סיקור מקיף

התקרבות הירח אינה הגורם לרעידת האדמה ביפן

בניגוד לטענות שהובאו באתרים ישראלים אחרים, אין קשר בין התקרבות הירח לנקודה הקרובה במסלולו במקרה כאשר הוא יהיה מלא לבין רעידות אדמה

הירח המלא. צילום: נאס"א/JPL
הירח המלא. צילום: נאס"א/JPL

אנשים אוהבים סדר בעולם ואינם מוכנים לקבל אותו כאקראי, ולכן רבים תפסו מציאה לפיה ביום שישי, 19 במארס הירח יהיה בנקודה הקרובה לכדור הארץ מאז ראשית שנות התשעים כאשר הוא גם מלא. מחברים אחד ועוד אחד ומקבלים כאילו רעידת האדמה ביפן נגרמה כתוצאה מתופעה שמימית חשובה לכאורה זו. ועוד משהו, חבל שבמקום לעקוב אחר התקלה הגרעינית שלמרות כ-1,500 ההרוגים מרעידת האדמה ומהצונאמי, היא מסתמנת כאירוע המסוכן, צריך אתר המדע הישראלי לבזבז משאבים על שטויות אלו.

אנו מביאים בזאת קטעים נבחרים מכתבתה של תמי פלוטנר March 19, 2011… “SuperMoon” or “SuperHype”? באתר יוניברס טודיי ובהמשך התייחסות אלינו, אם זה משנה משהו הכתבה פורסמה לפני רעידת האדמה, אך האתר מתייחס לכך בידיעה חדשה יותר וכמובן מבהיר למען הסר ספק אם למישהו (בעל אורינות מדעית) היה ספק בכך – שאין קשר בין התקרבות הירח לבין רעידת האדמה ביפן. המשך הערותי – בסוף הכתבה. אבי בליזובסקי

להלן כתבתה של תמי פלוטנר

"האם תחזית אסטרולוגית שלפיה יהיה לנו סופר ירח כלומר שילוב תופעות שכשלעצמן אינן כל כך נדירות – של ירח מלא ושל התקרבות יחסית לכדור הארץ, מאיימת גם באסון או שהיא לא יותר מסתם ניסיון לרגש את החושים הטבעיים שלנו לאהוב את הסיפורים הזוהרים והמפחידים." שואלת פלוטנר.

"ב-19 במארס 2011 הירח יחלוף במרחק של 356,577 קילומטרים מכדור הארץ – המרחק הקרוב ביותר מזה 18 שנה. בעולם שלי, הדבר מוכר בשם כפריגיאה של הירח. מדי חודש מגיע הירח לפריגיאה, ובנוקדה זו הוא נמצא בממוצע במרחק של 364,397 קילומטרים. לפי האסטרולוגי ריצ'ארד נול, ההתקרבות החודש יותר מכרגיל תגרום לתופעה שהוא מכנה סופר ירח קיצוני Extreme SuperMoon. הוא תבע לראשונה את המונח במגזין הורוסקופ של הוצאת דל בשנת 1979. מבחינה טכנית אסטרונומית מדובר בפריגיאה-סיזיגית כלומר ירח חדש או ירח מלא שמתרחש כאשר הירח נמצא בפריגיאה (הנקודה הקרובה ביותר במסלולו לכדור הארץ) או בקרבתה."
ואכן נכון מבחינה מדעית שכאשר הירח נמצא בפריגיאה אנו מרגישים במשיכה חזקה יותר מצדו, דבר שיוצר גלי גיאות בעל שונות משמעותית בין הגיאות והשפל. בנוסף, גלי הגיאות של שדה המשיכה של השמש מגבירים את האקסנטריות של מסלול הירח כאשר הציר הראשי של המסלול נמצא בקו אחד עם וקטור כדור הארץ והשמש. במיוחד, כאשר הירח מלא או חדש.
כולנו מודעים לתפיחת הגאות של כדור הארץ. התפיחה עוקבת אחר הירח ותזוזת כדור הארץ מתחת לתפיחת הגיאות נמשכת במהלך יום. ואולם סיבוב כדור הארץ מושך את מיקום גלי הגיאות קדימה מתחת לירח. הם יוצרים את תופעת הגיאות כפי שאנו מכירים אותה, אך האם הגיאות חזקה יותר כאשר הירח קרוב יותר. אם תשאל גיאולוגים הם יגידו שלא. גם אם תשאל אסטרונומים הם יגידו לך שכמו כל דבר אסטרולוגי, הם יסבירו שאין כל קשר בין תופעות קיצוניות על פני כדור הארץ לבין המשיכה של הירח, כמו שאין לשום מאורע על כדור הארץ קשר למצב כזה או אחר של גרמי השמים. גם הארגון המטארולוגי האמריקני העיר כי אם יש קשר כזה הוא עקיף במיוחד – דרך ההשפעה של גלי הגיאות על זרמי האוקיאנוס המסיעים חום לעבר הקטבים, אך כוח זה מתווסף לכוחות אחרים שחלקם מנוגדים ועשויים לגרום לשינויי האקלים."
(הערת המתרגם, בפסקה הבאה בה מצטטת פלוטנר את האסטרולוג מופיעים מונחים משונים רבים כדוגמת הסיכון הגיאו-קוסמי, אל דאגה אלו אינם מונחים מדעיים ואין צורך לזכור אותם, אלו מילים שהאסטרולוג המצוטט בהם עוטף את השטויות שלו).
"סופר ירחים ראויים לציון בשל הקשר שלהם עם כוחות גיאות קיצוניים שמה שהאסטרולוגים של העבר היו היו מכנים העולם הארצי או התת ירחי (sublunary world): האטמוספירה, קרום כדור הארץ והאוקיאנוסים של עולמנו לרבות אנו עצמנו כמובן. מגלי גיאות קיצוניים על החופים ועד לסערות עצומות, רעידות אדמה והתפרצויות הרי געש. כל העולם הטבעי שלנו רחש וגעש לפי התכתיב של התיישרות הסופר-ירח. בתוך שלושה ימים לפני ואחרי ההתקרבות המרבית, בתור חוק כללי" אומר נול והוסיף כי: "בכל מקרה זה לא יהיה המקרה שבו כל הגהנום ישתחרר ויפרוץ על פני כדור הארץ במהלך הימים סביב תופעת הסופר ירח. עבור רובינו, הסיכון הגיאו-קוסמי עולה בעת התיישרות הסופר-ירח אך הדבר יעבור בלי השפעה על סביבתנו המיידית. ואולם כדור הארץ הוא כוכב לכת מרווח למרות הכל, אך העובדה נשארת היא שתופעת הסופר-ירח היא תופעה בקנה מידה עולמי, והיא התיישרות מיוחדת של כדור הארץ השמש והירח, ולפיכך לא יהיה מקום על כדור הארץ שינצל מהשלכות התופעה."
אם היה לכם זמן וסבלנות לעקוב אחר עבודתו של נול, ניתן לראות שהוא לא מאמין שהתפרצויות הרי געש ורעידות אדמה מתרחשות על פני כל כדור הארץ אלא באיזורים המועדים לפורענות כמו למשל טבעת האש המפורסמת בלוח הפאסיפי."
מה באמת יקרה במהלך הסופר ירח הקיצוני הזה? למי שחווה שתי סופות שלגים ואחריהם טוורנדו לילי ושבוע של שטפונות באוהיו, הדבר היחיד שיקרה עבורו הוא שהירח יהיה בכ-30% בהיר יותר וכ-15% גדול יותר מאשר ירח מלא נורמאלי. אילו הייתי צלם אסטרונומי, הייתי יוצאת ומצלמת את הירח המלא הזה ומשווה אותו עם הירחים המלאים בחודשים הבאים. זו פחות או יותר משמעות הסופר-ירח המלא לא יותר מזה ולא פחות מזה.
לא התכוונו לקלקל את החגיגה לאסטרולוגים. כמה מהאסטרונומים הגדולים של העבר היו גם אסטרולוגים. כדי להתמחות בשני ההיבטים צריך להכיר טוב את מערכת השמש שלנו, תנועות הגופים בה והיחס ביניהם בכיפת השמים. הדבר היחיד שמפריע בכל זאת הוא שאין הסבר הגיוני מדוע תנועה שהיא נורמאלית תגרום לתוהו ובוהו על כדור הארץ. מסכמת פלוטנר.

המדען הראשי של מרכז גודארד: ההשפעה זניחה

ד"ר ג'ים גארווין, המדען הראשי של מרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א התראיין ליוניברס טודיי וענה על שאלות באשר לתופעת ה"סופר ירח"

שאלה: מהי ההגדרה של סופר ירח ומדוע הוא מכונה כך?

גארווין: " סופר ירח הוא מצב שבו הירח מעט קרוב ובמקרה בו בזמן הוא גם נמצא במילואו כך שהירח נראה גדול אפילו שההבדל בין המרחקים בקרבה המירבית ובהתרחקות המרבית הוא כמה אחוזים. הוא נקרא סופר ירח בשל ההתיישרות בין כדור הארץ, הירח והשמש שעל פניו נראית כאילו יש לה השפעה. המילה סופר בסופר ירח מעידה רק על כך שהוא נראה גדול יותר אך רק אם נמדוד את המרחק בין כדור הארץ לירח במדי לייזר (כפי שאנו עושים כדי לעקוב אחר החללית LRO החגה במסלול נמוך מעל הירח, דבר שגרם לנו לעקוב אחר מרחק הירח במשך שנים – אין שום הבדל.

תופעת הסופר ירח נתמכת על ידי עושר המידע החדש שמשימת LRO שידרה לנו, והעלתה שאלות מפתח חדשות וחשובות יותר אודות שכננו הקרוב."

האם ישנן השפעות שליליות בכדור הארץ בשל קרבתו היחסית של הירח?

גארווין: ההשפעות על כדור הארץ מתופעת הסופר ירח הן זניחות ולפי המחקרים העדכניים ביותר של סיסמולוגים וולקנולוגים, השילוב של ירח בקרבה לכדור הארץ במסלולו ותצורת הירח המלא (יחסית לכדור הארץ והשמש) אינה אמורה להשפיע על מאזן האנרגיה מכיוון שגיאות היא תופעה יומית. כדור הארץ אגר כמויות עצומות של אנרגיה פנימית בקליפתו החיצונית, וההבדלים הקטנים בכוחות הגיאות שמפעילים הירח והשמש אינם מספיקים כדי להתגבר על הכוחות הגדולים בהרבה בתוך כדור הארץ הנובעים מההסעה ומשאר ההיבטים של מאזן האנרגיה הפנימי המניע את טקטוניקת הלוחות. יתרה מכך,  תופעת הסופר ירח מזכירה לנו את ההשפעה שיש לשכן השמימי שלנו על חיינו, החל מגלי גיאות ועד להיבטים תרבותיים, כהוכחה לכך שכוכב הלכת שלנו הוא חלק ממערכת השמש והחלל."

 

הערת עורך אתר הידען.
עד כאן כתבתה של תמי פלוטנר. מגיעות לה מחמאות על ההשקעה בכתבה הזו, כמו גם לעמיתיה לאתר על הסבלנות שיש להם כדי להסביר עוד תופעה חסרת משמעות שהפכה להיסטריה עולמית – 2012. ועכשיו לשאלה האם יש קשר בין התופעה הזו לבין רעידת האדמה ביפן? ובכן, קודם כל נגייס את האסטרולוג שטען שהתופעות הקיצוניות תתרחשנה בטווח של שלושה ימים לפני ואחרי התופעה השמימית, והנה כאן יש לנו מרחק של שבוע (לא ברור כאן עניין השלושה ימים, הוא סתם כנראה רצה להיראות רציני, שהרי במהלך רוב הזמן הזה הירח לא יהיה יותר קרוב מאשר ימים אחדים בכל חודש).
שנית, בכל חודש הירח מתקרב פחות או יותר לאותו מרחק (לכמה אלפי קילומטרים אין משמעות, זה פחות משבריר אחוז), נכון, שלא תמיד זה קורה כאשר הירח מלא או במולדו, אבל אין לימים אלה כל משמעות מלבד שילוב בין שתי תופעות מחזוריות שבשלב כלשהו נפגשות. כמו שאמרה פלוטנר, רעידות האדמה מתפלגות עד כמה שזה נוגע אלינו, אקראית לאורך קווי השבר בין הלוחות, הן לא מחכות לירח ולא עוקבות אחריו.

והערה נוספת, הפעם לגבי ידיעה של חדשות ערוץ 2 שהופיעה באתרי רשת ומאקו. שקבעה חד משמעית שרעידת האדמה ביפן נובעת מהתקרבות הירח. "שבוע יתקרב הירח לפני הכוכב שלנו, דבר שעשוי לגרום לשיבושים ואסונות שקשורים למזג אוויר. הירח יעמוד במרחק של 356,578 קילומטרים ב-19 במרס. הירח יעמוד בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ ב-18 השנים האחרונות. חוקרים, חזאים ואסטרונומים חובבים מזהירים כי הקרבה בין הירח לכדור הארץ עשויה ליצור תנאים לא פשוטים בכל העולם – מרעידות אדמה ועד גלי צונאמי הרסניים."
מיהם אותם חוקרים ואסטרונומים חובבים, אין תשובה באתר, כנראה שצריך לחפש אותם ביוטיוב, כי בין חברי האסטרונומים המקצוענים והחובבים אין אחד הסבור כך וכפי שהסברתי לעיל, גם אין הגיון בכך אפילו אצל האסטרולוגים. מיהם החזאים כאן מביאים אנשי ערוץ 2 את הציטוט הבא: "החזאי הבריטי של רשת סקיי, ג'ון קטלי, אמר: שקרבת הירח עשויה ליצור תנאי גאות ושפל קיצוניים שעשויים להשפיע על הישובים הפרושים לאורך החופים בתנאי מזג אוויר קיצוניים – התוצאות עשויות להיות הרסניות". ואכן, באירועים הקשים שבהם צפינו היום, ניתן לראות נזקים עצומים ואבידות כבדות בנפש." כלומר לקחו הסבר על תופעה מסוימת, והשליכו אותה על תופעה חזקה ממנה בכמה סדרי גודל. זה כמו שניקח ילד בכיתה א' שהצליח לקלוע לסל בפעם הראשונה בשיעור ספורט ונעלה אותו מיד בהרכב הראשון של מכבי תל-אביב.

53 תגובות

 1. יש משפט שאומר שהעבר מדכא , העתיד מלחיץ , וההווה הוא הדבר היחיד ששפוי.
  אני לא מדענית וסתם קוראת כי זה מעניין ומה שאני יכולה להגיד בעניין הוא
  שלא משנה מה המדענים יחקרו ומה האסטרולוגיה תגיד ומה הטלויזיה משדרת ,
  שוב הוכח שאין לנו שליטה על הכוחות של כדור הארץ והם גדולים מאיתנו…
  המאורע ביפן הוא לא משהו יוצא דופן שקרא בכדור הארץ הזה….
  על מליוני השנים שהכדור הזה קיים קרו רעידות הרבה יותר קשות שלא היו קשורות לירח שלנו,
  הכדור הזה עבר תהפוכות מקצה לקצה כמו שהרבה כדורים עוברים… וההבדל היחיד הוא שעל הכדור הזה יש עכשיו הרבה בני אדם שקשה להם להבין שזה משהו טיבעי ונורמאלי אבל יש סיכוי שגם הדינוזאורים חשבו כך… העובדה היחידה היא שאנחנו לא יכולים לחזות את המאורע הבא, ולהבין שגם לכדור הזה יהיה מתי שהוא סוף ושאנחנו עוד פיסה קטנה מההיסטוריה של משהו הרבה יותר גדול מאיתנו. 

 2. הכתבה בערוץ 2 היא פרי תרגום של "ברווז" עיתונאי שהציף בשבוע שעבר את רשת האינטרנט. על פי הידוע לי היה ארוע "סופר ירח" בתאריך 12/12/2008 והירח חלף אז במרחק של 356,567 ק"מ בלבד, כ-10 ק"מ פחות מהמרחק שחלף אמש.

 3. כנראה אם מיימי האוקיאנוסים מושפעים של מכוח הכבידה של הירח
  כל שכן נוזל אחר בפנים הכדורהארץ
  ויפעיל לחצים משלו

 4. שלום לקוראים
  לדעתי ישנה טעות בתפיסת ארוע רעידת האדמה כארוע העומד בזכות עצמו,
  לדעתי דהו סופו של תהליך מתמשך של אגירת מאמצים אלסטיים לאורך זמן ותהליכי גאות המתרחשים מידי פעם בהתאם לעוצמת הגאות בקונסטלציית ארץ ירח שמש,
  ישנם מס' נעלמים כגון מה כמות האנרגיה האלסטית שנאגרה בלוח הימי שהתרומם?
  מהם כוחות החיכוך הדינמי בין הלוחות?
  וחשוב ביותר – מהם כוחות החיכוך הסטטיים בין הלוחות הימי ליבשתי?
  תודה ושבת שלום

 5. תזה חדשה לתנועת הלוחות ולסיבת רעידות האדמה

  רמי קינן , רעננה (18.03.11):

  הירח הוא הגורם הדומיננטי המרים את הלוחות. ההתרוממות "נלקחת" מאזור רכס ההרים האוקיינים. לאחר יציאת המגמא מהסדק היא נקרשת והלוח הימי אינו יכול לחזור למקומו. לאחר מס' התרוממיות התלוייות בקונסטלצית ירח ארץ שמש הלוח כקפיץ דרוך השואף לרדת. כאשר הירח מעל ללוח יבשתי הוא מרימו ומחליש את כוחות החיכוך הסטטים בין הלוחות כתוצאה מכך ינוע הלוח הימי שמתחתיו להפחתה ותתרחש רעידת אדמה,
  במקרה של יפן הירח היה בשיא מסלולו הצפוני – 23.8 מעלות
  תקציר קצר ביותר מתזה שכתבתי והמקום אינו מאפשר הרחבת הנושא
  תודה לקוראים
  שבת שלום ורגוע
  רמי קינן

 6. א.בן נר:
  אם כבר ציטטת מתגובה 29 שלי, מן הראוי היה גם לציין את סופה:
  "העניין הוא שאם מביאים בחשבון את נתוני התאריכים שציין אבי, הרי שמה שקרה ביפן לא קרה בזמן שהירח היה בפריגיאה כך שייחודה של הפריגיאה הנוכחית לא יכול היה להיות גורם משמעותי."

  לכן יש בכתבה את כל הנחוץ כדי לשכנע בהיעדר הקשר.
  נכון, עם זאת, שיש בה גם נקודות שהיה עדיף לו הוצגו באופן מדויק יותר.

 7. א. בן נר, הירח היה מרוחק 390 אלף קילומטר באותו זמן, כלומר באמצע הדרך בין המרחק הארוך למרחק הקצר. כך שגם אם בעת ההתקרבות העוצמה של כוח הגאות שלו גדולה ב-7%, הוא לא היה שם פשוט. שמונה ימים זה המון במסלול של חודש.

 8. לאבי בליזובסקי
  גם אם טענתך בכתבה זו היא נכונה, הרי שהכתבה עצמה אין בה כדי לשכנע את הקורא.
  מיכאל רוטשילד בתגובתו מס'-29 הסביר כי השינוי הנגרם בכוחות הגאות כתוצאה
  מהתקרבות הירח אל כדה"א הנו כ-7%.
  אני סבור כי בכתבה מאין זו יש להביא יותר טיעונים ונתונים לאישוש הטענה .
  נדמה לי כי הכתבה עוסקת יתר על המידה בזהותם של הטוענים וחסר על המידה במהות
  הטיעונים.

 9. בהמשך למה שרשמתי, אני עדיין לא בטוח בשיטה המדעית, ולמרות שאתה דוגל בכך,
  הרי שאין לדעת בוודאות מה גרם למה, גם לאחר שאחד האדם החליט כי דרכו מסומנת בפונקציות מדעיות.
  בכל אופן, אני נהנה מאוד מהאתר, והוא האהוב עליי בין אתרי המדע- חזק ואמץ.
  הייתי שמח אם תעלו פעם את נושא תאוריית HOLLOW EARTH- אולי שם מסתתר הפתרון לצונאמי.

 10. שלום אבי
  כתבתי תזה ושלחתי לך על הגורם הדומיננטי הוא הירח המניע את הלוחות אוגר בהם כוח אלסטי המשתחרר כשהירח מרים את הלוח הרוכב,
  לציין שהירח בפריגיאה, + מסלולו הצפוני ביותר+ השמש,
  עד כאן בתקציר שבתקצירים
  הודה לך אם תפרסם את כל התזה
  רמי ק

 11. כולכם כשלתם מלשים לב שזה קרה ביום שישי שאינו ה-13. זה בטח אומר משהו אסטרו-נומרולוגי עמוק, מלא במילים פסאודו מתוחכמות.

 12. 1. כפי שהכתבה ציינה, אין שום קשר ידוע ומוכח בין הירח לבין רעידות אדמה. אנו עוסקים הרבה זמן אחרי חקר תופעת רעידות האדמה ולא מצאנו מחקרים התומכים בטיעון זה ומציגים ראיות תומכות.

  2. לא הבנתי מדוע יש להתייחס לשטויות המפורסמות השכם לבקרים בערוץ 2, 10 ודומיהם ??? הרי מטרתם היא עשיית רווחים ורייטינג, גם במחיר של פרסום מידע מסולף (ביודעין). לדעתי, אין צורך כלל להתייחס לנאמר שם.

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 13. עופר:
  אתה מקשקש אבל מעניין אותי לשאול אותך שאלה אחת בלבד:
  מה יאמר מדען אמתי ואציל אם ישאלו אותו אם הוא לפעמים אומר "לא"?

 14. קראתי שבעקבות הרעידה השתנה ציר הסיבוב של כדור הארץ ב-360° מעלות,
  מישהו יודע מה זה אומר לגבי התאריך החדש של ביאת המשיח?

 15. אבי,
  סליחה על ההתנצחות, אבל לי הקטן דווקא לא ידוע ש"כל המחקרים נכשלו". התשובה העניינית שסיפקת בעניין המרחק הקונקטי ביום הארוע אמור להספיק.
  אני מודה ברצון שאינני מעודכן בכל חדשות המדע (שאם לא כן לא הייתי קורא דווקא אתרים מסוג זה), ויחד עם זאת לפעמים עולות שאלות הצריכות באור.
  לא לחינם מוכיחים משפטים ותאוריות בניסויים חוזרים, וכבר נאמר שאין הקפדן מלמד.
  לכל אלה אין כמובן שום קשר לאמונות מיסטיות.

 16. לגבי תיאוריית הירח:

  אמנם הירח יתקרב בצורה משמעותית לכדו"א ב-19 במרץ, אבל ביום הרעידה (ה-11) הקרבה היתה ממוצעת בלי שום דבר חריג…
  אז מה הקשר בין זה לבין הרעידה?

  ואיך אתר רציני כמו "מאקו" יכול לפרסם דבר כזה בתור ידיעה חדשותית אמינה?

 17. אולי אי אפשר לדעת הכל על כל דבר אבל על מסלול הירח סביב כדור הארץ אנחנו יודעים כל מה שצריך ונאס"א עוקבת אחריו על המילימטר. כל המחקרים שנעשו כדי למצוא קשר בין מסלול הירח לרעידות אדמה נכשלו. נורא הרגיז אותי לכתוב כתבה שאומרת שמחר השמש תזרח רק בגלל שכל שאר העולם החליט שמחר בשעות הבוקר יהיה לילה. וחוץ מזה, האתרים המיסטיים ממציאים שטויות שאחר כך קשה להיפטר מהם – עיין ערך 2012.

 18. שלום אבי ,הורג אותי שאתה אומר שאין קשר בין משהו למשהו אחר בעולם,מה בכלל אנחנו יודעים על העולם שלנו,בעוד אלפ שנה המחשבות המדעיות שלך יוזכרו בבתי ספר בחיוך סלחני. המדע הטהור מקסים,ןלפי הבנתי מדען אמיתי ואציל לעולם לא יוציא מפיו את המילה לא. השלילה שייכת לעולם היצרים.

 19. הסבר אפשרי הוא שחלק מננס לבן או ננס חום התרסק לתוך הירח וננעץ בתוכו.
  מאחר ובננס חום\לבן צפיפות החומר היא אדירה, הירח שבו נעוץ הננס יפעיל כוחות כבידה כבירים
  על ארץ וימשוך את הירח וארץ אחד אל השני.

  עד היום ממשלות העולם הסתירו את דבר המאורע (התרסקות הננס על הירח) שהתרחש לפני 5 ימים.
  תוצאות רעידת האדמה ביפאן הן רק הסיפתח לפני סוף העולם הקרב שצפוי להתרחש לפי חישובים
  בתחילת 2012.

 20. באופן עקרוני יש לכוחות גאות השפעה על פעילות וולקנית ומי שלא מאמין בכך מוזמן לבקר בירח איו (של צדק).
  http://en.wikipedia.org/wiki/Io_(moon)

  יש להם גם השפעה על הפעילות הסיסמית בכדור הארץ ובתגובה 22 הובא קישור למחקר המאשש טענה זו.

  המרחקים המוזכרים במאמר נבדלים ביותר משני אחוז.
  כוחות הגאות מתכונתיים, כפי שכבר הוזכר, לחזקה השלישית של המרחק ולכן כוח הגאות במרחק 356,577 גדול בקרוב ל 7 אחוז מכוח הגאות הפועל במרחק 364,397 . אלה לא הבדלים שהייתי מגדיר כשברירי אחוז.

  כמובן שגם לגאות המשולבת עם זו של השמש יש השפעה (וזה קורה כאשר הירח מלא וגם כאשר הוא "ריק")

  על כדור הארץ, כוחות הגאות אינם יוצרים את הפעילות הוולקנית או את הפעילות הסיסמית אבל בהחלט יכולה להיות להם השפעה על עיתוייה.

  העניין הוא שאם מביאים בחשבון את נתוני התאריכים שציין אבי, הרי שמה שקרה ביפן לא קרה בזמן שהירח היה בפריגיאה כך שייחודה של הפריגיאה הנוכחית לא יכול היה להיות גורם משמעותי.

 21. שמתי לב שאף אחד לא התייחס לשטות שמופיעה במאמר.שכביכול יש גם קשר לכך שהירח הוא במילואו.גודל הירח והגרביטציה שהוא מפעיל
  בעת שהוא במילואו או שהוא רק "חרמש קטן" לא משפיעים כלל .הרי גודלו האמיתי לא משתנה בשני המצבים השונים. מה שמשתנה זה רק גודלו החזותי.האין כך ? מה שמשפיע בקטן הוא רק מרחקו מכדור הארץ.

 22. הסיבה האמיתית לרעידת האדמה היא שהיפנים השתמשו במזוזות פסולות שלא קיבלו את בירכת הרב שאר ישוב, וכל השאר ספקולציות.

 23. המדע אכן אינו דת, אבל לעיתים רחוקות מאוד הוא חוזר למסקנות ישנות שהופרכו. אין חשש שהוא יאמץ את האסטרולוגיה ולכן אפשר בבטחון לומר שאין שום קשר. מה גם שכבר הסברתי – אנחנו נמצאים שבוע לפני ההתקרבות כלומר באמצע הדרך בין הנקודה הרחוקה ביותר לנקודה הקרובה ביותר, הוא נמצא במשך אחוזים נכבדים בכל חודש במרחק כזה או גדול ממנו או לחילופין קטן ממנו. לפי ההגיון הזה היו צריכות להיות לנו רעידות אדמה כל חודש במשך שבועיים שסביב נקודת ההתקרבות.
  כך שלא ברור למה במצב בינוני כזה הוא הגביר תהליכים טבעיים כשהוא לא עושה זאת מדי חודש.
  הדבר היחיד בתופעה של שילוב ההתקרבות כמו שיש בכל חודש, (בסך הכל גם האסטרולוגים לא טוענים שהתקרבות קיצונית כזו לא היתה אלפי שנים אלא 18 שנה) עם המועד שבו הירח יהיה מלא. מכיוון שהירח מקיף למעשה את כדור הארץ ב-27 ימים ואילו אנו רואים אותו מתמלא או חסר במחזור של 29 ימים לערך רק בגלל שזזנו קצת ביחס לשמש במשך אותו חודש אין סנכרון בין שתי התופעות ולכן השילוב הוא נדיר יחסית אך לא מי יודע מה נדיר.

 24. לא בטוח שאין שום השפעה, אין השפעה רק כאשר אין רעידות אדמה..אבל ייתכן ובמקרה של רעידה חזקה קירבת הירח תגדיל את עוצמתה ותהפוך אותה לקטלנית ביותר!
  מעבר לזה אבי ואחרים חיים בסרט שהם המדע עצמו או נציגיו בישראל, וזה שטויות במיץ! המדע הוא כולה תורה גישה ותפיסה משתנה (זה לא דת קשיחה) שאינו זקוק למגינים כי הוא לא יישות שצריך להגן עליה…זה בסך הכל שיקוף הידע הנוכחי על העולם שלא בהכרח יהיה בתוקף בעתיד או בעולמות אחרים, והוא עצמו ידע משתנה בלי הרף עד כדי סתירה של הידע הקודם שלו עצמו לפעמים !
  נקווה שלא יקרה כלום ב19 למרס אבל אם כן אז יש לחשוד בירח שהגביר תהליכים טבעיים..בכל מקרה הבנתי שיפן עשויה לצאת נשכרת מהרעידה הזאת! מה שלא הצליחו לעשות הרבה ראשי ממשלה עשויה הרעידה העוצמתית להשיג וזה יציאה מהקיפאון הכלכלי בזכות השיקום כמו אחרי מלחמת העולם השניה !

 25. הערה ליהודה: בלי להכנס לברור כאן. השפעת הירח על הגאות היא הפוכה לחזקה השלישית של המרחק ולא לריבוע המרחק.
  אבילוז

 26. שלום דוק.
  בכל מקרה, הירח רחוק מאוד מהפריגיאה. שבוע זה המון זמן. בשבוע הוא נמצא באמצע הדרך מהאפוגיאה (הנקודה הרחוקה ביותר) לבין הפריגיאה, משום שלוקח לו בכל חודש שבועיים להגיע מהאפוגיאה לפריגיאה ושבועים לעשות את הדרך ההפוכה.
  כך שהוא ממש לא מרוחק מהממוצע בין הפריגיאה והאפוגיה, וממש לא קרוב לכדור הארץ יותר מאשר הוא קרוב במשך שבועיים בכל חודש – לפני ואחרי הפריגיאה,. כך שלקחת דוגמאות של הימצאותו בפריגיאה זה לא רלוונטי.

 27. תודה על המאמר.

  לגופו של עניין, אינני בטוח שהפסילה האוטומטית של השפעת כוחות הכבידה המשולבים של בירח הפריגיאי והשמש אכן מוצדקת.
  סביר מאד שבאופן ממוצע ההשפעה של כבידת גרמי השמיים אמנם זניחה, אבל בהינתן האופי הנקודתי של רעידות אדמה ושל דינאמיקות שבר, ייתכן מאד שגאות חזקה או כוחות כבידה מהווים את הקש האחרון.
  לעיני הבלתי מיומנות יש לסברה זו איזכורים בספרות. הנה אחד:
  http://www.sciencedaily.com/releases/2004/10/041022103948.htm

 28. תודה ארנון, אגב גם הכתבה הנקראת ביותר באתר הידען – למעלה מ-110 אלף קוראים עד כה היא כתבה מסוג זה- "ב-2012 לא יקרה שום דבר". וגם היום מאות אנשים נכנסו לכתבה ההיא ולעוד כתבות המפריכות את האמונה התפלה הזו, כי כנראה מישהו ניסה גם להלביש את רעידת האדמה הנוכחית על 2012 אפילו שיש עוד שנה וחצי עד אותו יום "גורלי".
  מסקנה = בכל זאת ההייפ נגד המדע כל כך חזק שנדרשות כתבות כאלה, וטוב שיש אותן כדי שיהיה ברור שאין שום אמת בשטויות הללו אבל עדיין מצער אותי להיווכח כל פעם מחדש שמידת הבורות בארץ כל כך גדולה שנדרשת התערבות כזו.

 29. אני רק שאלה.

  האם תופעת גאות גדולה מהרגיל לא מפעילה לחצים גדולים מהרגיל על הלוחות הטקטונים?
  (דבר היכול להביא לנק' הקריטית בה מחליקים אלו ומשחררים אנרגיה)

 30. אבי,
  אם אתה רוצה ליצור שינוי אתה בהחלט יכול להישתמש ב"צבא הקוראים" שלך.
  בהינתן "פקודה" אנחנו יכולים להגיב בזמן אמת לידיעות מקוממות ברדיו/טלוויזיה דרך דפי הפייסבוק או אמצעי המשוב האחרים הקיימים של אמצעי התקשורת.
  אם בתגובה לידיעות של "מאדים יראה הגודל הירח" הם יזכו למבול של תגובות אולי הם יבדקו קצת ידיעות כאלו לפני פרסומם.

  בנוגע לתגובות האחרות, מי שמכיר את האתר הזה וקורא ממנו כתבות במילא לא מתיחס ברצינות לשטויות שאחרים כוכבים ומי שמאמין באסטרולוגיה או שחושב שהאסון נגרם כיוון שהיפנים לא שומרים שבת במילא לא נכנס לאתר הזה.
  יש כמה שנמצאים בנקודת התפר ועושים רעש, אין מה להתרגש ולא צריך להילחם.

 31. אתה מדבר על התקרבות הירח שנע במסלול ידוע בין 420 ל360 אלף ק"מ. זה מה שחשוב, ולא שהוא התקרב עוד כמה אלפי ק"מ יותר קרוב החודש יחסית לחודש שעבר. לכן 36 אחוז היא רק השפעת הירח (מלבד השפעת השמש). לפי הכותרת מדובר על התקרבות הירח ואני התייחסתי לזה ולא להתקרבות הגדולה יותר.
  כך שיכול להיות שאנו מדברים על שני דברים שונים.
  שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

 32. ארנון, זה כמו שכל האתרים האחרים יגידו שהשמש תזרח הבוקר בעשר ואני התעקשתי שהיא כבר זרחה בשש בבוקר. זה עד כדי כך טריוויאלי.

 33. בתור אחד שנכנס לאתר מידי פעם, אני מופתע לראות משפטים מצחיקים בתוך הכתבה,
  והתנסחות חד פעמית כבירה של מאמרים שלא ניתן לראות באף מקום אחר.
  פי נפער, ואף צחקתי לרגע- אך באותה מידה לא הבנתי את המשמעות העומדת מאחורי ההערות
  התמוהות של אבי- שהרי- אני בתור אחד האדם- לא מבין שזוהי שטת להפריך טענה מסוג זה, שכן,
  לפי דעתי הירח היה אשם, כי זה הנאמר בשאר אתרים.

  תודה על ההבהרות

 34. כולם שרים שירי הלל ומדברים על חלקי אחוזים של הבדלים במשיכה הגרביטציונית בס"ה
  אבל ההבדל בין כוח המשיכה של הירח כשהוא קרוב לכשהוא רחוק הוא לא רק כמה חלקיקיי אחוזים בודדים. כוח המשיכה פועל על פי ריבוע המרחק וההבדל בין 420 אלף ק"מ בריבוע ל360 אלף ק"מ בריבוע ונחלק אחד בשני נגלה שההבדל יהיה קרוב ל 36 אחוזים. בהחלט לא מעט!
  מהיכן לקחתם חלקיקיי אחוזים?
  שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

 35. אלון-

  בידיוק על זה דיברתי 🙂
  והוא הוסיף גם שתצורת האיים הפליפינים השתנתה.

 36. ישנה עוד תופעה שהתרחשה שערד ניר הזכיר אותה במהדורה המרכזית של מוצ"ש, והיא שכדור הארץ סטה ממסלולו בעקבות רעידת האדמה. מישהו באמת יכול לאשש את הידיעה הזו?

 37. קראתי שציר כדור הארץ זז ב10 מעלות בעקבות רעידת האדמה,
  מישהו יודע להגיד מה המשמעות של זה ועל מה זה ישפיע?

 38. אני לא נהנה מהכתבות של אבי בליזובסקי כמעט תמיד, אתם יודעים למה?,

  כי הוא מכניס את הפילוסופיה הפנאטית שלו לשם, בהתחלה, בסוף, מזה משנה?, העיקר לשווקה לרבים.

  אבי,
  אתה יכול להיות אחלה מחזיר בתשובה.

 39. להיפך אבי,
  כאן הטעות שלך- אתה לא "מבזבז את הזמן", אתה משתמש באתר בצורה האופטימאלית ביותר כדי לקדם את מטרותיך. אין בכוחו של האתר לעזור בצורה משמעותית ליפנים להתגבר על האסון, אך יש בכוח האתר להפיץ מידע ולחנך.
  למרות שאנחנו אולי לא מסכימים בנושאים מסויימים, אני חושב שזה חשוב להצביע ולתקן תפיסות מוטעות בציבור. אני אישית יקבל בברכה ביקורת על תפיסותי, מכיוון שאני מאמין שבצורה זאת אני יכול להגיע קרוב יותר לאמת(שזה יהיה ברור, אני תומך בדעתך בנושא שבכתבה זו).
  אני מבין שאישית אתה אולי מעדיף לדווח על התפתחויות מדעיות, ולא להכנס לדיונים וויכוחים, אך לאחר מכן אל תתפלא על תפיסותיהם ואמונותיהם של העם.
  רק הסתייגות אחת יש לי: זאת זכותו של כל אדם להחזיק בכל תפיסה או אמונה שהוא חפץ בה, אך כאשר הוא מביאה לדיון באתר, זאת חובתו לנסות להוכיח את סבירותה בצורה מקובלת והגיונית. גם כאשר אנו לא מסכימים עם תפיסתו, לא צריך לחשוש מפניו כאדם שיביא את האינקווזיציה בחזרה, ויתחיל לשרוף אנשים על דעותיהם…

 40. תודה רבה על המאמר!
  אבל למה בזבוז זמן?
  אני חושבת שכשהתקשורת מפרסמת שטויות, התפקיד של האתר הוא דווקא לתקן.

 41. לא כדי לעזור ליפנים, לצערי (אברר אם אפשר לתרום כסף, בגדים וכו'). אלא לכתוב מאמרים חשובים יותר בעלי ערך מדעי אמיתי ולא תגובה להיסטריה המונית חסרת בסיס. שמלובה על ידי כלי התקשורת. מספיק הרי ידע של חובב אסטרונומיה ברמה של בית ספר יסודי כדי להבין שאין לזה שום משמעות מעבר ליופי.

 42. תודה רבה על הכתבה.
  הבהרתם לי כמה דברים חשובים מאוד בקשר להשפעת הירח על כדור הארץ. במחשבה ראשונה, שילוב הנתונים דיי חשוד: ירח קרוב לכדור הארץ, פתאום רעידת אדמה קטלנית. אנשים שלא בקיאים בתופעות הללו יכולים להסיק בקלות את המסקנה שרעידת האדמה נובעת מהתקרבות הירח.
  לצערי, אתרי החדשות מצטרפים ומלהבים את התאוריה הזאת, כך שבקלות נוצר מצב של אמון בתאוריה. בושה שאתרי החדשות מפרסמים ידיעות בלי לאמת אותם קודם.

 43. "צריך אתר המדע הישראלי לבזבז משאבים על שטויות אלו"
  כאילו במקום לעזור ליפנים אתם מסיטים משאבים כדי להפריך טענות כאלה.

  דרך ההתנסחות שלך אבי פשוט מזעזעת.
  אני מציע לך ללמוד להתבטא או לא לכתוב ידיעות בסגנון כזה בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן