סיקור מקיף

סופו של עידן בן כמעט יובל: טיל הטיטאן האחרון המריא מפלורידה

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/titan010505.html

טיל טיטאן 4 לא מאויש המריא ביום שישי בערב מתחנת חיל האוויר בכף קנוורל והעלה למסלול לווין צבאי מסווג, ובכך מגיעה לסיומה תקופה בת כמעט חמישה עשורים שבהם שוגרו טילי טיטאן מפלורידה.
השיגור בוצע ביום שישי בשעה 20:50 שעון החוף המזרחי (שבת 03:50 שעון ישראל). טילים מסוג זה החלו לטוס מקייפ קנוורל בשנת 1959.
"זו היתה משימה מוצלחת ביותר הערב, אמר נציג יצרנית הטיל לוקהיד מארטין במרכז הבקרה כשהלווין נפרד בהצלחה מהטיל תשע וחצי דקות לאחר מכן.
טיל טיטאן 4, בעל שני מנועי הרקטות נראה למרחק קילומטרים רבים בשמי הערב הבהירים כשנע צפונה לעבר החוף האטנלטי.
הטיל חיכה על כן השיגור לא פחות משמונה חודשים לפני שקיבל סוף סוף אישור להמריא. במהלך הזמן הזה הוא חווה שלושה הוריקנים, סופה טרופית וסדרת בעיות טכניות. מסרו מנהלי הפרויקט.
הוא גם גרם לתקרית בינלאומית כאשר קנדה הביעה מחאה דיפלומטית בשל מסלול הטיסה שלו וכן שבגלל האיזור שבו עלולים המאיצים ליפול לים נאלצו הקנדים להשבית את פעילותן של אסדות קידוח נפט ליד ניו פאונדלנד.
ללא צורך לדאוג למנוע של השלב השני, ציפה הצוות לשיגור קל. הייב פרילס, מהנדס הטיסה של טיטאן 4 בלוקהיד מארטין אמר במהלך התכנסות עיתונאים לא פורמלית ביום חמישי: זה הולך להתבצע כמו ריקוד מקצועי על במה."
זה היה רגע מתוק אך גם מריר לאנשי הצוות של טיטאן ששלחו כבר את קורות החיים שלהם למעסיקים פוטנציאלים בחיפוש אחר עבודה חדשה.
"לצאת מפה בפעם האחרונה יהיה קשה" אמר פרילס, שהצטרף לתוכנית טיטאן ב-1973. "יש לנו המון כרונות טובים, מהרבה אנשים טובים שעבדנו איתם."

ידען האדם והחלל
לידיעה בסי.אן.אן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן