סיקור מקיף

הפתעה בבית השגריר: חולה סרטן מח עצם המטופל בתרופה שנגזרה מהתגלית של זוכי הנובל

רוג'ר אוסקרסון, 44, מנהל שירות בחברת תעופה הוזמן ביום חמישי לביתו של שגריר ישראל בשבדיה, אביתר מנור. אוסקרסון הוא חולה סרטן המטופל בתרופה חדשה, VELCADEA שמה, המבוססת על התגלית של זוכי פרס נובל אברהם הרשקו, אהרן צ'חנובר וארווין רוז.

אבי בליזובסקי, שטקוהלם

אברהם הרשקו עם שתיים מנכדותיו בבית השגריר הישראלי בשטוקהולם 9.12.2004. צילם: אבי בליזובסקי
אברהם הרשקו עם שתיים מנכדותיו בבית השגריר הישראלי בשטוקהולם 9.12.2004. צילם: אבי בליזובסקי

רוג'ר אוסקרסון, 44, מנהל שירות בחברת תעופה הוזמן ביום חמישי לביתו של שגריר ישראל בשבדיה, אביתר מנור. אוסקרסון הוא חולה סרטן המטופל בתרופה חדשה, VELCADEA שמה, המבוססת על התגלית של זוכי פרס נובל אברהם הרשקו, אהרן צ'חנובר וארווין רוז.

בשיחה לאתר הידען אומר אוסקרסון: “התרופה מעניקה לי חיים, כי יש לי סוג קשה מאוד של סרטן דם שקשה מאוד לטיפול. זו התרופה הראשונה שבאמת עובדת בלי שיהיו לה יותר מדי תופעות לוואי. מאז שאני מקבל את התרופה אני עובד, מבלה, ממשיך בחיי כאילו אין שום דבר.”

בכמה זה מאריך את חייך?

לא יודע, אין מספיק נסיון. בכל אופן לקחתי את התרופה לראשונה לפני שנה ואז הפסקנו כי ההשפעה היתה כל כך חזקה עד שהסרטן נעלם. לקח שנה והסרטן חזר. כעת אני שוב לוקח את התרופה. התחלתי אותה שוב – אמשיך לפחות עד מארס-אפריל. אני מקבל את התרופה באינפוזיה ישירות לדם, תוך שתי דקות. אני מרגיש בריא.

יש לך משפחה, ילדים?

אני נשוי, ללא ילדים. אני עובד כמנהל שירות בטיסה בחברת תעופה, נוסע בכל העולם – החלטנו לא להביא ילדים.

ביקשנו את תגובת הזוכים. פרופ' אהרן צ'חנובר אמר לי: “אני לא יכול להגיד לך כלום על הפאציינט כי אני לא מכיר אותו. זו תרופה טובה, זו לא התרופה הסופית. היתרון שלה, שזו לא הקרנה ולא תרופה מהדור הנוכחי, זו תרופה מדור אחר ואני מקווה שהיא תביא לפריצת דרך ולתרופות נוספות באסטרטגיות חדשות.”
אברהם הרשקו: “התרופה ולקייד מיוצרת על ידי חברת התרופות הבוסטונית מיליניום, אבל אנשי הפיתוח של החברה הגיעו לישראל כבר בשנת 1974 ומאז הם עוקבים אחר התפתחות מחקר האוביקווייטין. ”

“התרופה מיועדת לטיפול במיאלומה – סרטן מח העצם. כאשר מזרזים את פירוק החלבונים זה גורם להרס התאים הסרטניים עם פגיעה מועטה בתאים נורמליים. התאים הללו רגישים במיוחד לאובקוויטין, כי בתאים הללו יש הצטברות של חלבונים יותר מאשר בתאים רגילים ולכן זה פוגע במיוחד בתאים הללו. זה הצעד הראשון בדרך הנכונה.”

“לא כל כך הייתי אופטימי באשר לתרופה הזו כי היא פועלת לפירוק כל החלבונים. באופן אידאלי היית רוצה שהתרופה תטפל בחלבון מסוים. התרופה לא מספיק נקודתית.

התחלת לפני 35 שנה, לפני 25 שנה ורק כעת יש תרופה.

מה עושה לך לראות חולה כזה?

זה עושה לי הרגשה טובה. אני רופא בהכשרתי אבל כבר מזמן לא טיפלתי בחולים. אני יודע מהספרות שזה גורם להיעלמות הסרטן לתקופה של שנים אחדות –שנתיים שלוש. שאלתי, יש גם בארץ כמה פציינטים כתרופה נסיונית בכמה מקומות, למשל במחלקה ההמטולוגית ברמב”ם.
השגריר, אביתר מנור אומר בתשובה לשאלתנו כי הוא מכהן בתפקידו בסך הכל ארבעה חודשים וחצי. כזכור מנור החליף בתפקידו את צבי מזאל שלפני כשנה פגע ביצירת אמנות שבמרכזה המחבלת המתאבדת ממסעדת מקסים.

וכבר נפל עליך הכבוד הזה?

הייתי בעבר בפילדלפיה, ופה יש קבוצה גדולה מפילדלפיה. הם עשו את המחקר שלהם במעבדה של ארווין רוז בפילדפיה. בשבילי זה מעגל שאני סוגר עם התפקיד הקודם שלי בפילדלפיה, הייתי גם דובר השגרירות בלונדון ואת הקריירה שלי התחלתי פה בשבדיה, כמזכיר שני ואחר כך כמזכיר ראשון.

איך מתארגנים לאירוע כזה ובכלל איך זה נודע לך?

היה טלפון לשגרירות, מישהו מהקהילה היהודית שמע את זה בכלי התקשורת, ואמר לנו 'זכיתם בפרס נובל'. פתחנו מיד את החדשות ובאמת הודיעו שזכינו בפרס נובל לכימיה. לקח יום או יומיים עד שהצלחתי ליצור קשר גם עם פרופ' הרשקו וגם עם פרופ' צ'חנובר, קודם כל כדי לראות אם זה נכון. ואז התחלנו איך אנחנו כישראלים מטפלים באירוע כזה. השבדים דווקא בסדר, הם הקציבו פסק זמן גם לשגרירויות, ואנחנו בחרנו לעשות קבלת פנים. זה גם נפל עם חנוכה. זה טוב לישראל שתתיפס לא רק כמדינה במלחמה אלא כמדינה שמייצרת מדענים המסייעים לאנושות. יש הרבה דברים שלא מתייחסים אליהם עד שלא זוכים בפרס או מקבלים הכרה בינלאומית.

התקשורת בשבדיה מגלה עניין רב בשבוע הנובל. כל המדינה עוקבת, קוראת, מתעניינת, תסתכל מחר בטלוויזיה.

במיוחד זה חשוב במדינה שאינה ידועה כאוהדת ישראל?

נכון, היחסים בין שתי המדינות מצויינים אבל היחס הוא ביקורתי. הממשלה ביקורתית כלפנו בהבטים מסוימים ולכן עוד יותר חשוב להופיע בתקשורת בהקשר של פרס נובל.

ואני מבין שאתה זה שהבאת לכאן את המטופל?

וגם מצאנו את הבחור המקבל תרופה נסיונית. ראיתי אותו מופיע בטלוויזיה, החלטנו ליצור קשר עם קרולינסקה (המרכז הרפואי המפורסם בשבדיה. א.ב.) התברר שכל הסיפור נכון ואז אמרנו שזו הזדמנות להפגיש אותו עם הרשקו וצ'חנובר. הוא התלהב, וראה בזה כבוד גדול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן