סיקור מקיף

חוקרי הטכניון מצאו דרך להנעת רובוט שחיין בתוך גוף האדם

חוקרי הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון הצליחו למצוא דרך להנעת רובוט זעיר שישחה בתוך גוף האדם. מנגנון השחייה של הרובוט מותאם במיוחד לתנועת גוף זעיר בתוך מים. כאשר מנגנון השחייה יחובר למצלמה זעירה ניתן יהיה להגיע בגוף לאזור מטרה מסוים ולשדר משם תמונות

הרובוט השחיין של הטכניון

את הדרך להנעת הרובוט, המהווה פריצת דרך משמעותית, פיתח צוות בראשותו של פרופסור משה שהם מהפקולטה להנדסת מכונות (אשר כבר פיתח בעבר רובוט המסייע בניתוחי גב) כעבודת הדוקטורט של גבור קושה, ובהשתתפות ד"ר מנשה זערור מהמרכז רפואי רמב"ם באחרונה הצטרפה לצוות הפיתוח גם המסטרנטית ציפי נויבאך. הפיתוח הנוכחי נעשה בעקבות פרוייקט קודם בשם "מינוסק" במסגרת קונסורציום עם האיחוד האירופי שמטרתו לבנות אנדוסקופ עם סיב אופטי, אשר ייכנס למרחב התת-עכבישי בעמוד השדרה.

"במסגרת הפרוייקט פיתחנו חיישן מיקום, אשר ימצא את המקום והעומק של החדירה של האנדוסקופ לעמוד השידרה ואת זוית הגילגול שלו", מסביר גבי קושה. "עתה אנו חושבים על האנדוסקופ של הדור הבא, שישחה בעצמו. זה יהיה רובוט שחיין, עם שני אקטואקטורים (מעין זנבות שוחים), אשר ידחפו אותו. יהיה לו מקור כוח, בראשו תהיה מצלמה והוא ישדר את הצילומים אל הרופא בחוץ".

פתרון בעיית השחייה של הרובוט, שנעשה בטכניון, הוא שלב חשוב בפיתוח הרובוט כולו. "זהו מנגנון שחייה ייחודי אשר מותאם למידות קטנות ובגלל שהוא מופעל על ידי גבישים פיאזו-אלקטריים – צריכת החשמל שלו קטנה מאוד", מסבירים חוקרי הטכניון. "בעתיד, אנו מקווים, יוכל הרובוט גם לעשות ביופסיה ולשחרר תרופות לטיפול מקומי".

הפיתוח הטכניוני הוצג כבר בכנסים מדעיים ועורר עניין רב. חוקרים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת הרווארד מעוניינת להשתמש בו. להערכת החוקרים, נדרשות עוד מספר שנים כדי להגיע למוצר שלם. "אני מאמין שבעתיד יהיו רובוטים זעירים אשר ישהו בגופנו ויוכלו לנווט לנקודות בעיתיות", אומר פרופסור שהם. "זו עליית מדרגה במיזעור הפולשנות לגוף האדם".

2 תגובות

  1. אבקש לשלוח לי את המאמר השלם שכן התמונות לא מאפשרות את הצגתו המלאה
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן