סיקור מקיף

השמש לא גורמת לרעידות אדמה

למרות שהדבר נשמע טריוויאלי יש עדיין אמונה רווחת בקשר כזה, שני מדענים החליטו לבדוק אמפירית האם זה נכון. מסתבר שאין קשר

הדמיה של השמש מ-12 באפריל 2013, צילום: SDO/AIA
הדמיה של השמש מ-12 באפריל 2013, צילום: SDO/AIA

מאת ג'ייסון מייג'ור, יוניברס טודיי

אם הכותרת נראית לכם כאמירה מובנת מאליה זה בסדר גמור. זה נראה בסדר גם לי, אבל יש כמה שטוענים מזה זמן מה כי רעידות אדמה יכולות להיגרם או להתחזק בשל פעילות השמש, או ליתר דיוק, להבות שמש חזקות במיוחד, פליטות מסה קורונאליות ושאר הפליטות שיוצאות מהשמש ומגיעות לכדור הארץ ואשר עלולות לפי הטענה הזו לגרום לקרום כדור הארץ לנוע ולרעוד. זה אינו נכון, לפחות לא לפי המחקרים האחרונים של המכון הגיאולוגי האמריקני (USGS).

החוקרים ד"ר ג'פרי לאב מה-USGS וד"ר ג'רמי תומס ממרכז המחקר נורת'ווסט, השוו נתונים היסטוריים של פעילות שמש עם שכיחות ריעדות האדמה ברחבי העולם ולא מצאו כל מתאם בין שני סוגי האירועים, שיקשר בין אירוע אחד למשנהו.

"לאחרונה גבר העניין בנושא מהעיתונות הפופולרית, כנראה בשל כמה רעידות אדמה גדולות והרסניות. הדבר הניע אותנו לחקור בשביל עצמנו האם זה נכון או לא." אומר לאב. גם כאשר התגלה שרעידת אדמה התרחשה באותו יום בו נרשמה פעילות מוגברת של השמש, הרי שבזמנים אחרים כשרעידות אדמה חזקות התרחשו, פעילות השמש היתה דווקא נמוכה יחסית, ולהפך.

בתמונה: נזק לעיר אנקורג' באלסקה לאחר רעידת אדמה שהתרחשה שם ב-27 במארס 1964, בו בזמן גם נרשמה פעילות שמש חלשה מהממוצע. צילום: צבא ארה"ב.
בתמונה: נזק לעיר אנקורג' באלסקה לאחר רעידת אדמה שהתרחשה שם ב-27 במארס 1964, בו בזמן גם נרשמה פעילות שמש חלשה מהממוצע. צילום: צבא ארה"ב.

"אמנם היו מספר רעידות אדמה חזקות כמו זו בעוצמה 9.5 בשנת 1960, שבה היו יותר כתמי שמש מאשר הממוצע" אומר ד"ר לאב, "אך לעומת זאת, ברעידת האדמה באלסקה ב-1964, פעילות השמש היתה נמוכה מהממוצע. אין שום תבנית ברורה בין פעילות שמש ופעילות סייסמית בכדור הארץ, כך שהתוצאות שלנו היו לכאורה לא חד משמעיות."

בעקרון, על אף שכוכב הלכת שלנו נע במסלול שנמצא בתוך האטמוספירה החיצונית של השמש, ואנו נתונים למזג אוויר חללי שהיא יוצרת – עדיין יש צורך ללמוד רבות על הסוגיה. התצפיות לא מעידות על קשר כלשהו בין כתמי שמש, להבות ופליטות קורנליות, ובין תזוזת קרום כדור הארץ.

"טבעי למדענים לרצות לראות קשרים בין אירועים" אומר לאב. "כמובן אין משמעות הדבר שקשרים כאלה באמת קיימים."

ממצאי הצוות פורסמו בגליון ה-16 במארס 2013 של הגיאופיסיקל ריסרץ' לטרס.

לידיעה ביוניברס טודיי

11 תגובות

 1. זכור לי פרק באחד מערוצי המדע בטלוויזיה (נדמה לי בדיסקברי) שם נטען כי קיים קשר ברור בין מיקום השמש והירח ובין התפרצויות של הרי געש, הציגו שם מחקר של קבוצת חוקרים שהראו כי קיימת עלייה משמעותית וברורה בתדירות ההתפרצויות של הרי געש כאשר השמש והירח נמצאים במיקום מאד ספציפי ביחס לכדור הארץ (אולי כשהם נמצאים בשני קצוות מנוגדים של כדור הארץ? לצערי אינני זוכר כרגע פרטים, אך דיברו שם על קשר סטטיסטי מובהק בין תדירות ועוצמת הפעילות הגעשית ובין המיקום היחסי של השמש)

 2. סלחו לי אבל לבחון רעידות אדמה על הכדור שלנו רק בהשפעת השמש זה מטופש, הכדור והשמש הינם חלק ממערכת שלמה, יש לבחון את כל החלקים ביחד. ממליץ לכם לחפש ביו טיוב suspicious0bservers

 3. אבל כותרת המאמר היא : " השמש לא גורמת לרעידות אדמה" וזה כתוב בעברית צחה. אז אני טוען בעברית צחה לא פחות שהיא כן!. זה שהם התייחסו כאילו הכתמים ורוחות השמש זאת פעילות השמש היחידה- זבש"ם.
  כלומר אם הכותרת הייתה : "רוחות השמש והכתמים בה לא גורמים לרעידות אדמה בכדור הארץ" הייתי מודה ומתנצל.
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 4. סבדרמיש יהודה
  השאלה הייתה האם פעילות שמש, המתבטאת גם בכתמים, גורמת לרעידות אדמה.

  אני מבין שאתה שואל שאלה אחרת – האם גאות ושפל משפיעים על רעידות אדמה? אולי – אבל לא זה נושא הכתבה.

 5. לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין שלא בדקו את הדבר הנכון. ברור לי לחלוטין שיש השפעה של השמש והירח על הגאות של המיים, על הגאות של הלבה בתוך כדור הארץ על הגאות של השכבות השונות מהן בנוייה שכבת האדמה ולכן ברור לחלוטין שיש השפעה. צריך לבדוק את הגאות ולא את הפעילות של הכתמים בשמש ו/ או אם מגיע איזה ענן חלקיקים מכיוונה כי זה שטויות. אבל גאות של מספר עשרות ס"מ או אפילו של מספר מטרים של שכבות אדמה שכבר נימצאות בלחצים עלולה לשחרר אותם ולהקל את החלקתן אלה על גבי אלה ומכאן – רעידת אדמה. כמובן שכנ"ל עם פעילות געשית. הנקודות שיש לבדוק הן הקירבה של הירח הקירבה של השמש וכיוון וקטורי המשיכה. אבל מה אני מבין לכן אבקש להגיב בעדינות.
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן