סיקור מקיף

כאן היה יער

גודל היער האמזוני בברזיל הוא כגודלה של אירופה ומוחים אומרים כי 20% ממנו כבר בוראו!

 

 שמירת הסביבה - יום כדור הארץ איור: shutterstock
שמירת הסביבה – יום כדור הארץ איור: shutterstock

אירופה / האיחוד האירופי, נחשבים כארגון שאיכות הסביבה נמצאת במקום גבוהה בסולם העדיפויות של סדר יומו. לא רק נחשב אלא גם פעיל ועושה רבות למען שמירה על הטבע ועל איכות הסביבה ביבשת ובעולם אם כך מדוע "אירופה אוכלת את יער האמזונס"? ואין זו שאלה תאורטית או מופשטת, העובדות מראות כי לצורך הספקת צרכי תזונת תושבי אירופה מושמדים אלפי דונמים של יער גשם באגן האמזונס.

סקר שנערך בעזרת תצלומי לווין, בדיקת מסמכי הרשויות וסקירה קרקעית הראה את גודל הפגיעה ביער. עיקוב אחרי משלוחי הפולים הראה את מעורבות חברות המזון האירופאיות המקבלות את הפולים כמו כן (כמובן) מהווה סין "לקוח מועדף". על פי דיווח אירגון גרינפיס מריו-דה-ז'נרו: פולי סויה שמגדלים באגן האמזונס משמשים רשתות מזון להאכלת תרנגולות אלה נאכלות ע'י הארופאים במיסעדות מזון מהיר ברחבי היבשת. לרשתות מזון כמו מק'דונלדס חוות גידול בהן מאכילים את העופות בפולי סויה שגודלו בשטחים שבוראו מיער הגשם האמזוני ללא היתרים ובניגוד לחוק הברזילאי חוק שמיועד להגן על יער הגשם מכריתה פראית.

מסתבר כי אותן חברות אינן מורשות לספק את מרכולתן בארה"ב אם וכאשר הרשויות מודעות למקור הפולים כלומר הפיקוח מונע מחברות שיווק מוצרים שכדי ליצרם פוגעים בסביבה כניראה שבאירופה אין תקנות מתאימות ואין פיקוח הדוק.

בדו'ח שניקרא " אוכלים את האמזונס" (Eating up the Amazon) ציינים הכותבים איך מבראים שיטחי יער גדולים כדי לעבד שדות סויה שפוליהם מיועדים לחוות גידול עופות, חוות השייכות לחברות מזון מהיר כמו מק'דונלדס. באופן ישיר ומושכל יצרניות בשר דורסות, חומסות, הורסות ומשמידות את יער האמזונס כדי לגדל בשר זול ולספקו למרכולים ומסעדות תחת שמות מיסחריים כמו "מקנאגט'ס (Chicken McNugget) כלומר בכל פעם שהצרכן אוכל או רוכש אחד ממוצרי הבשר הוא "נוגש" ביער האמזונס!

בעיקבות הדרישה הגוברת לפולי סויה הפכה ברזיל לאחת הספקיות הגדולות, מזה זמן ידוע כי הקרקע בחלקות יער שבוראו ענייה במינרלים ולכן העיבוד בחלקות מוגבל לעונות מספר מסתבר כי הברזילאים פיתחו זני סויה שגדלים יפה בקרקעות עניות וכך התמריץ להשמיד את היער גדל והולך.
קיימות תקנות המחייבות בעלי קרקעות להשאיר 80% מאדמותיהם מיוערות ! אבל הפיקוח הרפה על התקנות מחד וכדאיות גידול הסויה מאידך גורמים לחוואים להתעלם מהתקנות, הגידול מבוצע ע'י עריסים שמצבם קרוב לעבדות מה שמוסיף חטא על פשע.

כדי להפנות את תשומת הלב הציבורית לפגיעה הודבקו באנגליה ובאירופה מודעות המתארות את רונלד מק'דונלד אוחז במשור שרשרת וכורת עץ ! בעיקבות הדיווח הבטיחה מנהלת האיכות של מק'דונלדס, כי החברה תפתח בחקירה לבדוק את מהימנות הטענות מאחר ועל פי דבריה החברה רואה עצמה אחראית למניעת פגיעה סביבתית כתוצאה מפעילותה ולכן תעשה הכל למניעת הנזק, האמנם ? גם אם מק'דונלס יפסיקו את הפעילות ההרסנית קיימות עוד כשלושים חברות פחות גדולות העוסקות בשיווק בשר שמקורו בחוות גידול המוזנות בסויה מהאמזונס.

ברוא היער האמזוני פוגע במיגוון המינים, מפחית את קליטת המזהמים, הברוא נעשה ע'י שריפת החומר שנישאר אחרי הכריתה כלומר תוספת מזהמים לאוויר, שריפות ביער הברזילאי מוסיפות 370 מליון טון גאזי חממה כל שנה שהם כ 6% מה מה"תוצרת" העולמית.

כך כדי לספק צריכת מזון, בעיקר עופות לשוק האירופאי, מושמדים יערות הגשם האמזוניים
ומדינות שמכריזות על מחויבותן לסביבה גורמות להרס סביבתי בקנה מידה עצום.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן