סיקור מקיף

מכתש ענק התגלה על טיטאן

קאסיני התקרבה למרחק של 1,577 קילומטרים מפני השטח של טיטאן ומכשיר המכ"מ שלה צפה בפירוט רב על פני השטח

מכתש פגיעה ענק בגודלה של מדינת איווה נתגלה על הירח השבתאי טיטאן באמצעות מכשיר המכ"מ של קאיסני במהלך טיסת התקרבות לטיטאן ביום שלישי השבוע (15/2/05).
קאסיני התקרבה למרחק של 1,577 קילומטרים מפני השטח של טיטאן ומכשיר המכ"מ שלה צפה בפירוט רב על פני השטח. זו טיסת ההתקרבות השלישית של קאסיני לטיטאן מאז החלה החללית במסעה במערכת שבתאי ביולי 2004, והפעם השניה שבה מכשיר המכ"מ בחן את טיטאן. בפעם הקודמת הוקדשו כל מאמצי החללית לקלוט את האותות מהחללית הויגנס שנחתה על טיטאן. המדענים ראו הפעם הרבה דברים מוכרים, כמו גם דברים חדשים לחלוטין.
"מרגיע לצפות בשני איזורים נפרדים של טיטאן ולמצוא בהם דברים דומים", אמר ד"ר ג'ונתן לונין (Lunine), מדען בין תחומי בפרויקט קאסיני מאוניברסיטת אריזונה בטוסון. "בו בזמן, יש לנו גם דברים חדשים ומוזרים."
בהתקרבות הפעם הפעילו המדענים בו זמנית ובחפיפה את המכ"מ ואת המצלמה. החפיפשה בכיסוי עשויים לאפשר לספק נתונים נוספים על פני השטח מאשר בכל אחת מהטכניקות לבדה.
המכתש, שקוטרו 440 קילומטרים זוהה בידי מכשיר המכ"מ ונראה כבר בעבר בידי המצלמה אך לא בפירוט.
תמונת מכ"מ שניה שצולמה במעבר הנוכחי מראה תצורות שכו לכינוי "שריטות חתול". קווים מקבילי אלה מעניינים, והם נוצרו ככל הנראה בידי הרוח, כמו דיונות חול, או באמצעות תהליכים גיאולוגים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן