סיקור מקיף

האם דין הטיגריס כדין הלוויתן?

ממשלת סין שוקלת להתיר סחר מוגבל בעצמות טיגריסים לצרכים רפואיים. בארגונים הירוקים חוששים מהכחדת המין כולו * מזכיר במשהו את ההיתר היפני לצוד לוויתנים לצרכי “מחקר”

טיגריס בפארק סיקס פלאגס בניו ג'רסי. צילום: Bob Jagendorf מתוך ויקימדיה קומונס, רשיון CC
טיגריס בפארק סיקס פלאגס בניו ג'רסי. צילום: Bob Jagendorf מתוך ויקימדיה קומונס, רשיון CC

איום הכחדה מרחף מעל טיגריסי העולם בעקבות כוונתה של ממשלת סין לרכך את האיסור הגורף על יבוא טיגריסים ואברי גוף שלהם – כך חוששים בארגונים להגנת חיות הבר. ממשלת סין שוקלת לפתוח את השוק המקומי לנוכח הביקוש לטיגריסים, המשמשים לייצור תרופות סיניות מסורתיות. במדינות אסייתיות אחרות מאמינים כי עצמות הטיגריס מעוררות את כוח הגברא.

מספר הטיגריסים בעולם ירד לשפל חסר תקדים, וכיום נותרו בטבע רק 5,000 טיגריסים – רק עשירית ממספרם לפני מאה שנה. עוד כ-3,000 טיגריסים חיים בשבי. שלושה משמונת מיני הטיגריס נכחדו במאה ה-20. הטיגריס מוגן באמצעות אמנה בינלאומית, האוסרת סחר בינלאומי בחיות בסכנת הכחדה ובאברי גופן.

ב-1993 אסרה סין גם על סחר בטיגריסים בתוך תחומי המדינה, בניסיון לעצור את הציד הלא חוקי. כעת שוקלת הממשלה הסינית להתיר סחר בשלדי טיגריסים שמתו בשבי, כדי לספק את דרישות הרפואה הסינית המסורתית בסין ומחוצה לה. ואולם הארגונים הירוקים טוענים, כי מתן האישור לסחר כזה יעודד את הציד הלא חוקי. רשויות האכיפה עלולות להתקשות להבחין בין סחר עצמות טיגריסים שמקורן בגידול בשבי לבין כאלו שמקורן בציד בלתי חוקי. בינתיים גוברת הרבעת הטיגריסים בשבי, בעקבות תקוות המגדלים להסרת האיסור. פארק טיגריסים אחד בחבל גואנשי אף טוען שביכולתו לגדל עד אלף טיגריסים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן