סיקור מקיף

בצורת של 600 מיליון שנה חיסלה את החיים במאדים

כך עולה ממחקר של צוות מאימפריאל קולג' בלונדון, שחבריו השתתפו במשימת פיניקס והשתמשו במיקרוסקופ שבחללית לניתוח החלקיקים

חפירות קרקע במאדים על ידי הזרוע הרובוטית של נחתת הפניקס בשנת 2008. צילום: נאס"א
חפירות קרקע במאדים על ידי הזרוע הרובוטית של נחתת הפניקס בשנת 2008. צילום: נאס"א

מאדים היה יבש לחלוטין במשך למעלה מ-600 מיליון שנה. בצורת זו הפכה אותו עוין לכל צורה אפשרית של חיים מכדי לשרוד על פני השטח של כוכב הלכת. כך עולה ממחקר של חוקרים מאימפריאל קולג' בלונדון, שניתחו את נתוני קרקע המאדים. הקבוצה, בראשות ד"ר תום פייק מאימפריאל קולג' תציג מחר, 7 בפברואר את הממצאים בכנס סוכנות החלל האירופית.

החוקרים בילו שלוש שנים בניתוח הנתונים על קרקע המאדים שנאסף במהלך משימת פיניקס של נאס"א בשנת 2008 במאדים. פיניקס נחתה באיזור הארקטי הצפוני בחיפוש אחר סימנים לבתי גידול ולניתוח קרח ואדמה על פני השטח.

תוצאות הניתוח באתר הנחיתה של פיניקס מעלות אפשרות כי מאדים היה יבש לחלוטין במשך מאות מיליוני שנים, למרות שהיום יש בו קרח והעובדה שמחקרים קודמים הראו כי מאדים היה פעם חם ורטוב יותר בהסטוריה המוקדמת שלו לפני למעלה מ-3 מיליארד שנה.הצוות גםהעריך כי אדמת המאדים נחשפה למים נוזלים לכל היותר למשך 5,000 שנה מאז היווצרות כוכב הלכת לפני מיליארדי שנים. הם גם מצאו כי אדמת מאדים והירח נוצרו תחת אותם תנאי יובש.

צילומי לווינים ומחקרים קודמים הוכיחו כי קרקע מאדים אחידה על פני כל כוכב הלכת, לכן הם הסיקו כי הממצאים מאתר הנחיתה של פיניקס רלוונטים לכל מאדים. משמעות הדבר היא שלחיים היה זמן קצר מאוד כדי להצמיח שורשים על פני השטח.
ד"ר פייק, מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה באימפריאל קולג' שהיה החוקר הראשי של המאמר שפורסם בכתב העת גיאופיזיקל ריסרץ' הסביר:

"מצאנו כי למרות התפוצה הרחבה של קרח המים, מאדים חווה בצורת על שהיתה עשויה להמשך מאות מיליוני שנים. אנו סבורים שמאדים שאנו מכרים היום נוגד באופן חד את ההסטוריה המוקדמת שלו, שהיתה בה תקופה שבה היה חם ורטוב ומתאים לחיים. משימות עתידיות של נאס"א וסוכנות החלל האירופית יידרשו לחפור עמוק יותר בחיפוש אחר עדויות לחיים שיתכן שהיו עשויים למצוא מקלט מתחת לפני הקרקע."

במהלך משימת פיניקס, ד"ר פייק וצוותו היו צוות אחד מתוך 24 צוותים שישבו במרכז הבקרה באוניברסיטת אריזונה, והפעילו את המעבדות שבתוך הנחתת. הם ניתחו דגימות קרקע שנחפרו בידי הזרוע הרובוטית תוך שימוש במיקרוסקופ אופטי להפקת תמונה של החלקיקים הגדולים, ובמיקרוסקופ כוח-אטומי כדי לייצר הדמיה תלת ממדית של פני השטח של החלקיקים שגודלם 100 מיקרון. מאז סיום המשימה הם היו עסוקים בקטלוג גודלם של חלקיקים פרטניים כדי להבין יותר את ההסטוריה של קרקע מאדים.

במחקר, החוקרים חיפשו חלקיקי טיט מיקרוסקופיים שנוצרו כאשר הסלע נשבר על ידי מים. חלקיקים כאלה םה סמנים חשובים לקשר בין המים הנוזלים והקרקע והם יוצרים אוכלוסיה ניתנת להבחנה של גרגרים. הצוות לא מצא סמנים כאלה. הם הגיעו למסקנה שגם אם מעט החלקיקים שהם ראו בדגימה היו חלקיקי טיט, הם היוו פחות מ-0.1% מכלל נפח הקרקע בדגימות. על כדור הארץ, טיט כזה מהווה 50% מכלל תכולת הקרקע, כך שנתון זה מראה על הסטוריה יבשה מאוד של הקרקע.

שיעור כזה מלמד על חשיפה של לא יותר מ-5,000 שנה למים, אם משווים זאת לקצב התגבשות הטיט בסלעי כדור הארץ. הצוות גם מצא עדויות נוספות התומכות ברעיון שאדמת מאדים היתה יבשה במהלך ההסטוריה של כוכב הלכת באמצעות השוואת דגימות קרקע ממאדים, כדור הארץ והירח. החוקרים הגיעו למסקנה כי הקרקע נוצרה בדרכים דומות במאדים ועל הירח משום שהצליחו להתאים את תפוצת גדלי חלקיקי האדמה. במאדים הרוח ומטאוריטים פירקו את הקרקע לחלקיקים קטנים יותר. על הירח, פגיעת מטאוריטים פירקה את הסלעים והפכה אותם לאדמה, משום ששם אין מים זורמים או אטמוספירה שישחקו את החלקיקים.

להודעה של החוקרים

11 תגובות

 1. כול כוכב היה פעם מקום חי גם כדור הארץ שלנו יראה כך בסופו של דבר: יבש, שומם וחסר חיים. תאמינו או לא אבל יגיעו למסקנה הזאתי בסופו של דבר.

 2. עוד פעם נאס"א מחרטטת לכם שאין חיים במאדים…שלא היו חיים.. ופתאום היו חיים… פתאום מים…
  ההמשך זה שמצאו מאובנים…. אח"כ יצורים…. אח"כ דמויי אדם….. לבסוף יגידו לכם שהחליטו ליישב את מאדים…בניית בסיס מחקר…

  העניין שכל זה כבר קרה…
  מי שלא הבין שזה כבר התחיל , תתחילו לקרוא את חדשות המדע במספר השנים האחרונות
  שהתחילו את תהליך הכנת האנושות למידע חלקי נוסף שהוסתר עד כה.

  ציניות ושלילה(מה שקורה בתגובות לאלו שטוענים דברים אחרים ממה שהמלך(מדענים רשמיים) חושבים)
  זה גם מה שקרה לזוכה פרס נובל האחרון שלנו… מעיין שבסוף גם כאן ברכו בהערצה מי שבזו לו בשנים עברו.

  קצת ראש פתוח ודינמי…

 3. מסכים עם המגיבים שלפני. הכותרת מטעה, אפשר להסיק ממנה שהיו חיים וחוסלו, אם כי מתוכן המאמר משתמע שהסבירות שהם היו אי פעם נמוכה ביותר.

 4. לאבי שלום רב
  קרא את התגובות והפנם אותן.
  יותר מדי רכילות ופחות מדי דיוק.

 5. מפגיזים את מאדים עם כצאת בקטריות וחידקים, ובזה הבצורת מסתיימת, מעוד פשוט.

  ואם היו שם חיים לפני, הם כבר ימצאו את דרכם החוצה, ויסגסגו

  בינתיים סתם זורקים שם כסף ושורפים את הזמן לחינם.

 6. הכותרת טוענת שהיו חיים על מאדים והם התחסלו ע"י בצורת. פופוליסטי.
  הכותרת הייתה צריכה להכתב: לא יותר מ5000 שנים של לחות על מאדים לא הותירו סיכוי לחיים להתפתח.

 7. "חיסלה את החיים"?
  מהכותרת משתמע שהיו חיים, והבצורת חיסלה אותם. הקלקתי מיד לקרוא על החיים שהיו, ומסתבר שמה שחוסל לא היה החיים כי אם הסיכוי לחיים.
  נא הישארו בתחום המדע העובדתי, לא בדיוני.

 8. אם הבנתי נכון, הם סבורים שהיו מים לא יותר מ5,000 שנה על מאדים, אני בספק אם בפרק זמן כה קצר יכולים להיווצר חיים

 9. משום מה, נדמה לי שהאמריקאים אולי מדברים על חיפוש חיים במאדים, אך בפועל הם מחפשים נפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן