים, שהם מסוכנים ואסורים לשימוש סמוך למועד הקטיף. חומרים אלה גם גורמים למזיקים לפתח עמידות בקצב מהיר מאוד ולכן אינם פתרון יעיל. ישנן חלופות לחומרים הכימיים, אך הן אינן נותנות מענה מלא. הדברה ביולוגית בעזרת חרקים מועילים אינה מספיקה לאורך כל תקופת הגידול, ותמציות הצמחים שקיימות היום בשוק מתאפיינות על-פי רוב במשך פעילות קצר של ימים בודדים. בשונה מהחומרים הקיימים בשוק כיום, החומר הטבעי שפיתחה EdenShield מספק הגנה אפקטיבית מפני מזיקים לאורך זמן.

ניתן להשתמש בחומרים שפיתחה EdenShield בכמה אופנים: המוצר הראשון של החברה (NET) מיועד לריסוס על גבי הרשתות בחממות. המוצר השני של החברה (DIRECT) מיועד לריסוס ישיר על צמחי פרחים, כגון ורדים, וכן על קנביס רפואי.

רובוט להרכבה של צמחים עשבוניים
חברת פוטורה גרפט (FuturaGraft) שפועלת בחממת טרנדליינס אגטק, מפתחת רובוט להרכבה של צמחים עשבוניים, כגון שתילי ירקות. הרובוט יוכל להרכיב אלפי שתילים בשעה, הספק גדול בהרבה מזה של הרובוטים להרכבות הקיימים כיום בשוק, ויאפשר חיסכון ניכר בכוח אדם.

הרכבה של שתילים היא שיטה אגרו-טכנית שממזגת שני שתילי מקור (כנה ורוכב) לשתיל אחד חדש. השתיל המורכב נהנה מן היתרונות של שני שתילי המקור: הכנה מקנה לו עמידות לתנאי קרקע קשים, והרוכב מקנה לו את תכונות הפרי הרצויות. משימת ההרכבה היא משימה לא אופיינית לרובוטים תעשייתיים, מכיוון שחומר הגלם לתהליך הוא חומר צמחי, שמתאפיין באי אחידות. הרובוט שמפתחת FuturaGraft מסוגל להתמודד עם סוגי השונויות העיקריים בשתילים ולבצע את התהליך במהירות וביעילות.

גישת ההרכבה מאפשרת להגדיל את התפוקה החקלאית ולשפר את תכונות הגידולים. העניין בגישה זו הולך וגובר בשנים האחרונות, אך בשל עלותה הגבוהה, הנובעת בעיקר מעלות העבודה המתבצעת באמצעות מאות עובדים שמגויסים למשימה מדי עונה, השימוש בה מוגבל. הרובוט של FuturaGraft יביא לחיסכון ניכר בעלויות וכך יאפשר להרחיב את השימוש בהרכבה לגידולים נוספים (כגון קנאביס רפואי, קפה ותחליפי סוכר), שהיום לא משתלם להרכיב אותם.

רובוט השולט על מערכת ההזנה בלולים

חברת מטבוליק רובוטס (Metabolic Robots) מהחממה הטכנולוגית טרנדליינס אגטק, פיתחה רובוט אשר שולט על מערכות ההזנה המצויות בכל לול מודרני בעולם. הרובוט מווסת את ההזנה עפ"י דרישת העופות בזמן אמת, וגם משתמש בשיטת ההתניה על מנת להכווין את העופות באופן מיטבי אל מיכלי ההזנה. כך מביא הרובוט לייעול משמעותי בצריכת המזון בלול וכתוצאה מכך לעלייה ברווחיות המשק החקלאי ובאיכות חיי העופות.

מניסויים שערכה החברה עולה כי העופות מגיבים היטב להתניות, לומדים באופן מהיר סדרי אכילה חדשים שמאפשרים חלוקה נכונה ופיזור מיטבי של המזון, בעקבותיו נודדות להקות הענק בתוך המבנה הסגור ומתפזרות באופן מיטבי בשטח. יתרונות הרובוט החדש שפיתחה Metabolic Robots מתבטאים בירידה חדה של 30% בתמותה בלול במהלך חודשי הגדילה, תוך צריכת כמות קטנה יותר של תערובת מזון יקרה. הטכנולוגיה באופן זה משפרת את מדד ה- FCR ((FOOD CONVERTION RATE ובכך מגדילה את רווחיות החקלאי.

מלבד ייעול ההזנה, המערכת שפיתחה Metabolic Robots מביאה יתרונות נוספים. המערכת מנטרת באופן מדויק את הרגלי האכילה בלהקה כולה ובתתי הקבוצות שלה, לאורך כל שעות היום והלילה. על סמך המידע שמתקבל, אפשר לראשונה לזהות (מרחוק) זיהומים ומחלות בשלבים מוקדמים מאוד, מה שמאפשר להגיב במהירות ולמנוע הידבקות של לולים נוספים. היקף השוק הראשוני מוערך בכ-300 מיליון דולר לשנה.

חיישן זעיר למדידת פוטנציאל המים בגזע
חברת סאטורס (Saturas) פיתחה חיישן זעיר למדידת פוטנציאל המים בגזע, שיכול לסייע לשימוש אופטימאלי במים להשקיה ולקבלת יבול איכותי במטעים ובכרמים. השימוש בחיישן מונע את השקיית היתר ואת בזבוז המים, ומונע גם עקת מים בגלל השקית חסר ופגיעה בעצים ובפירות. החיישן הזעיר מוטמע בגזע העץ ובאמצעות מערכת תקשורת אינטרנטית, מספק מידע מדויק להשקיה מותאמת לצרכים.

בשנים האחרונות עלתה חשיבותה של בקרת ההשקיה בשל המחסור הגובר במים, והנכונות להשקיע באמצעים לייעול השימוש במשאב היקר. למרות הצורך הגובר והניסיונות הרבים לפיתוח אמצעי מדידה מדויק לבקרת ההשקיה, השוק עדיין חסר פתרון כמו זה שמציעה חברת Saturas המשלב דיוק במדידה, נוחות בשימוש, ומחיר סביר.

Saturas, חברת פורטפוליו של החממה הטכנולוגית טרנדליינס אגטק המבוססת על טכנולוגיה של מו"פ איזורי מיגל, השלימה לאחרונה בהצלחה סדרת ניסויי שדה. תוצאות הניסויים מהוות פריצת דרך ומוכיחות את היתכנות הטכנולוגיה.

סטיב רודס, יו"ר קבוצת טרנדליינס: "טרנדליינס שמחה לפתוח את שנת 2015 בכנס משקיעים בהשתתפות נציגי קרנות ומשקיעים מהארץ והעולם. הכנס מהווה במה חשובה לחשיפת הפיתוחים החדשים ופלטפורמה למפגש בין משקיעים ליזמים. יש עניין עצום בעולם בטכנולוגיות החדשניות של חברות הסטארט-אפ הישראליות – השוק מחפש באופן מתמיד מוצרים חדשים וטכנולוגיות פורצות דרך בתחומי החקלאות, הרפואה, המזון ואיכות הסביבה. החברות הצעירות, הנמצאות בתחילת דרכן, קיבלו כאן חשיפה והזדמנויות לשיתופי פעולה."

אניה אלדן, ראש מנהלת החממות, המדען הראשי: "אנחנו מאוד גאים בתוכנית החממות שלנו, שמהווה מסלול המאפשר השקעה בחברות הזנק הנמצאות בתחילת דרכן ומתקשות בגיוס הון פרטי. החברות המצטיינות של התוכנית הן משתי החממות של קבוצת טרנדליינס, שנותנת ליווי ותמיכה טכנולוגית ועסקית, שזו מהות תוכנית החממות."

רוברט גרוסמן, יו"ר משותף של הפעילות הישראלית, משרד גרינברג טראוריג: "אנחנו מאוד שמחים וגאים להיות שותפים לפעילות של קבוצת טרנדליינס. זו הקבוצה הטובה ביותר שניתן לעבוד איתה ואחד ממרכזי היזמות המובילים בישראל. הטכנולוגיות החדשניות, של כל החברות, משתי החממות, מאוד מסקרנות ומבטיחות."

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן