סיקור מקיף

מחקר: מערכות החיזוי וההתרעה מפני רעידות אדמה – אינן יעילות

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון והמכללה האקדמית ללימודי הנדסה ע״ש סמי שמעון מראים במחקר חדש כיצד סכומי העתק שהושקעו עד היום במדידות של קרינה סיסמית לחיזוי רעידות אדמה ירדו לטמיון, משום שקרינה זו נבלעת בסלע כדור הארץ. הצעתם: מדידת קרינה אלקטרומגנטית שעשויה לתת התרעה שעות ואף ימים בטרם רעידת אדמה קטלנית

אילוסטרציה: pixabay.
אילוסטרציה: pixabay.

במשך עשרות שנים הושקעו מאות מיליוני דולרים במחקר ובפיתוח מערכות לחיזוי והתרעה מוקדמת מפני רעידות אדמה המתבססות על  קרינה סיסמית (אקוסטית), ומערכת כזו אף מוקמת בימים אלו בישראל, על פי הדיווחים, בעלות מוערכת של עשרות מיליוני שקלים. אולם, חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מסבירים במחקר חדש כיצד שיטה זו נחלה עד היום כישלון ביכולתה לחזות רעידת אדמה טרם התרחשותה, ולמעשה לא הצליחה למנוע פגיעה בחיי אדם וברכוש – משום שהקרינה הסיסמית נבלעת בבטן כדור הארץ.

המחקר נערך על ידי פרופ' (אמריטוס) אבינעם רבינוביץ מהמחלקה לפיזיקה, פרופ' (אמריטוס) דב בהט מהמחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון, וכן ד"ר ולדימיר פריד מהמחלקה להנדסת בניין במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון. ממחקרם, שמתבסס על מחקריהם הקודמים, עולה עוד כי ניתן לחזות בהצלחה רעידות אדמה בהתבסס על קרינה אלקטרומגנטית, אם תילקח בחשבון צורתם המיוחדת של הפולסים שנותחו ונמדדו בעבר על ידי החוקרים.

המאמר שהתקבל לפרסום בכתב-העת Geological Magazine של אוניברסיטת קיימברידג', הוכיח כי בניגוד להנחה הרווחת, אין כל אפשרות לחזות רעידות אדמה עתידיות באמצעות הקרינה הסיסמית וזאת משום שבשלבים הראשונים של התפתחות רעידת אדמה, לפני שהיא מתרחשת בפועל, הזמן בו תדירות הקרינה הסיסמית גבוהה, קרינה זו נבלעת בסלע כדור הארץ. כתוצאה מכך, במרחק של קילומטרים אחדים ממרכז הרעש אין למעשה כלל אפשרות לגלותה ואילו בזמן ההתרחשות עצמו, תדירות הקרינה יורדת וניתן למדוד אותה, אלא שאז כבר מאוחר מידי להזהיר מפני הקטסטרופה. לעומת זאת, החוקרים מצאו כי קרינה אלקטרומגנטית שנפלטת מרעידת אדמה בתדירויות הגבוהות, דווקא בשלביה המוקדמים (שלבי הנוקליאציה), נבלעת הרבה פחות בסלע כדור הארץ ואותה ניתן למדוד.

"המחקר הראה כיצד השקעה עצומה בהיקפים של מיליוני או מיליארדי דולרים במדידות סיסמיות לחיזוי רעידות אדמה שנעשו במשך כל השנים לא צלחה", אומר פרופ' רבינוביץ. "מערכות ההתרעה הסיסמיות החדשניות, דוגמת זו המותקנת כעת על פי הדיווחים בישראל, מתייחסות לטיפול ברעידת אדמה כאשר היא כבר מתרחשת בפועל, ומשמשות מעין אזעקה בלבד, בדומה לאזעקה שמתריעה מפני טיל שכבר שוגר. מערכות אלה יכולות להתריע רק שניות בודדות לפני גל ההרס".

"הצעתנו היא להשתמש בצורת ההתפתחות המיוחדת של הקרינה האלקטרומגנטית כפונקציה של הזמן, כפי שמצאנו בעבודותינו הקודמות, כדי לנפות את הקרינה הנובעת מתהליכי הנוקליאציה של רעידת האדמה. כך ניתן להגיע לאפשרות אמתית של חיזוי רעידת אדמה, שעות ואפילו ימים לפני שהיא נהפכת להרסנית. אנו מקווים שפעולה כזו תביא לברכה לעולם במניעת הנזקים הנובעים מחוסר התרעה מוקדמת מפני רעידות אדמה".

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. אני פרופסור לסיסמולוגיה בחוג לגאופיזיקה באוניברסיטת ת״א, ולידיעתכם הכתבה הזו לא מוסיפה כבוד לאתר שמתיימר להיות רציני. מילא נתתם במה לשטויות לא מבוססות, אבל הוספתם והשמצתם מערכת חשובה המוקמת בימים אלו ע״י מומחים בעלי שם עולמי מהמכון הגיאולוגי. מערכות התרעה פועלות בהצלחה ביפן, טיוואן, מקסיקו וקליפורניה – אז כולם טועים ורק החוקרים מאב״ג צודקים?

 2. נו באמת מדובר בפנסיונרים שמנסים לדחוף את הרדאר האטמוספרי שלהם כבר שנים
  לא הצליחו מעולם להוכיח את התאוריה ההזויה שלהם. לא הוכח מדעית !

  לעומת זאת אלפי רעידות אדמה בעולם נמדדו בזמן אמת באמצעות אנליזה של גלי P ו גלי S

  חיזוי רעידות אדמה של ימים עד שעות מראש מעולם לא הוכח מדעית מי שטוען אחרת שקרן או הזוי.

 3. התרעה של 12 שניות נועדה להפעלת ברירות מחדל אוטומטיות כמו סגירת מגופים של מיכלי גז וחומרים מסוכנים, הפסקת חשמל למניעת שרפות, עצירת התנועה ע"י רמזורים וכו…

 4. ההתראה הדרושה היא של חצי שעה עד שעה לפני רעידת אדמה – מספיק זמן לאנשים לצאת מאזורים מסוכנים. התראה של חודש לא תעזור – מה יעשו? התראה של 12 שעות לא תעזור באותה מידה.
  מה שעושים כיום כן יכול לעזור, ברמה של אזעקה לאחר שהרעידה החלה. אם יש מערכת ניטור צפופה, שידור אזעקה בגלי רדיו במהירות האור יכול להפעיל צופרים 5-20 שניות לפני שחזית הגלים הסיסמיים מגיעה (תלוי במרחק מהמוקד), ואפילו דקה שלמה או שתיים לפני ששיא הגלים מגיע. בנוסף, אם יש רעידות מקדימות, אז תיתכן התראה קצת יותר ארוכה. 20 שניות זה זמן מספיק לתלמידים לפנות כיתה לכוון המקלט, ולמשפחות להכנס לחדר מוגן. כמובן שעדיף למגן את כל בנייני הציבור ואחר כך את כל בתי המגורים, אבל זה לא ראלי במערכת הפוליטית בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן