סיקור מקיף

ההתכווצויות של טיטאן מולידות הרים

יש יותר מדרך אחת להיווצרות הר. על פני כדור הארץ, רוב ההרים נוצרו כאשר לוחות ענק יבשתיות התנגשו זו בזו, או כאשר לוח אחד החליק אל מתחת לאחר ודחף למעלה את שכבות הסלע שמעל * שיטה אחרת – כאשר חלקים של הקרום מתקמטים ומצטמקים

הרים על טיטאן. צילום: החללית קאסיני של נאס"א
הרים על טיטאן. צילום: החללית קאסיני של נאס"א

כפי שפורסם ביום חמישי האחרון (13 באוגוסט) בכתב העת סיינס, פענוח נתונים מחללית קאסיני מעיד על יצירת הרים על פני טיטאן.

יש יותר מדרך אחת להיווצרות הר. על פני כדור הארץ, רוב ההרים נוצרו כאשר לוחיות ענק יבשתיות התנגשו זו בזו, או כאשר לוחית אחת החליקה אל מתחת לאחרת ודחפה למעלה את שכבות הסלע שמעל.

מסלול אחר ליצירת הר הוא כאשר חלקים של קרום כדור הארץ מתקמטים ומצטמקים כשהחומר המותך שנמצא מתחתם מתמוטט. בדרך זו נוצרו הרי הזאגרוס באיראן.
ההרים על פני ירח הענק של שבתאי, טיטאן, נוצרו כנראה באותה דרך. מדענים ניתחו תמונות רדאר שלוקטו מקאסיני (קאסיני היא חללית שנשלחה על ידי נאס"א וסוכנות החלל האירופית לחקור את כוכב הלכת שבתאי וירחיו), מהן ניתן לראות, לדבריהם, כיצד נוצרו שלושת הרכסים שבתמונה המצורפת, שפורסמה לראשונה אתמול. המדענים מסבירים כי שלושת הרכסים נוצרו כאשר חום מפנים הירח טיטאן התיך חלקים של האוקינוס הקפוא, העשוי מים ואמוניה, ואשר נמצא מיד מתחת לפני הקרקע. כשהקרח הפך לנוזל, הקרום שמעליו שקע והתקמט, ממש כמו שזיף ענק, וכך נוצרו ההרים. בגליון הבא של כתב העת למחקר גיאופיזיקלי, מדווחים המדענים על כך שטיטאן עשוי להיות הירח היחיד במערכת השמש בו פועל המנגנון המתואר כאן.

לידיעה בסיינס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן