סיקור מקיף

מטרת פיקוד החלל של ארה”ב – למנוע מלחמה בחלל

כך אמר מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקאי גנרל (ארבעה כוכבים) ג’ון ריימונד במסגרת כנס החלל הבינלאומי השנים עשר על שם אילן רמון שהתקיים בשבוע שעבר בבית חיל האוויר בהרצליה, בשיתוף בין משרד המדע ומכון פישר

אמר מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקאי גנרל (ארבעה כוכבים) ג'ון ריימונד במסגרת כנס החלל הבינלאומי השנים עשר על שם אילן רמון שהתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה, 30/1/17. צילום: לאון רוזנבלום

אנו רואים אתגר בתפעול מהחלל. בספטמבר חיל האוויר של ארה”ב חגג את יום הולדתו ה-70 ופיקוד החלל ציין 35 שנים להקמתו. זו הייתה הזדמנות מדהימה לחגוג את מורשת הגבורה של אנשינו. כך אמר מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקאי גנרל (ארבעה כוכבים) ג’ון ריימונד במסגרת כנס החלל הבינלאומי השנים עשר על שם אילן רמון שהתקיים בשבוע שעבר בבית חיל האוויר בהרצליה, בשיתוף בין משרד המדע ומכון פישר.

“בשלושת העשורים שחלפו מאז הבינו בממשל האמריקני את יכולות החלל שלנו ואת הפגיעות שאנו במשרד ההגנה של ארה”ב מתמודדים עמה בתפעול משימות חלל. רק שנים בודדות לאחר ייסוד הפיקוד נפלה חומת ברלין והסתיימה המלחמה הקרה, אבל אז יצאנו למלחמה נגד סדאם חוסיין כדי להחזיר את ריבונותה של כוויית. הפיקוד היה אז בסך הכל בן תשע. יצאנו למלחמה ישר מהבידוד של המלחמה הקרה. אפילו מערכת ה-GPS לא הייתה תפעולית במלואה מכיוון שאמריקה מעולם לא תכננה יכולות בסיסיות בחלל.”

“סופה במדבר נחשבת בארה”ב למלחמת החלל הראשונה, אך למעשה ממש לא היינו מוכנים. גם אם בוחנים היבט אחד של היכולת רואים שכמות הנשק המדויק המונחה מהחלל הייתה קטנה. אני יכול לבשר לכם שב-26 השנים שחלפו הממד החללי נכנס לכל מה שעשינו.”

“מה שעושה הפיקוד שלי בשש השנים האחרונות הוא להביא יכולות חלל לכל הפעילויות הצבאיות, ובתפקידי האחרון לפני שהתמניתי למפקד הפיקוד היה מנהל המבצעים של חיל האוויר בחלל. אנו חושבים אודות קשר בין לוויינים אך רבים מהאנשים בתחום לא ידעו הרבה על שיתוף הפעולה הזה. ואולם כמנהל התפעול של חיל האוויר ראיתי שחיל האוויר פועל בחלל בשלושה מימדים – החלל, הקרקע והסייבר ובכולם היו לנו הישגים גדולים והיום החלל משולב בכל דבר.”

“בהתבוננות קדימה לעתיד, אנו חוזים שילוב שקוף בין החלל לשאר הפעילויות הצבאיות, אך לעולם לא ניקח כמובן מאליו את המובילות בחלל בגלל שהמתחרים שלנו מפתחים במהירות יכולות המאיימות על הגישה שלנו לחלל.”

“עד כה נהנינו מחופש פעולה בחלל. היום הדבר קשה בגלל שפע הלוויינים בעלי היכולת לשבש את התקשורת ללוויינים שלנו. זו מלחמה שאף אחד לא ינצח בה.. אחד הפרויקטים הגדולים שלנו מכונה Space Enterprise . בשנה שעברה מינינו צוות שישנה את האסטרטגיה הארגונית ואת העבודה הנפרדת של כל גוף צבאי שכן המצב כיום מאוד לא יעיל. הפוטנציאל בחלל רק יעלה בעתיד, אנחנו חייבים לשנות את הדרך שבה אנו פועלים. אינטגרציה – שילוביות – רוחבית היא מרכיב חיוני. מאוד חשוב לנו לבטל את ההפרדה בין הכוחות השונים.”

“החלל אינו רק עניין של כלים במסלול, הוא גם המערכות הקרקעיות .בוודאי תופתעו לשמוע שאנו עובדים עם 15 מערכות שונות. אנחנו לא רק צריכים להפעיל לוויינים אלא לקבוע תקנים לחשיפת המידע ממערכות קיימות. לכן חשוב לשבור את המחסומים בין מערכות ולספק מערכת בקרה והתראה ולא להיות תלויים בספק זה או אחר.”

“ביחד אנו חזקים. דוגמה אחת לשותפות זו הוא ההסכם שיש לנו עם גופים ממשלתיים אחרים ועם חברות פרטיות בשיתוף מידע בלתי מסווג כדי למנוע התנגשות לוויינים בחלל. כמעט כל יום נאלצים מפעילי לוויין אחד לפחות לשנות מסלול של לוויינים ושלוש פעמים בשנה, אף את מסלולה של תחנת החלל הבינלאומית כדי שאלו לא יתנגשו עם שברי חלל.”

“מעולם לא שיתפו מדינות כה רבות פעולה בחלל. בשנת 2016 התמקדנו מחדש בשיתופי פעולה בין לאומיים. הנושא המרכזי היה מדיניות ואסטרטגיה בין לאומית – תחום בו ארה”ב ושותפותיה נדרשים לעבוד ביחד. שותפויות אלה עוזרים לנו לעמוד באתגרים שאנו מתמודדים מולם כיום.”

“המטרה שלנו היא למנוע מלחמה בחלל ולשמור על השלום. אך אנו חייבים בהחלט להיות מוכנים להגן על עצמנו אם משהו יקרה. אנחנו בטוחים שהחיילים שלנו, המלחים, אנשי המרינס וחיל האוויר תלויים בנו כגוף שיאפשר להם לשמור על שלום מתמשך. הקהל כאן מבין כי ממשלה זו רוצה לשחק תפקיד בחלל.”

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן