סיקור מקיף

פרס למרצים הכי פעילים למען ישראל בקמפוסים בארה"ב

תמונה מטקס קבלת הפר. מימין לשמאל איתמר הראל, מיכל ארד, נעמה גבע-זטורסקי
תמונה מטקס קבלת הפר. מימין לשמאל ד"ר איתמר הראל, ד"ר מיכל ארד, ד"ר נעמה גבע-זטורסקי

שלושה מדענים ישראלים זכו בפרס BioAbroad ו Israeli American Council להצטיינות ומנהיגות חברתית בארה"ב * הפרס יוענק בסוף השבוע הקרוב בכנס השנתי של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון.

ד"ר מיכל ארד מביה"ס לרפואה באוניברסיטת מרילנד והמרכז הלאומי לחקר ההזדקנות (NIA) ב- NIH, ד"ר נעמה גבע-זטורסקי מביה"ס לרפואה באוניברסיטת הרווארד ו ד"ר איתמר הראל מ ביה"ס לרפואה ב אוניברסיטת סטנפורד, מדענים ישראלים מבטיחים המתגוררים בארה"ב, זכו בפרס BioAbroad וארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית ה-IAC להצטיינות מדעית ומנהיגות חברתית.

הפרס, בראשותה של פרופסור מיכל זלצמן מאוניברסיטת מרילנד, ניתן זו השנה הראשונה למדען ישראלי בתחילת דרכו המקצועית כאשר התנאי להגשת מועמדות הוא תרומה התנדבותית בקהילה ו/או פעילות למען ישראל בקמפוס.

ועדת הפרס הורכבה מחמישה פרופסורים, מבכירי האקדמיה בישראל, כחלק מהמטרה הראשית של ביואברוד לסייע בשיבה של מדענים צעירים לישראל. "ביואברוד מאמינים כי זוהי הזדמנות מצוינת לחוקרים צעירים להציג את עצמם ולייצר הזדמנויות תעסוקה עתידיות בישראל או לייצר שיתופי פעולה מחקריים" מסבירה פרופסור זלצמן יוזמת הפרס מטעם ביואברוד.

"בשנה האחרונה פועל ארגון ה-BDS בקמפוסים ברחבי ארה"ב נגד ישראל, ומול ההסתה נמצאים בחזית המרצים והסטודנטים שהפכו למסבירים הלאומיים ולשגרירים. החוקרים המצטיינים הללו נדרשים לצאת מהמעבדה, מהנוסחה ומהמחקר, להיות דוברים ודיפלומטים של ישראל, והם ראויים להערכה ציבורית על כך", מדגיש שהם ניקולט, מנכ"ל ה- IAC וראש הועדה המשותפת של BioAbroad ו Israeli American Council

השילוב בין קהילת המדענים הישראלים הפזורים ברחבי הקמפוסים בארה"ב, אותה מרכזת עמותת ביואברוד, לבין ה- Israeli American Council מהווה את אחד מעמודי התווך במאמצים לשווק את ישראל אל מול הקולות העולים בקמפוסים ליצירת חרם אקדמי. "החוקרים הצעירים הללו, שמעבר להצטיינות המדעית שלהם גם פעילים באופן רציף למען הקהילה ומדבררים את ישראלים בקמפוסים, הם השגרירים הכי חשובים שיש למדינת ישראל בתפוצות. לכן היה חשוב ל- IAC לציין את המנהיגים החברתיים מבין החוקרים המצטיינים השוהים בצפון אמריקה" מדגיש ניקולט.

ב 17-19 באוקטובר יקיים ארגון Israeli American Council את הכנס השנתי בוושינגטון די סי למנהיגי קהילות ישראלים בארה"ב. בכנס צפויים להשתתף מעל 1000 איש ובהם שרים, ח"כ, אנשי תקשורת, פילנטרופים ומנהיגים יהודים מישראל וארה"ב. במהלך הכנס יתקיים טקס הענקת הפרס לזוכים.

ד"ר מיכל ארד

ד"ר מיכל ארד, 38, היא פוסטדוקטורנטית במשרה משותפת בבית הספר לרפואה באוניברסיטת מרילנד, ובמרכז לחקר ההזדקנות (NIA/NIH), בולטימור, ארה"ב. המחקר שלה מתמקד במחלות נוירו-התפתחותיות שבהן מין אחד בעל סיכון גבוה מהשני לפתח את המחלה מתוך מטרה למצוא טיפול שימנע את התפתחות המחלה. את לימודיה האקדמאים החלה ד"ר ארד באוניברסיטת בן גוריון בנגב שם היא סיימה תואר ראשון במדעי ההתנהגות (פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה). משם היא המשיכה ללימודי תואר שני במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ביחידת המחקר לנוירואימונולוגיה. עבודת הדוקטורט של ד"ר ארד, תחת הנחייתה של פרופסור אינה וינר, עסקה בתפקיד של אסטרוגן במחלת הסכיזופרניה. עבודתה המחקרית של ד"ר ארד מתמקדת בימים אלה במנגנונים האחראים על היכולת הרפואית להשתמש בתאי גזע בוגרים לטיפול במחלות נוירו-התפתחותיות. ד"ר ארד היתה מלגאית מרכז סגול באוניברסיטת תל אביב. היא זכתה במספר רב של פרסים על הישגיה האקדמיים ביניהם פרסי הארגון האמריקאי לביולוגיה פסיכיאטרית והפדרציה האירופאית למדעי המוח. בשנת 2013 התקבלה ד"ר ארד לתכנית היוקרתית לחוקרים צעירים מצטיינים בתחומי הפסיכיאטריה (CDI). בשיקולי ועדת הפרס של ביואברוד וה- IAC נכתב כי במקביל להישגיה האקדמאים המצויינים ד"ר ארד היא גם מובילה חברתית אשר התנדבה במספר רב של ארגונים ישראלים ומשקיעה רבות מזמנה למען חיבור הקהילה הישראלית בבולטימור.

ד"ר נעמה גבע-זטורסקי
ד"ר נעמה גבע-זטורסקי, 38, היא פוסטדוקטורנטית בבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד, בוסטון, ארה"ב. המחקר שלה מתמקד ביחסי הגומלין בין חיידקי המעי לבין מערכת החיסון. את לימודיה האקדמאים החלה ד"ר גבע-זטורסקי באוניברסיטת תל אביב שם היא סיימה בהצטיינות יתרה תואר ראשון משולב בביולוגיה-כימיה.

משם היא המשיכה לתואר שני ומיד לאחריו ללימודי דוקטורט במכון ויצמן, במחלקה לביולוגיה של התא תחת הנחייתו של פרופסור אורי אלון, היא פיתחה מערכת שאפשרה מעקב בזמן אמת אחר חלבונים המצויים בתאי סרטן וחקרה את תגובתם לתרופות. עם סיום עבודת הדוקטורט נעמה בחרה לשנות כיוון מתוך שאיפה ללמוד על יחסי הגומלין בין החיידקים הטובים החיים בגופינו ומערכת החיסון שלנו ובכך למצוא דרכים חכמות לטיפול במחלות. על מחקריה פורצי הדרך הוענקו לד"ר גבע-זטורסקי מספר פרסים ביניהם פרס יונסקו לוריאל העולמי, פרס טבע ופרס קנדי. בשיקולי הועדה של ביואברוד וה- IAC נכתב כי ד"ר גבע-זטורסקי, מנהלת בהתנדבות את המרכז של BioAbroad בהרווארד ומהווה מודל למנהיגות ומעורבות חברתית, נעמה מקיימת שתופי פעולה פוריים עם ארגונים יהודים, ישראלים ואחרים בבוסטון ופעילה בועדה של ביואברוד לקידום נשים חוקרות. ד"ר זטטורסקי עומדת בפני סיום עבודת הפוסטדוקטורט שלה ומתעתדת להגיש מועמדות בשנה הקרובה למשרת חוקרת בכירה באקדמיה בישראל. היא נשואה לאמנון, כלכלן, ולהם 3 ילדים.

ד"ר איתמר הראל

ד"ר איתמר הראל, 35, הוא פוסטדוקטורנט במעבדת ברונט בביה"ס לרפואה באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, ארה"ב. מחקרו מתמקד בפיתוח מודל גנטי חדשני להבנת תהליך ההזדקנות ומחלות הקשורות לזקנה. הניסויים שהוא מקיים בדגים אפריקאים הובילו לגילויים פורצי דרך שעשויים לסייע במניעת מחלות ופיתוח תרופות.

את התואר הראשון בביולוגיה סיים בהצטיינות יתרה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. לאחר מכן המשיך ללימודי ביולוגיה התפתחותית במסלול ישיר לדוקטורט, תחת הנחייתו של פרופ' אלדד צחור במכון ויצמן. בעבודת הדוקטורט שלו הראה כיצד ניתן להסביר קבוצה של מומים מולדים בעזרת הקשר העוברי המשותף בין שרירי הלב והפנים.

בעבודת הפוסטדוקטורט הוא אימץ נושא חדש, ועבר לחקור את תחום ההזדקנות – ולצורך כך החליף את המחקר בעכברים במחקר בדגים ייחודיים, המזדקנים בקצב מואץ. בנוסף לפיתוחים הגנטיים החדשניים שגילה, יצא ד"ר הראל לאחרונה כחלק ממשלחת מחקר לזימבבווה שבאפריקה, לצורך אפיון של המגוון הגנטי באוכלוסיית דגי הבר. ד"ר הראל עתיד להשלים את התמחותו בשנה הבאה, ושואף להקים קבוצת מחקר בישראל. מחקרו של ד"ר הראל ממומן על ידי קרן HFSP האירופאית וקרן רוטשילד. איתמר נשוי לגיא, דוקטורנט להנדסת תוכנה. בשיקולי הועדה של ביואברוד וה- IAC צוין כי ד"ר הראל התנדב בארגונים ישראלים רבים בטרם יציאתו לפוסטדוקטורט. בימים אלה הוא מרצה בפני תלמידי בתי-ספר על תגליות מדעיות, וחושף בכך נוער אמריקאי להישגים המדעיים והטכנולוגיים של ישראל

ארגון BioAbroad הוא ארגון ללא כוונות רווח הפועל מאז 2006, לשמירת קשר עם מדענים, חוקרים, רופאים ויזמים ישראלים בעולם. הארגון מהווה היום את הרשת הגדולה ביותר לאקדמאים ישראלים השוהים בחו"ל (1900 חברים מכל העולם בעלי תואר שני ומעלה) ומפעיל 20 מרכזים בקמפוסים בולטים בצפון אמריקה המנוהלים על ידי מדענים מתנדבים.
BioAbroad פועל לחיבור בין האקדמאים הישראלים לבין עצמם, לקהילה המקומית ולחיזוק הקשר בינם ובין ישראל. הארגון תומך בחזרת חוקרים לישראל על מנת שיביאו עימם את הידע, הכישרון, הניסיון והקשרים שצברו לאקדמיה ולתעשייה כמנוע צמיחה לישראל.
Israeli-American Council הוא ארגון הגג של הקהילה הישראלית אמריקאית והוא פועל לבניית קהילה ישראלית-אמריקאית פעילה ותורמת לחזוק מדינת ישראל, הדורות הבאים ולבניית גשר אל הקהילה היהודית-אמריקאית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן