סיקור מקיף

הסופה הייאן שגרמה למעל 10,000 הרוגים בפיליפינים היא הטייפון הגדול ביותר שאי פעם פגע ביבשה

הייאן מסווגת כסופה טרופית מדרגה 5 לפי סולם סאפיר-סימפסון. היא פגעה במרכז העיר גיואן, הנמצאת בקצה הדרומי של מחוז סאמר המזרחי ביום שישי בשעה 04:45 שעון מקומי.

טייפון העל הייאן מעל הפיליפינים ב-9 בנובמבר 2013, כפי שצולמה ע"י האסטרונאוטית של נאס"א קארן נייברג מתחנת החלל הבינלאומית. הסופה הקטלנית בקטגוריה 5 נמתכת על פני כל התמונה מגובה של 400 קילומטר. צילום: NASA/Karen Nyberg
טייפון העל הייאן מעל הפיליפינים ב-9 בנובמבר 2013, כפי שצולמה ע”י האסטרונאוטית של נאס”א קארן נייברג מתחנת החלל הבינלאומית. הסופה הקטלנית בקטגוריה 5 נמתכת על פני כל התמונה מגובה של 400 קילומטר. צילום: NASA/Karen Nyberg

הסופר טייפון הייאן (Haiyan) פגעה במדינת האיים – הפיליפינים ביום שישי, 8 בנובמבר ברוחות במהירות המוערכת בכ-315 קמ”ש לפי נתוני הצי האמריקני ומרכז האזהרה לטייפונים והותירה איזור עצום של מוות והרס בדרכה האיומה.

נכון לכתיבת שורות אלה, מוערך מספר ההרוגים בלפחות 10,000 איש והוא עשוי אף לעלות. התקשורת המקומית מדווחת על גופות של גברים, נשים וילדים שנשטפו אל החוף. קנה המידה העצום של טייפון העל הייאן נקלט רק כשצופים בסופה מהחלל ואכן לווייניםשל נאס”א, סוכנות החלל ההודית ולוויינים רוסיים כמו גם האסטרונאוטית קארן נייברג שטסה מעל הסופה בתחנת החלל הבינלאומית צילמו אותה.

טייפון העל הייאן הוא ככל הנראה הסופה הגדולה והחזקה ביותר שפגעה אי פעם ביבשה בהסטוריה האנושית. הייאן מסווגת כסופה טרופית דרגה 5 לפי סולם סאפיר-סימפסון (ההבדל בין הוריקן לטייפון הוא רק במיקום – האוקיאנוס האטלנטי או האוקיאנוס השקט, בשני המקרים אלו סופות טרופיות. א.ב.). היא פגעה במרכז העיר גיואן, הנמצאת בקצה הדרומי של מחוז סאמר המזרחי ביום שישי בשעה 04:45 שעון מקומי. כאשר הסופה הגיעה למרכז הפיליפנים, מעריכים בנאס”א כי פרצי הרוחות הגיעו עד למהירות עצומה של 380 קמ”ש. הסופה הביאה עימה גלים בגובה 10 מטרים ואלו הציפו את איזורי החוף וגרמו למפולות בוץ.

כיתוב לתמונה: לוויין Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) של נאס"א צילם באינפרה אדום ובגלי מיקרו את הסופה כאשר חצתה את האי לאייט במרכז הפיליפנים.
כיתוב לתמונה: לוויין Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) של נאס”א צילם באינפרה אדום ובגלי מיקרו את הסופה כאשר חצתה את האי לאייט במרכז הפיליפנים.

התצלומים ברזולוציה גבוהה שמספקים הלוויינים הרבים של מדינות שונות הצופים בכדור הארץ חיוניים למעקב אחר סופות קטלניות והם מספקים גם יכולת התראה מוקדמת לפינוי תושבים מאיזורים הנמצאים בסכנה כדי למזער את מספר ההרוגים ואת הנזק. גם הפעם פונו למעלה מ-800 אלף איש.

הסופה עושה כעת את דרכה לויאטנם.

לידיעה ביוניברס טודיי

5 תגובות

  1. הצלנו מהסופה כבר איזה 200000 עובדים סיעודיים פיליפינים. ישראל שולחת ותשלח סיוע ישר כח ובהצלחה לצוותי החילוץ ההצלה והסיוע ההומניטרי

  2. אסף, מחר צריך להגיע לאיזור הצוות הראשוני שיבדוק מה בדיוק צריך, הצוות שכולל את כוחות ההצלה וההעזרה יצטרפו אליהם בקרוב

  3. ישראל צריכה להציע סיוע,ועזרה.אם היתה בארץ רעידת אדמה היינו רוצים שיצעו לנו עזרה .אפילו אם זו רק תמיכה מורלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן