מדענים מפתחים גלימה של "שומע ואינו נשמע"

בסוף השבוע חשפו מדענים מאוניברסיטת Duke, אשר פיתחו בעבר גלימה של "רואה ואינו נראה", גלימה חדשה שמבוססת על עקרונות דומים – אך הפעם היא מיועדת למי שמבקש להיות "שומע ואינו נשמע"

בני רן, מערכת ThePeople ,DailyMaily

לידיעה הקודמת – הגלימה של "הרואה ואינו נראה" כבר כאן

בסוף השבוע הודיעו מדענים מבית הספר להנדסה פראט באוניברסיטת Duke, כי הצליחו לרקוח מתכון לחומרים מלאכותיים, שבעזרתם ניתן יהיה לייצר "גלימת קול" תלת ממדית – שאת מי שיעטה אותה לא ניתן יהיה לשמוע. הרעיון מזכיר פיתוח דומה שהוצג בעבר על ידי המדענים מאוניברסיטת Duke – גלימה שדוחה אלומות מיקרו-גל, גורמת להן לחלוף סביבה ויוצרת אשליה שהעצם שבתוכה אינו קיים.

גלימת הקול היא כמו חור שנפער במרחב, כאשר העצם שבתוכה כאילו נעלם מבחינת גלי הקול – אמר סטיבן קאמר, פרופסור לחשמל ומדעי המחשב מאוניברסיטת Duke, אשר אחראי לתגלית ביחד עם עמיתיו. "לאחר שהצגנו את הגלימה האלקטרו-מגנטית של 'הרואה ואינו נראה', תהינו אם ניתן להחיל רעיון דומה גם על גלים מסוגים נוספים. בתחילה שיערנו כי הדבר אינו אפשרי, אך כעת נראה כי מצאנו מתכון מתאים", אמר קאמר.

מאחר וחומרים מתאימים אינם קיימים בטבע, חייב המתכון להתבסס על חומרים מלאכותיים. "לא ניתן להיכנס לחנות של 'עשה זאת בעצמך' ולרכוש את החומרים הנחוצים. חייבים לייצר חומרים מלאכותיים באמצעות מטה-חומרים מרוכבים בעלי מאפיינים שמשנים את ההתנהגות הרגילה של גלי הקול" אמר קאמר.

לפי שעה מדובר ברעיון תיאורטי, אך קאמר מעריך שהדגמות ראשונות ייראו כבר בשנה או בשנתיים הקרובות. לרעיון עשויים להיות כמה יישומים מעשיים – למשל לצורך הסתרה של צוללות צבאיות מפני מכשירי רדאר שמבוססים על גלי קול, או תכנון של אולמות ואולפנים שקטים יותר. ומה בהמשך? אולי חומרים שמסוגלים להסיט גלי צונאמי או גלים סיסמיים: "אם הרעיון פועל על גלים מסוג מסוים, סביר להניח שניתן להחיל אותו על גלים מכל הסוגים", אומר קאמר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. יש הגיון שמטהר קול שיוצא גזים מסוכנים או כימי מהאזור שלנו…
  מעניין אם אפשר לעשות משהו כזה
  זה יחסוך את המסכות גז המעצבנות…

 2. יש מצב לגלימה של מריח אבל לא מורח ? כי בזמן האחרון יוצאים לי פלוצים רצחניים !!

 3. יש לציין שהשימושים לטכנולוגיות האלה חורגות מהתחומים שהוזכרו. אומנם שימושים צבאיים ושימוש באולפנים נראה טריביאלי, אך קיימים גם שימושים בתחום הרפואה, בתחום התעופה, מכשירי מחקר המבוססים על גלי קול בחלל העמוק ותחומים רבים נוספים.

 4. ל"רדאר המבוסס על גלי קול" (כפי שנכתב)
  יש שם: סונאר (Sound Navigation And Ranging)

 5. יהונתן:
  יש הבדל בין ההמצאה שלך להמצאה החדשה.
  ההמצאה החדשה גורמת גם לדברים שאינם שטויות לחלוף על פני הגלימה מבלי להשמע.
  במחשבה שניה, בעצם גם את זה כבר המצאת פחות או יותר כי אתה הרי עוטה כל הזמן גלימה שגורמת רק לדברי טעם לעקוף אותך בשעה שהשטויות חודרות. זה אומר שאם תשתמש בשתי הגלימות בו זמנית תגיע לתוצאה דומה.
  כל הכבוד.

 6. אחרתם ! כבר רשמתי פטנט על ההמצאה הזו.
  אני תמיד שומע אבל אף אחד לא שומע אותי.

  כמה פעמים אמרתי שתיאורית האבולוציה זו פנטזיה שלא הוכחה אבל כאן באתר יש עדיין מי שממשיך לקבור את הראש בחול.

 7. לא קראתי את הידיעה המקורית אבל נראה שהתוכן אינו תואם באופן מדויק את הכותרת ואת הפסקה הראשונה.
  אם הם בנו גלימה שגורמת לגלי הקול להתנהג כמו גלי האור בגלימה הקודמת אז ההישג העיקרי הוא בכך שגלי קול הפוגעים בגלימה מבחוץ עוקפים אותה ואינם מוחזרים (ולא בכך שמי שמדבר בפנים אינו נשמע מבחוץ).
  זו התופעה שאמורה לאפשר חמיקה מגילוי על ידי סונאר אקטיבי (המתואר בכתבה כמכשיר רדאר המבוסס על גלי קול).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן