סיקור מקיף

הירח קורא למדענים ההודים

נשיא הודו, ד"ר א. פ. ג'. עבדול קלם, הזמין את מדעני מדינתו לערוך את ניסוייהם על המשימה הראשונה של הודו לירח

נשיא הודו, ד"ר א. פ. ג'. עבדול קלם, הזמין את מדעני מדינתו לערוך את ניסוייהם על המשימה הראשונה של הודו לירח . המשימה, שידועה בשם המשימה הצ'נדריאנית, תהיה גשושית בלתי מאוישת, והיא מתוכננת לשיגור ב-2007 או ב-2008.

פרשנים אומרים, כי אנו נמצאים בעיצומו של מרוץ לחלל, שמתרחש באסיה, שכן כמה מדינות באזור נלהבות לנצל טכנולוגיות חדשות של לווינים וטילים. הנשיא נשא את דבריו בקונגרס המדע בהודו בצ'נדיגארח.

סין הפנתה אליה תשומת לב עולמית רבה, כאשר הביאה אדם למסלול סביב כדור הארץ באוקטובר שנה שעברה. האומה ההודית גם היא מקווה להרשים את העולם בשיגור חללית במשקל חצי טון על טיל הודי לכיוון הירח.

למשימה מטרה פוליטית, והיא הדגמת ההישגים הטכנולוגיים של ארץ מתפתחת. ואולם, לא הושגה הסכמה על כל המטרות המדעיות של המשימה. ד"ר קלם, מדען לשעבר בעל שם בזכות עצמו, אמר, כי הכדור נמצא בידי החוקרים ההודים: עליהם להעלות רעיונות למחקר. "מחקר הירח בעזרת הצ'נדריאנית תחשמל את כל המדינה ובמיוחד מדענים צעירים וילדים," אמר.

"מכיוון שכולכם מדענים, ברצוני להעביר את המסר… אנו נתמוך בכל מדען, שרוצה לערוך מחקר בירח או לחקור את הסביבה הירחית," הוא אמר בקונגרס בצאנדיגאר. המשימה הצ'נדריאנית תתרום יותר לתחושת הגאווה ההודית ולטכנולוגיה ההודית מאשר להתקדמות האנושות.

ואולם, נאומו של ד"ר קלם דרבן מדענים לעבוד למען המדינות המתפתחות, ובמיוחד כדי לעזור להודו להשיג את יעדה המוצהר להפוך למדינה מפותחת עד שנת 2020.

על התנובה החקלאית להכפיל עצמה תוך עשר שנים, הוא אמר; כמו כן יש לפתח חיסון לאיידס ולבדוק את פעולתו. בנוסף דיבר ד"ר קלם על הצורך בהבטחת אספקת מים בחיבורים של נהרות ועל הצורך בבניית מתקנים להתפלת מים.

כמו כן דיבר ד"ר קלם על פיתוח כור גרעיני, שיסייע בניצול המאגרים העצומים של תוריום, שנמצאים בהודו.

במדינות המערב, דמויות פוליטיות בשיעור קומתו של ד"ר קלם כמעט מעולם לא הפגינו נוכחות בכינוסים מדעיים כאלה; אפילו לא המנהיגים הלאומיים כגון מרגרט ת'אצ'ר בעלת הרקע המדעי.

ייתכן שבואו של ד"ר קלם מצביע על הצורך הגדול יותר ומודעותן הגבוהה יותר של המדינות המתפתחות למדע ולהתפתחות, שיש ביכולתו להביא.

קישור לכתבה המלאה ב-BBC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן