מליאת המועצה להשכלה גבוהה אישרה את מינויו של פרופ' מנואל טרכטנברג לתפקיד יו"ר ות"ת

בדברי ברכתו אמר פרופ' טרכטנברג: "מערכת ההשכלה הגבוהה הגיעה בעבר להישגים מרשימים ביותר, אך במהלך העשור האחרון נמצאת בתהליך מסוכן של דעיכה: בריחת מוחות, ירידה בעוצמות המחקריות, וירידת קרנה של השכלה הגבוהה בציבוריות הישראלית"

פרופ' מנואל טרכטנברג
פרופ' מנואל טרכטנברג

מליאת המועצה להשכלה גבוהה אישרה אתמול (ג') את מינויו של פרופ' מנואל טרכטנברג לתפקיד יושב ראש הוועדה לתכנון ולתקצוב. פרופ' טרכטנברג הוצג בפני המועצה כמועמדו של יו"ר מל"ג ושר החינוך, ח"כ גדעון סער, לתפקיד יו"ר ות"ת. קודם להצבעה הופיע פרופ' טרכטנברג בפני מליאת המועצה והציג את עמדותיו ביחס לנדרש לבצע במערכת ההשכלה הגבוהה בשנים הקרובות.

פרופ' טרכטנברג, המכהן כיום כראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, צפוי להיכנס לתפקידו החדש כיו"ר ות"ת ב-1 בספטמבר 2009, אז יחליף את פרופ' שלמה גרוסמן שממלא את התפקיד מאז שנת 2002.

פרופ' מנואל טרכטנברג (58) הנו פרופסור מן המניין בביה"ס לכלכלה ע"ש איתן ברגלס באוניברסיטת תל אביב, בנוסף כיהן פרופ' טרכטנברג כראש התכנית המחקרית ב-"מדע, טכנולוגיה וכלכלה" במוסד נאמן שבטכניון. פרופ' טרכטנברג נולד בארגנטינה ב-1950, קיבל תואר B.A ו-M.A בכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר דוקטור מאוניברסיטת Harvard שבבוסטון, ארה"ב.

תחומי התמחותו האקדמיים של פרופ' טרכטנברג הם כלכלת מחקר ופיתוח (מו"פ), צמיחה, ארגון תעשייתי, פטנטים, מדיניות מדע וחדשנות טכנולוגית. פרופ' טרכטנברג חיבר ספרים ומספר רב של מאמרים מדעיים אשר התפרסמו בכתבי עת מובילים, ונחשב לאחד המומחים הבולטים בעולם בתחומים אלה. בנוסף כיהן פרופ' טרכטנברג כנציג ראש הממשלה בוועדה לבחינת מערכת ההשכלה הגבוהה בראשות מר אברהם שוחט.
שר החינוך ויו"ר מל"ג, ח"כ גדעון סער, בירך על מינויו של פרופ' טרכטנברג לתפקיד יו"ר ות"ת ואמר "פרופ' טרכטנברג הוא האדם המתאים ביותר לעמוד בראש ות"ת בתקופה זו. הוא משלב מחויבות עמוקה למערכת ההשכלה הגבוהה לצד ההבנה והנחישות בדבר הצורך לחולל בה שינוי. התמחותו המקצועית כאיש כלכלה לצד היכרותו את מערכת השלטון מעניקים לו את הכלים הנחוצים לביצוע התפקיד".

במהלך הצגת השקפתו על מערכת ההשכלה הגבוהה אמר פרופ' טרכטנברג: "מערכת ההשכלה הגבוהה הנה אבן יסוד להתפתחותה החברתית, הרוחנית והכלכלית של מדינת ישראל. המערכת הגיעה בעבר להישגים מרשימים ביותר, אך במהלך העשור האחרון נמצאת בתהליך מסוכן של דעיכה: בריחת מוחות, ירידה בעוצמות המחקריות, וירידת קרנה של השכלה הגבוהה בציבוריות הישראלית. לפיכך, דרוש שינוי מקיף שיניח את היסודות לפריחתו של המחקר המדעי ושל ההוראה האיכותית בישראל של המאה ה-21, על פי יעדים של עידוד המצוינות המדעית-מחקרית, הגברת הנגישות לכל שכבות החברה בישראל והבטחת איכות גבוהה להון האנושי הנרכש במוסדות האקדמיים. החתירה ליעדים אלה מצריכה הפעלת קשת רחבה של צעדים ועלינו להירתם למהלך הזה בנחישות ובאומץ, שהרי תקומתה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל הנה תנאי הכרחי להבטחת עתידנו".

פרופ' גרוסמן הצטרף לברכות לרגל בחירתו של פרופ' טרכטנברג: "אני משוכנע כי קידום מערכת ההשכלה הגבוהה הוא הדבר הראשון שעומד לנגד עיניו של מנואל ואין ראוי ממנו לתפקיד. אני מודה על האמון שחברי מל"ג וחברי ות"ת נתנו בי במהלך תקופת כהונתי. בשנים האחרונות הצליחה מערכת ההשכלה הגבוהה על כל מרכיביה – האוניברסיטאות והמכללות להמשיך במגמה של התקדמות ומצוינות, למרות קשיים תקציביים בלתי רגילים וקיצוץ דראסטי שהושת על המערכת".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן