סיקור מקיף

קרן בירד תומכת במיזם משותף בתחום המחשוב הקוונטי

חברת Raicol Crystals וחברת Qubitekk זכו במענק הקרן לפרויקט לפיתוח מקור פוטוני שזור וממוזער אשר יהווה נקודת קצה לשליחת מסרים מוצפנים

מיחשוב קוונטי. איור: shutterstock
מיחשוב קוונטי. איור: shutterstock

Raicol Crystals הישראלית המייצרת גבישים לא לינאריים ייחודים לשימושים בתעשיות החלל, התעופה והפארמה תשתף פעולה עם חברת Qubitekk מקליפורניה המייצרת מערכות להחלפת מפתחות קוונטיים (QKD) המבוססות על שזירה קוונטית, במיזם משותף בתחום התקשורת הקוונטית. במסגרת הפרויקט המשותף החברות יפתחו מקור פוטוני שזור וממוזער אשר יהווה נקודת קצה לשליחת מסרים מוצפנים.

עולם המחשוב עובר מהפיכה עם כניסת המחשוב הקוונטי ומדינות וארגונים ברחבי העולם נמצאים במרוץ אחר עליונות בתחום המחשוב והתקשורת הקוונטית. התקשורת הקוונטית המבוססת על שזירה קוונטית, תאפשר למידע רב לנוע בצורה מהירה, איכותית, מאובטחת וללא השפעת מרחק או תנאים סביבתיים. שיתוף הפעולה הישראלי אמריקאי בין החברות, ישלב את יכולות פיצול הפוטון על ידי גבישי Crystals Raicol ואת המערכות של Qubitekk להחלפת מפתחות קוונטיים במטרה לפתח נקודת קצה משוכללת להעברת פוטונים מפוצלים. פיתוח זה יאפשר מעבר מהיר במיוחד של נתונים מוצפנים ועשוי לשמש למגוון תחומים ביניהם: הפיננסיים, הביטחון, הרפואה ובמערכות ממשלתיות. בטווח הארוך מטרת הפרויקט הינה להקטין משמעותית את גודלו של המקור הפוטוני תוך הגברת וחידוד יכולותיו לכדי מוצר חדשני וראשון מסוגו.

פוטנציאל השוק של הפרויקט נאמד בעשרות מיליוני דולרים בשנה.

לפיתוח הפתרון, קיבלו החברות את מענק קרן בירד. קרן בירד, הקרן הדו-לאומית למחקר ולפיתוח תעשייתיים ישראל-ארה"ב, פועלת לעידוד שיתופי פעולה בין חברות ישראליות ואמריקאיות מתחומי הטכנולוגיה השונים לצורך פיתוח מוצר משותף. הפיתוחים המשותפים מתמקדים במתן פתרונות לאתגרים הטכנולוגיים הקיימים והעתידיים של שתי המדינות.

ד"ר איתן יודילביץ', מנכ"ל קרן בירד, אמר: "המחשוב הקוונטי הינו כלי אסטרטגי אשר בעתיד עשוי להיות חיוני עבור ארגונים וממשלות. אנו גאים לקחת חלק בפיתוח טכנולוגיה אשר יש ביכולתה למצב את התעשייה הישראלית והאמריקאית כמובילות בתחום עם פיתוח מוצר ראשון מסוגו. קרן בירד תמשיך לתמוך בפרויקטים חדשניים המפתחים פתרונות לאתגרי ההווה והעתיד."

ענר ירדן, מנכ"ל חברת Raicol Crystals, אמר: "אנו גאים לזכות במימון קרן בירד לפיתוח פרויקט עם חברת Qubitekk המכובדת, אשר רשמה מספר פטנטים בתחום הקוונטים בחלל והינה חלוצה בתחום התקשורת הקוונטית. חברת Raicol מייצרת גביש ייחודי שמשמש רכיב קריטי במערכות תקשורת קוונטית ואנו נמשיך לתור אחר שיתופי פעולה בתחום התקשורת הקוונטית ועם תחנות חלל מובילות ומוסדות מחקר על מנת שהידע והניסיון שלנו בתחום הקוונטים יובילו את החברה להצלחה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן