סיקור מקיף

ילדים מתוקים מדי

יש ילדים ששִׁגרת חייהם כוללת שש זריקות אינְסוּלין ביום והימנעוּת ממאכלים מתוקים. ילדים אלה חולים בסוּכֶּרת; את המחלה הזאת אי אפשר לרפֵּא כיום, אך אפשר לחיות אִתה בעזרת טיפול מתאים. כל מה שרציתם לדעת על סוכרת

ילדה החולה בסוכרת נעורים מזריקה אינסולין. צילום shutterstock
ילדה החולה בסוכרת נעורים מזריקה אינסולין. צילום shutterstock

כתבה: עינת שגיא אלפסה, גליליאו צעיר

תארו לעצמכם שבכל יום אתם נאלצים להידָקר שש פעמים. תארו לעצמכם שאסור לכם לאכול ממתקים. תארו לעצמכם שאתם חולים במחלה שאי אפשר להחלים ממנה, אלא רק לטפל בתַסְמינים שלה, להתמודד אִתה ולמנוע החמרה.

בישראל יש כ-5,000 ילדים שחיים כך. כמו כל הילדים – הם לומדים, משחקים, עושים ספורט, מבלים עם חברים, וגם כל הזמן דואגים לשמור שרמת הסוכר (גְּלוּקוֹז) בדם שלהם מאוּזנת. ילדים אלה חולים בסוכרת; כיום אי אפשר לרפּא את המחלה הזאת (זו מחלה חֲשׂוּכת מַרפּא), אבל אפשר לשלוט בתסמיניה בעזרת טיפול נכון. לרגל יום הסוכרת הבין-לאומי שחל החודש, שאלות ותשובות על סוכרת.

מהי סוכרת?
סוכרת היא בין המחלות הנפוֹצות בעולם, והיא נוֹבעת מפְּגם בחילוּף החומרים. המזון שאנחנו אוכלים מַגיע לקֵיבה ומשם למְעי, ושם הוא מתפרק לרְכיבים שונים הדרושים לגוף. חלק מהמזון משתנה לסוכר (גְּלוּקוֹז), זה נספּג לדם ואמור לספק אֵנֶרגייה לגוף. כדי שהגלוקוז ייסָפג בתאי הגוף נדרש הוֹרמוֹן שנקרא אינְסוּלין, המיוצר על ידי תאי בֵּטא שנמצאים בלַבלב. אם מִסיבה מסוימת הלבלב אינו מייצר אינסולין או מייצר מעט מִדי אינסולין, הגלוקוז אינו יכול לעבור לתאים, והגוף אינו יכול להשתמש בו. בשל כך רמת הגלוקוז בדם עולה, ולגוף אין מספיק אנרגייה. יש כמה סוגים של סוכרת, והשכיחים בהם: סוכרת נעורים, סוכרת מבוגרים וסוכרת היריון.

מהי סוכרת נעורים?
סוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1) היא מצב שהלבלב מפסיק לגמרי לייצר אינסולין. סוכרת זו פוגעת בילדים, בבני נוער ובמבוגרים. חולי סוכרת נעורים צריכים להזריק את האינסולין לגופם כמה פעמים ביום או ברְציפוּת באמצעות משאבת גלוקוז.

מהי הסיבה לסוכרת נעורים?
הסיבה לסוכרת נעורים עדיין אינה ברורה. ידוע שזוהי מחלה אוֹטוֹאימונית (הגוף פוגע בעצמו), ובה תאי בטא של הלבלב נפגעים ונהרסים מפעילות של מערכת החיסון. מומחים אומרים שכמה גורמים יכולים להשפיע על התפרצות סוכרת נעורים, כמו גֵּנֵטיקה, זיהום נְגיפי ואפילו מקום גֵאוגרפי.

איך מזהים סוכרת נעורים?
למחלה יש תסמינים מוּבהקים, ובהם צמא קיצוֹני, הַשתנה תְּכוּפה, ישנוּניוּת או עייפוּת, תיאבון מוּגבּר, ירידה פתאומית במשקל ללא הסבר, שינויים פתאומיים בראייה, הימצאות גלוקוז בשתן, ריח מתַקתק מהפה, נשימה כבדה, קֵהוּת חושים או אבדן הַכָּרה. תסמינים אלה עלולים להיות פתאום. אם אחד או כמה מהתסמינים מתגלים, יש לפנות לרופא לבדיקות יסודיוֹת.

איך מטפלים בסוכרת נעורים?
החולים בסוכרת נעורים חייבים לבדוק את רמת הגלוקוז בדם בכל כמה שעות ולהזריק אינסולין כדי לאזן את רמת הסוכר בגופם. הם חייבים גם להקפּיד על תְּזוּנה מוּתאמת ומאוזנת: אכילה בכל פרק זמן מסוים, העדפת מזונות מסוימים והימנעוּת ממזונות אחרים, וכן להקפיד על פעילות גופנית קבועה; זו תורמת לאיזון רמת הסוכר בדם. מצבים שיש בהם תנוּדוֹת ברמת הגלוקוז – מגבוהה מאוד לנמוכה מאוד – עלולים לסכּן חיים אם אין מטפלים בהם כראוי. לכן חולי סוכרת נעורים, גם אם הם ילדים, חייבים לגלות אחריות רבה לגופם.

מהי היפוגליקמיה?
הִיפּוֹגְליקֶמיה היא מצב של ירידה חדה ברמת הגלוקוז בדם. כאשר חולה סוכרת חוֹוה ירידה חדה ברמת הגלוקוז בדם, הוא עלול לסבול מחיוורוֹן, מרעד, מדפיקות לב מוּאצוֹת, מהזעה ומטשטוּש בראייה. אם אינו מטופל מיד, התסמינים נעשים קיצוֹניים יותר: קושי בחשיבה, בּלבּול, שינויי התנהגות ומצבי רוח קיצוֹניים, התכּווצוּיוֹת ואבדן הכרה.
חולי סוכרת צריכים להיות עֵרניים לתסמינים הראשוניים, ואם מתחילה היפוגליקמיה, יש לטפל בה במהירות באמצעות אכילת מאכל שמֵכיל סוכר. אם האכילה אינה עוזרת, יש להזריק את ההוֹרמוֹן גלוּקָגוֹן (הורמון זה מעלה את רמת הגלוקוז בדם). אם אין זריקה בסביבה או שהחולה איבּד הכרה, יש להביא אותו בדְחיפוּת לבית החולים.

מה ההבדל בין סוכרת נעורים לסוכרת מבוגרים?
סוכרת מבוגרים (סוכרת מסוג 2) נגרמת כאשר תאי בטא מייצרים אינסולין, אך תאי הגוף שאמורים להיות מוּשפּעים מאינסולין מפסיקים להגיב לו. במקרים רבים סוכרת מבוגרים נגרמת מהַשְׁמנה, וניתנת לטיפול על ידי תזונה מותאמת, פעילות גופנית ותרופות. לצערנו, אורח החיים המודרני גורם השמנת יתר, ובשל כך עלתה כמות החולים בסוכרת מבוגרים גם בקרב ילדים. לעִתים יש צורך בטיפול בזריקות אינסולין, אך סימני המחלה אינם קבועים כמו בסוכרת נעורים, והם יכולים לא להיות במשך שנים.

איך מזהים סוכרת מבוגרים?
כל התסמינים של סוכרת נעורים מתקיימים גם בסוכרת מבוגרים. יכולים להיות תסמינים נוספים כמו זיהומים חוזרים או קשים לריפּוּי בעור, בחניכיים או בדרכֵי השתן, ישנוּניוּת, תחושת נימוּל בגַפּיים (תחושה שהיד או הרגל נרדמות) וגרד בעור.

אילו סכנות יש למחלת הסוכרת?
לסוכרת נעורים, כמו לסוכרת מבוגרים, יש סיבּוּכים צפויים לטווח הרחוק, כמו אי-סְפיקת כְּלָיות, טָרֶשת עוֹרקים, מחלות לב, רגישות לזיהומים, עיוורוֹן ואף נֶמק ברגליים שעלול להגיע לכדי כריתה. כן ייתכן מצב מסכן חיים של ירידת ריכוז הגלוקוז לרמות נמוכות (היפוגליקמיה) ואיבוד הכרה. סכנה נוספת בסוכרת נעורים היא עלייה חדה ברמת הסוכר; זו עלולה להביא לאִשפּוּזים ואפילו לגרום מוות.

האם יש זכויות מיוחדות לילדים חולי סוכרת?
מדינת ישראל מַכּירה במחלת הסוכרת כנָכוּת ומעניקה הֲטָבוֹת לילדים חולי סוכרת. מגיל גן חובה ילד חולה סוכרת זכאי לקבל סייעת צְמודה ממשרד החינוך כדי שתעזור לו להקפיד על טיפול מתאים בזמן הלימודים. הורים לילד חולה סוכרת זכאים להקלוֹת בתַשלומים לעירייה. חולי סוכרת מקבלים פְּטוֹר משירוּת צבאי, אך הם יכולים להִתנדב לשירות לאומי או לצה"ל.

הידעת? – מי גילה את האינסולין?
את יום הסוכרת הבין-לאומי מציינים מִדי שנה בשנה ב-14 בנובמבר – יום הולדתו של פְרֵדֵריק בַּנטינְג, הרופא הקָנָדי שזכה בפרס נוֹבּל על גילוי האינסולין. בנטינג ביקר בשנת 1920 באוּניבֶרסיטת טוֹרוֹנְטוֹ, במַעבּדתוֹ של הפְּרוֹפֵסוֹר ג'וֹן מֶקלָאוּד שחקר את מחלת הסוכרת, והִציע לו רעיון מַהפּכָני: לנסות למצות את ההורמון שתאי הבטא בלַבְלב מייצרים. מקלאוד לא התלהב, אבל אִפשר לבנטינג לעבוד במעבדתו בעת שהיה בחופשה. מקלאוד גם הורה לעוזרו צ'ארלס בֶּסְט לסייע לבנטינג במחקרו. השניים הצליחו להפיק אינסולין, וכאשר חזר מקלאוד מחופשתו הציגו בפניו את המִמצָאים. כדי לזקק את האינסולין וליצור אינסולין טָהוֹר ונקי צירף מקלאוד לצוות את הכּימאי גֵ'ימְס קוֹליפּ. זריקת האינסולין הראשונה ניתנה ב-11 בינואר 1922 ללֵאוֹנַרד תוֹמְפְּסוֹן, ילד בן 14 שהיה חולה אָנוּש בסוכרת. הטיפול הוּכְתר בהצלחה, ובנטינג ומקלאוד זכו בפרס נובל לפיזיוֹלוֹגיה ולרפואה, וחלקו את כספי הפרס עם בסט וקוליפ.

• הנאמר בכתבה הוא מידע כללי ואינו תַּחליף לייעוץ רפואי מקצועי.

 

* הכתבה פורסמה בגיליון נובמבר 2014 של גליליאו צעיר

רוצים לקרוא עוד? לקבלת מגזין גליליאו צעיר במתנה

בקרו בעמוד הפייסבוק שלנו

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

סגור לתגובות.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן