סיקור מקיף

אופניים חשמליים: פתרון זול שעשוי לעלות ביוקר

מספר האופניים החשמליים בישראל גדל משמעותית בשנים האחרונות והיום כבר אי אפשר ללכת על מדרכה בלי להיתקל בהם. על אף היתרונות האקולוגיים והכלכליים, האופניים מביאים איתם שורה ארוכה של חסרונות והגיע הזמן להצביע עליהם בצורה ברורה 

אופניים חשמליות. מתוך ויקיפדיה
אופניים חשמליות. מתוך ויקיפדיה

 

אופניים מאז ומעולם היו אמצעי תחבורה מומלץ מבחינה אקולוגית וכלכלית. המדינה מעודדת מעבר לאופניים כדי למנוע פקקים ועומס בכבישים, ארגוני איכות הסביבה מסייעים לבחירת אופניים עבור משתמשים בטווח רחב של גילאים וגם עיריות מקומיות מסוימות עושות מאמצים ראויים להערכה בהקמת תשתיות נסיעה ייעודיות.
מצד שני, האופניים החשמליים טרפו מחדש את הקלפים והתגלו כפתרון זול שעשוי לעלות מאוד ביוקר. הם אמנם חוסכים הרבה כסף על הוצאות דלק ולא דורשים שום סוג של תחזוקה, אבל במקביל גם מביאים איתם שורה ארוכה של חסרונות וסכנות.

מה הסכנה שנגרמת בגלל האופניים החשמליים?

הבעיה העיקרית עם אופניים חשמליים היא בטיחותית. המגבלה החוקית לנסוע על אופניים חשמליים מגיל 16 בלבד ורק עם קסדה כמעט לא נאכפת בישראל, והמצב שנוצר גובל בכאוס: היום כבר קשה עד בלתי אפשרי ללכת במדרכה של עיר גדולה בלי להסתכן בהתנגשות חזיתית עם רוכבי אופניים חשמליים. הם נמצאים בכל מקום, נוהגים ללא שום סוג של נקיטת אמצעי זהירות ורובם בכלל לא מודעים לכללי הנהיגה.

הסכנה נשקפת גם להולכי הרגל וגם לרוכבי האופניים החשמליים עצמם. החוק מחייב אותם לנהוג על הכביש, אך לא מקצה להם שבילים ייעודיים. גם במקומות שבהם כבר יש שבילים שיכולים להתאים לנסיעת אופניים, הם מסתיימים בצורה בלתי צפויה או מתערבבים עם מדרכות רגילות להולכי רגל. נהגי רכבים לא תמיד רואים את נהגי האופניים במראות, ההשתלבות בתנועה הסואנת גורמת להרבה תאונות ונפחי המנוע החדשים מעלים את הסיכון לפגיעות חמורות וחלילה למקרי מוות.
חוסר התאמה לחורף והיעדר ביטוח
החסרונות של אופניים חשמליים בולטים בעיקר בחורף. בלתי אפשרי לנסוע עליהם בתנאי מזג אוויר קשים או בימים גשומים. זה לא מונע מחלק מרוכבי האופניים לעלות על הכביש, אבל בפועל הם מסכנים גם את עצמם וגם את הסביבה. בניגוד לרוכבי קטנועים ואופנועים שערוכים לתנאי מזג אוויר מן הסוג הזה, האופניים החשמליים לא מסוגלים וכמובן לא אמורים להתמודד עם העומס.

חוץ מזה, נהגים מחויבים לרכוש פוליסת ביטוח מקיף לרכב וביטוח חובה שיגן עליהם במקרה של תאונה. לעומת זאת, באופניים אין שום הכרח לעשות זאת ובעליהם מוצאים את עצמם ללא שום סוג של גב כלכלי. רובם לא מודעים לנזקים הגופניים והכלכליים שנשקפים להם ואפילו ההורים לא תמיד מגלים מעורבות. היעדר הביטוח מהווה בפני עצמו סכנה לציבור ועלול לגרום עוגמת נפש להולכי רגל ולאנשים שרק נפגעו מהאופניים, גם אם הם בעצמם לא חטאו בשום דבר.

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

דילוג לתוכן