סיקור מקיף

אחוז הסטודנטיות בטכניון עומד על 35% בלבד

כך עולה מדו"ח שהציג אתמול משרד המדע בנוגע לשילוב נשים במדע בישראל שהציג משרד המדע בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת

פרופ' מרים ארז. צילום: חיים זינגר
פרופ' מרים ארז. צילום: חיים זינגר

בדיון בנושא נשים במדע שהתקיים אתמול (ב', 21/10/2013) בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת הציגו שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי, מנכ"לית משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל עו"ד בינה בר-און ופרופ' מרים ארז, ראש המועצה לקידום נשים במדע במשרד המדע, נתונים עדכניים אודות שילובן של נשים במדע ובעולם האקדמי בישראל.

הנתונים שהונחו בפני הוועדה מתייחסים לדו"ח שעוסק בשילוב נשים בטכניון, כמוסד מייצג, ולפיהם, על אף שאחוז הסטודנטיות בטכניון עלה בעשור האחרון, עדיין הוא הנמוך ביותר בישראל ועומד על 35% בלבד. הטכניון הוא מוסד הנדסי בהגדרתו, ולכן מהווה מקרה מייצג מעניין המעיד על הכלל. מהנתונים בדו"ח בולטים ההבדלים בין אחוז הסטודנטיות הלומדות במקצועות מדעי הטבע כגון ביולוגיה, כימיה ורפואה, שם הן מהוות כ-50% מכלל הסטודנטים, לבין אחוז הלומדות מקצועות המדעים המדויקים כגון פיזיקה, מתמטיקה והנדסה, שם הן מהוות כחמישית מהסטודנטים. בשנת הלימודים האחרונה נרשם האחוז הנמוך ביותר של סטודנטיות בהנדסת מכונות– 9%, באווירונאוטיקה שיעורן עומד על 16%, בהנדסת אלקטרוניקה 18%, במתמטיקה, במדעי המחשב ובהנדסה אזרחית וסביבה 22%, ובפיזיקה 24%.

באותו הנושא באתר הידען:

 

תמונה דומה לגבי שיעור נשים בפקולטות המדעים המדויקים וההנדסה עולה גם מנתונים של האיחוד האירופי. בין מדינות האיחוד, מדורגת ישראל במקום "טוב" באמצע בייצוג נשים במדעים המדויקים ובהנדסה.

נתונים נוספים שחושף הדו"ח מעלים כי נשים מהוות 34% מהסטודנטים המצטיינים בסמסטר סתיו של 2012. כמו כן, רק סטודנטית אחת התקבלה לתכנית המצטיינים של הטכניון בשנה האחרונה, לעומת 8 בשנה לפני. עם זאת, חשוב לציין כי הטכניון פועל באופן אקטיבי לקידום הנושא ועורך ימי עיון למועמדות, פועל לגייס חברות סגל חדשות ועוד.

בוועדה הוצגו גם נתונים על שיעור תלמידות תיכון במקצועות מדעיים בשנתיים האחרונות. שיעור הלומדות במגמות במדעי המחשב נותר בשנים האחרונות על כ-30% מתוך כלל התלמידים, כך גם בפיזיקה ובאלקטרוניקה השיעור דומה. במתמטיקה עומד שיעור זה על כ-42% ובביולוגיה כ-63%.

המל"ג הציג נתונים לפיהם בסגל האקדמי יש רק 28% נשים, מה שממקם את ישראל במקום ה-30 מתוך 31 בין מדינות אירופה בייצוג נשים בסגל האקדמי.

נתונים מעודדים יותר מהדו"ח מתייחסים לסגל האקדמי בטכניון. לפי הנתונים חלה עלייה במספר הכולל של נשים בסגל האקדמי בטכניון – מ-82 בשנה קודמת ל-87 השנה. בנוסף, נשים מהוות 16% מהסגל האקדמי הקבוע בטכניון, עלייה של אחוז מהשנה הקודמת. כיום 40% מהנשים בסגל האקדמי בטכניון הן בדרגת מרצה ומרצה בכירה, לעומת 21% מכלל הגברים בסגל האקדמי. 21% מהנשים בסגל האקדמי בטכניון הן בדרגת פרופסור חבר ו-39% הן בדרגת פרופסור מן המניין. עם זאת, הנתונים מעלים כי בשתי פקולטות בטכניון יש רק אישה אחת – אווירונאוטיקה והנדסת חומרים, שתי נשים בפקולטות למתמטיקה והנדסה ביו-רפואית ושלוש בפקולטות להנדסת מכונות, פיזיקה וכימיה.

לדברי פרופ' מרים ארז, יו"ר המועצה הלאומית לנשים במדע שבמשרד המדע, "קיימות שתי נקודות קריטיות במסלול הקריירה של נשים למקצועות מדע וטכנולוגיה. הראשונה בשלב הבחירה בבית הספר התיכון במקצועות מתמטיקה מוגבר ומקצועות מדעיים. השנייה בדרישה לצאת ללימודי פוסט-דוקטורט בחו"ל לאחר הדוקטורט, דבר שקשה לנשים נשואות עם ילדים לנייד את כל המשפחה, נוסף לעניין המימון של השהייה". פרופ' ארז נתנה כדוגמא את מדינות מזרח אירופה שם אחוזי הנשים במקצועות מדע וטכנולוגיה הוא יחסית גבוה כתוצאה ממדיניות של הכוונה.

משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל שם לעצמו למטרה לקדם כבר בשנים הקרובות את הנושא ולהעלות משמעותית את אחוז הנשים הפונות למקצועות מדעיים ומתקדמות בעולם האקדמי. כחלק מכך יציגו השר פרי ופרופ' ארז את הכלים אשר מעניק המשרד לטובת הנושא. בין השאר מציע המשרד את תכנית "מדעניות העתיד" שמטרתה לעודד נערות ביישובי פריפריה לבחור במקצועות המדעיים המדויקים. במסגרתה מקבלות נערות מכיתה ט' עד י"ב ביישובי פריפריה סיוע וליווי צמוד שמטרתו להביא אותן להישגים במקצועות מדעיים ובמיוחד בתחומי הנדסה ומדעי המחשב. נוסף לכך מדי שנה מעניק המשרד מלגות המיועדות לסטודנטיות לתארים מתקדמים שמבצעות מחקר בתחומי המדעים המדויקים ובתחומי ההנדסה לסטודנטיות לתואר שני ושלישי בגובה של עד 40 אלף ש"ח לשנה.

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי אמר בתגובה לנתונים כי "מדובר בנושא בעל חשיבות לאומית רחבה לחברה ולכלכלה. המצב בטכניון מצביע על תופעה רחבה יותר של חסמים שעומדים בפני נשים בכניסה למקצועות מדע וטכנולוגיה. המשרד שם לו למטרה לקדם את המודעות ולעודד באופן פעיל נערות ונשים לגשת למקצועות שקיים בהם חוסר אבל הם קריטיים לחוסנה העתידי של ישראל".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. כותרת מטעה.
  היה צריך להיות "בטכניון יש כבר 35% סטודנטיות".
  כי בתקופה שבה למדתי שם היו בערך 10% בפקולטה למדעי המחשב ובכלל.
  אם היום זה כבר 35% אז ההישג גדול.

 2. יש כלכך מעט בחורות במכונות שהפקולטה "משחדת" כל סטודנטית חדשה באלפי שקלים, וזה עדיין לא עוזר!
  פעם אחת הייתי בכיתה ונכנסו איזה 30 בחורות, וכל הסטודנטים שהיו בחדר שיפשפו את העניים בחוסר אמונה וסרבו לעזוב.
  אז הם גילו שזה רפואנים שבאו לעשות מבחן בפקולטה -_-
  המצב כלכך רע שלפעמים אני חושב שהעמודי התאורה הם סקסים ומפנטז שהן בחורות.
  המצב כלכך רע שלפעמים אני הולך לארכיקטטורה ומעמיד פנים שאני יצירת אומנות.
  המצב כלכך רע שחפעמים אני הולך לשער כניסה בטכניון וצועק שאין לי מדבקה רק בשביל שהמאבטחות יפציצו אותי במכות

 3. כמובן שצריך לעודד נשים ,אבל הכל הוא ענין של השקפה .לדוגמה בהוראה יש אפליה של גברים?או יש יותר סטודנטיות לרפואה מי סטודנטים.הנשים יותר משכילות מגברים.הדיון צריך להיות על שויון ולא על הפליה(לדעתי).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן