סיקור מקיף

פתרון ייחודי למניעת ירי כוחותינו על כוחותינו (דו”צ) יוצג במסגרת תערוכת “ישראל דיפנס 2009”

TL5 הינו רכיב המסתמך על טכנולוגיית אינפרא- אדום המותקן ע”ג קסדה, נשק או ביגוד הלוחם ומאפשרת זיהוי וודאי של הלוחם ע”י כוחות נוספים בעת קרב

מתקן ה-TL5. צילום: חברת תאר אידיאל קונספט
מתקן ה-TL5. צילום: חברת תאר אידיאל קונספט

TL5 – מוצר חדש וייחודי למניעת ירי כוחותינו על כוחותינו (דו”צ), שפותח על ידי חברת “תאר אידיאל קונספט” לאור אירועי מלחמת לבנון השנייה ומבצע “עופרת יצוקה” ועקב ביקוש מצד צבאות נוספים בעולם. TL5 הינו רכיב המסתמך על טכנולוגיית אינפרא- אדום המותקן ע”ג קסדה, נשק או ביגוד הלוחם ומאפשרת זיהוי וודאי של הלוחם ע”י כוחות נוספים בעת קרב. הפיתוח החדש יוצג לראשונה במסגרת תערוכת “ישראל דיפנס 2009” שתיערך בחודש אוקטובר בתל-אביב.

במהלך מלחמת לבנון השנייה ומבצע “עופרת יצוקה” אירעו מספר רב של אירועי ירי כוחותינו על כוחותינו (דו”צ) בצה”ל, בעיה זו הובילה את בכירי מערכת הביטחון בארץ ובעולם לנסות ולמצוא פתרון מיידי. ה-TL5 מאפשר זיהוי כוחותינו באמצעות אמצעי ראית לילה ומונע ירי בשוגג על כוחותינו. טכנולוגיית האינפרא-אדום עלייה מתבסס ה-TL5 אינה ניתנת לגילוי בעין בלתי מזוינת והיא מאפשרת זיהוי של “לוחמינו” 360 מעלות וללא שטחים מתים, גם במצד כוחות יבשה וגם מצד כוחות אוויריים במרחקים של כארבעת אלפים מטר ואף יותר. המוצר פותח בשיתוף פעולה ייחודי בין קצינים קרביים מצה”ל ומהנדסי חברת “תאר אידיאל” במטרה לעמוד בסטנדרטים גבוהים של לחימה מודרנית והוא קל במיוחד (כ- 100 מאה גרם, כולל הבטרייה) בנוי לשימוש בתנאי שדה, עמיד למים וללחות ואינו מפסיק את עבודתו גם בנפילה מגובה של שני מטרים. את צבע האור המסמן את החייל ניתן להחליף בהתאם לצרכיו של הלקוח, או ליצור סימון המורכב משני צבעים שונים במקביל.

18 תגובות

 1. אפשר להשתיל לחייל שלנו בזרועה גלולה ששולחת אותות בתדר מסוים כדי שרק הצבא שלנו ידע מי חייל שלנו ומי לא.
  את הגלולה לא ניראה לי שאפשר לגנוב כי היא נמצאת בתוך הגוף של החייל ואת התדר המסוים הזה יהיה קשה לאויב לגלות אותו כי קודם האויב יצטרך לנסות לגלות באיזה תדר כל גלולה משדרת.

 2. ההימור שלי שזה לא יעבוד בשטח בשנים הקרובות ובכל מקרה הציבור ישלם כי אהוד ברק ושטייניץ ידאגו לפרנסה לחברים..
  מקווה שימצאו גם מדינה מטומטמת אחרת עם תקציבי בטחון נפוחים שאזרחיה הפראיירים יממנו לפחות חלק.
  בהצלחה עם יצירת מתכות וסוללות וקרינות ועוד זבל שיצטרכו עוד כסף בשביל לפתור את הטמנתו. זו דרך נפלאה לקבור את כולנו באופן בטוח.

 3. לכל המגיבים שתוהים מה ניתן לעשות במצב בו מתקן כזה נופל אצל האוייב,
  קודם כל ניתן לקודד את המוצר שישדר פולסים בסדר מסויים ועל ידי כך יהיה ניתן לזהות את הכוח, מלבד זאת השאלה הזו תמוהה בעיני מכיוון שישנם בצבא המון דברים נוספים שיכולים להיות מסוכנים אם יפלו בידי אוייב (לדוגמא לקרביים מביננו זכור היטב פק”ל תדרי הקשר שחתמנו עליו – האם זה פחות מסוכן? החוכמה היא להערים מעגלי ביטחון ומקדמים שימנעו מצב כזה ולתת פיתרונות למקרים חריגים בהם הנזק ימוזער או ישלל בכלל).
  בנוגע לאופציה הלא ריאלית שמתקן מסוג זה ישמיד את עצמו… אנחנו מפתחים סמן זיהוי טקטי לא סרט של ג’יימס בונד….

  ברצוני להבהיר כי לפני פיתוח המוצר נערכה בדיקה מקיפה וניתוח מעמיק של כלל המוצרים המקבילים בשוק. בשיתוף עם גורמי פיתוח בצבא ניתנו ריג’קטים למוצרים הללו ואלו הושמטו מתכנון ה-TL5, הצבא אף ביקש תכונות נוספות שיוזנו ל- TL5 על מנת להשיג מקסימום יעילות.
  לאחר מכן כאשר אבטיפוס של ה- TL5 יוצר הוא נבחן ונבדק על ידי מערכת הביטחון וצהל ואף נוסה על ידי יחידות מיוחדות באופן מבצעי. ניתן לומר בלב שלם שכיום ה-TL5 הוא מוהמוצר המתקדם ביותר מסוגו בשוק.

  נכון להיום, בחברת תאר אידיאל קונספטס בע”מ כבר עובדים על פיתוח דור חדש של המוצר שיאפשר הפעלה סלקטיבית של המוצר על ידי כוחתינו ובכך לשלול אפשרות של הפעלה על ידי אוייב.

  עוד חשוב לציין כי בכל ההיבטים שצויינו פה באתר לגבי אופן השימוש המבצעי במכשיר, החברה היצרנית לא אמורה לתת פיתרון שכזה בצורת תו”ל. זה בדיוק התפקיד של הקודקודים באגפי הפיתוח של תורות הלחימה, הם אמורים לתת את המענה ודרך השימוש במוצר באופן מבצעי.

 4. בטכנולוגיות זיהוי מסוג זה, קרוב לודאי שמשתמשים בשידור IR בקידוד מסויים שסיווגו "סודי ביותר". קידוד זה נשמר בכספת אצל הגורמים המתאימים (אפילו הגורם המשתמש ממודר).
  באופן דומה, קיים שימוש צבאי בנשק מונחה לייזר (בתחום ה SWIR ).

 5. למה הם לא עושים פשוט קידוד מוצפן של רדיו עם האינפרה אדום … ואז לכל "אות" שמגיע עם האינפרה אדום יש "זהות" מוצפנת שעובר דרך הרדיו.
  ככה יש שילוב של שתי טכנולוגיות, מיקום + זהות.
  בהצפנה טובה לא יהיה אפשר לצוטט בכזאת קלות ומצד שני אם הקסדה תיפול לידיים עוינות תמיד יהיה אפשר לבטל את התשדורות מאותה קסדה או אפילו לשלוח אות של "השמדה עצמית" (מחיקת כל המידע).

 6. קסדה כזו שתיפול בידי האוייב תעבור תהליך חיקוי של ריברס אנג’ינירינג ואז כל האויב ילבש קסדות כאלה, וזה יאפשר לו לגרום לכאוס ובלבול טוטאלי אצלנו.

 7. לחיים
  אתה לא יכול לכעוס עלינו שאנחנו לא מודעים למערכת המשוכללת של החברה המתחרה.
  אבל לי ניראה שאם אני אכוון נשק לכוחותי והנשק יתריע לי שאני מכוון לכוחותינו, באותה מידה אוייב מתוחכם ידע גם הוא שאלה הם כוחותינו ויפגע בהם. קשה לי לראות איך מתגברים על זה.
  הצבא האנגלי של המאות הקודמות צעד בבגדיו האדומים וקשה לי להאמין שהייתה לאנגלים בעייה להבחין בכוחותיהם. אבל… גם לאוייב לא הייתה בעיה!
  שנה טובה ושנת שלום!
  סבדרמיש יהודה

 8. השטות הזו אומרת שבמלחמה הבאה יהרגו מכוחותינו בגלל בטרייה שאזל כוחה.

 9. חיים (או מישהו אחר שיודע) – מי החברה המתחרה? אפשר גם בפרטי בדוא"ל. שנה טובה !

 10. לו אני האויב, עיקר מאמצי היה לאסוף התקנים כאלה בשדה הקרב, להתקינם על כוחותי ולבלבל את האויב.

 11. אתם לא מבינים בנושא, אז אל תמציאו תיזות בלתי מבוססות. מאחר ואני מכיר את המערכות האלה מקרוב.
  יש בחברתינו דגם עובד. לא החב’ הנ”ל שפירסמה אלא חברתינו המתחרה למוצר הזה.
  המערכת חכמה ואינה ניתנת לגילוי כפי שהמגיבים טוענים.
  אז רצוי להבא, לכו ללמוד את הנושא ואחר כך תגיבו.

 12. מסכים עם יהודה גלאי איפרה אדום שמצוי גם בידי האויב ,יאפשר גילוי החיילים עם TL5.

 13. נראה לי שמה שנאמר במאמר אינו תרופת פלא ואף מסוכן ביותר!
  האוייב יכול לגלות באותו אופן את כוחותינו ולתקוף דווקא אותם!
  בנוסף, אוייב חכם יסווה את עצמו ככוחותינו כדי למנוע שיירו בו!
  חומר למחשבה
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן