סיקור מקיף

לחשוב כמו פטרייה

חברה ניו יורקית לייצור בשם Ecovative אימצה את רעיון הערבוב הקיים בחומרים טבעיים, ובהשראת מודל טבעי זה הציעה פתרון ביוטכנולוגי כתחליף לדבקים בתעשיית הסיבים

סיבים. תמונה מאת Rob Hille, cc 3.0
סיבים. תמונה מאת Rob Hille, cc 3.0

מאת: עדי וייס

לדבריו של ג'ון וורנר, מנכ"ל Warner-Babcock Institute for Green Chemistry, אחת הבעיות הגדולות בטכנולוגיה האנושית היא האובססיה שלנו לחומרים 'טהורים'. "כל מה שאנחנו עושים בייצור תעשייתי הוא לא טבעי", הוא אומר. "תהליכי הייצור שלנו מבוססים על הרעיון שהחומרים שלנו חייבים להיות 100% טהורים (כלומר עשויים רק יחידה אחת), בניגוד לטבע, שבו החומרים מעורבבים זה בזה, עובדה שמעלה את העמידות שלהם נגד נזקים."

חברה ניו יורקית לייצור בשם Ecovative אימצה את רעיון הערבוב הקיים בחומרים טבעיים, ובהשראת מודל טבעי זה הציעה פתרון ביוטכנולוגי כתחליף לדבקים בתעשיית הסיבים. החברה משתמשת בתפטיר mycelium) mycelium)), הסתעפויות דמויות חוט שמייצרות פטריות שמצויות לרוב על הקרקע, כתחליף לפוליסטירן, פלסטיק, וסיבי עץ מהונדסים. הפטרייה, שקיבלה ממייסד החברה – באייר ( (Eben Bayer- את הכינוי "הדבק של הטבע", קושרת באופן טבעי מרכיבים שונים ויכולה לגדול ולמלא בשלוחותיה כל צורה. "החשיבה הישנה בסגנון המהפכה התעשייתית היא: תסתכל על התפטיר ותאמר – 'מה נוכל להפחית?"', הוא אומר, "ואנחנו אומרים: בואו נשמור את זה כמה שיותר דומה לטבע."

כדי להפיק את לוחות הסיבים שלהם, מוסיפים Ecovative תפטיר לסיבי העץ, וממתינים שהוא יגדל ויקשור את הסיבים. החומר המכוסה תפטיר נכנס לתהליך דחיסה, שתוצאתו לוח סיבי בצפיפות בינונית. התהליך הזה מבטל את הצורך בפורמלדהיד, חומר מסוכן שנמצא בשימוש להכנת דבקים בתעשייה. התהליך עשוי להפחית את העלות בכ-30%, אומר באייר. אומנם, ייצור סיבי התפטיר אורך זמן רב יותר מסיבים רגילים, אך באייר מציין כי עם תכנון מוקדם, החברה תוכל לייצר אותם בצורה שוטפת.
למקור הידיעה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן