סיקור מקיף

התמרון השלישי של החללית בראשית עבר בהצלחה והיא כבר במסלול ששיא גובהו 270 אלף ק"מ

בראשית נמצאת בדרכה למסלול אליפטי בו הנקודה הרחוקה ביותר מכדור הארץ היא במריק של כ-270 אלף ק"מ

אלכס פרידמן (משמאל) ויואב לנדסמן בחדר הבקרה לפני התמרון. צילום: התעשייה האווירית
אלכס פרידמן (משמאל) ויואב לנדסמן בחדר הבקרה לפני התמרון. צילום: התעשייה האווירית

היום בשעה 15:11 בוצע תמרון מוצלח של החללית בראשית על ידי הצוות ההנדסי של SpaceIL והתעשייה האווירית. ד"ר עידו ענתבי, מנכ"ל SpaceIL  פתח את תדרוך העיתונאים ואמר: "אנחנו עכשיו לאחר התמרון השלישי של החללית בראשית. התמרון היה תמרון מוצלח. זה היה תמרון מורכב יותר בשל המגבלות שיש לנו על עוקב הכוכבים. צוות המהנדסים של spaceil והתעשייה האווירית היו צריכים לתכנן תמרון מורכב יותר כדי להבטיח תמרון תקין והצלחנו לעשות את זה. עברנו למסלול אליפטי שהנקודה הרחוקה שבו היא כ-270 אלף ק"מ מכדור הארץ."

"המנוע הראשי פעל ללא בעיה למשך כ-152 שניות. התמרון עצמו נעשה ללא תקשורת עם תחנות הקרקע כפי שתמיד אנו עושים את התמרונים בגלל התנאים הגיאומטרים מול תחנות הקרקע. לאחר התמרון חזרה לנו הטלמטריה ויכולנו לראות תוצאות ראשוניות של התמרון אבל מיד אחרי זה חווינו נתק בתקשורת מול תחנת הקרקע אבל זה היה בגלל בעיה בתחנת הקרקע עצמה."

"לאחר כעשרים דקות קיבלנו תקשורת עם תחנת קרקע אחרת, מנתוני הטלמטריה הראשונים שקיבלנו עולה שהתמרון היה מוצלח, החללית מתפקדת כראוי, כל הפרמטרים תקינים. נתחקר את המידע אחרי שנוריד אותו מהחללית ואנו מתכוננים לתמרון הבא שיתרחש בעוד כשבועיים."

עופר דורון, מנהל מפעל מבת חלל של התעשיה האווירית: "סך הכול כל המערכות של החללית עובדות כמתוכנן. הכול תקין וכשיר בה. אנחנו על המסללול שתכננו להיות בו, אף כי נעשה מדידות כדי לקבל תוצאות מדויקות. היה קצת מורט עצבים היום אבל התחיל טוב, נגמר טוב, לפי התכנית.

בתשובה לשאלת העיתונאים אמר ד"ר ענתבי: "מתוכנן עוד תמרון אחד שיתבצע במסלול סביב כדור הארץ במתכונת שביצענו היום. והתמרון שלאחריו יהיה תמרון לכידת הירח."

הוא גם נשאל על השלכות התקלה בעוקב בכוכבים וענה: "המגבלות שיש על עוקב הכוכבים כפי שלמדנו במהלך המשימה והתמרון הקדם חייבו אותנו להכווין את החללית באורינטציה מאוד ספצפית כדי שעוקב הכוכבים יוכל לתת לנו תמונה טובה של המסלול אליו אנו עוברים. היה צריך לתכנן את זה, זה תכנון מורכב מאוד שעושים אותו אנשי הפלייט דינמיקס. תכנון שכלל בתוכו בשלבים מסוימים גם החשכה של אותו עוקב כוכבים כדי שלא יקבל מידע שגוי ואת כל זה עברנו בשלום. ההערכה היא שהתקלה בעוקב הכוכבים לא תפריע לתמרון לכידת הירח."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. GROUND CONTROL – הצחוק שלך מסגיר בעיה, והיא אצלך. או שאתה לא מבין מספיק מהו מדע, או שאינך מבין מספיק מהי אמונה יהודית, או שאינך מבין מספיק את שני הדברים.
    תקרא על האיש בקישור להלן, ותפסיק לצחוק:

    https://www.israelhayom.co.il/article/615845

  2. חבל שהאתר של SPACE IL לא נותן תצוגה חיה של מסך הטלמטריה מהחללית, האתר אפילו לא מעודכן על בסיס יומי…
    אכזבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן