סיקור מקיף

האסטרולוגיה מרימה ראש

אילו האסטרולוגים היו מנבאים באמת את העתיד, הרי שהם היו יכולים קודם כל לדאוג לעצמם, למשל על ידי השקעה בטוחה בבורסה (בטוחה בגלל ידיעת העתיד, לא בגלל ספקולציות מכוונות). במקום זאת הם אוספים מכל פתי הנכנס אליהם מאה או מאתיים שקלים תמורת תחזית אסטרולוגית מעורפלת

לא מכבר נשאלתי שאלה, שכבר נדמה ש-400 שנה אין צורך לשאול אותה, כי התשובה ידועה: "האם השמש מסתובבת סביב כדור הארץ או כדור הארץ סביב השמש."
התלבטתי באם לענות משום שלא כל יום מגיעה שאלה כל כך בסיסית. יתכן שמישהו מחכה לתשובה עם מצלמה נסתרת. בכל זאת החלטתי לענות.

ראשית – התשובה המדויקת היא שהן השמש והן כדור הארץ מקיפים נקודה דמיונית המהווה את נקודת שיווי המשקל בין המסות של שני הגופים. אלא שבשל ההבדל העצום בין המסות, אותה נקודה נמצאת במרחק קצר ממרכז השמש. באופן מעשי, מכיוון שהנקודה הזו נמצאת בתוך השמש, יוצא שהשמש מקיפה את עצמה וגם כדור הארץ מקיף אותה.

התופעה הזו ידועה מאז קופרניקוס לפני למעלה מ-400 שנה. לקח לכנסיה למעלה מ-200 שנה כדי לאמץ עובדה זו שהרי היא מנוגדת למראה העיניים לפיהם השמש לכאורה עולה במזרח ושוקעת במערב לגבי הצופה בכל נקודה על כדור הארץ. שני הוגים גדולים אף עונו ואחד (ג'ורדנו ברונו) הוצא להורג. השני הוא גלילאו גליליי שמיוחסת לו האמרה "ובכל זאת נוע תנוע" על הארץ.

היחידים הדבקים באמונה שהשמש סובבת סביב כדור הארץ (ואגב אילו היה הדבר כך, הרי היינו כבר מקבלים תוצאות מחלליות ששוגרו לרחבי מערכת השמש, לא היתה מערכת שמש אילו הכל היה מקיף את כדור הארץ – זו היתה מערכת כדור הארץ…) הם האסטרולוגים שכל חישוביהם מסתמכים על מיקום השמש והכוכבים כאילו השמש היא זו הנעה על רקע הכוכבים ולא כדור הארץ הוא הנע.

החלטתי לרענן את זכרונם של השואלים שאלות אלה את דעתי על האסטרולוגיה. הנה מאמר שכתבתי בשנת 1996 ופורסם בעיתון "הארץ" בו עבדתי אז.

לקראת תחילת השנה מתמלאים כל העיתונים (למעט "הארץ") בניתוחים אסטרולוגיים. איזו שנה כלכלית צפויה (מיתון, כולם אומרים אז גם האסטרולוגים) מי ממנהיגי העולם יחיה ומי ירצח (וכבר עשרים שנה שהאסטרולוגים חושבים שאסד ימות, ולפחות עשר שנים – סאדם חוסיין) ועוד. ידועה נבואתו של הרצל ליפשיץ שניבא בזמנו שיגאל אלון יהיה ראש ממשלה, לרוע מזלו הנבואה התפרסמה בדיוק יומיים לפני מותו של יגאל אלון.
האסטרולוגיה מתבססת על ההנחה שהארץ היא מרכז היקום וכל דבר בשמים א: מסתובב סביבנו, ב: יש לו משמעות לגבינו. כלומר לאוסף המקרי של כוכבים המסודרים לפחות לגבי הקדמונים בצורה המזכירה במעורפל אריה, יש משמעות לגבי אלו שנולדו בשעה שהשמש עברה ברקע של אותה "קבוצת כוכבים". כבר כמה מאות שנים שהאסטרונומים יודעים שההנחה הראשונה איננה נכונה, כלומר הארץ אינה במרכז היקום, וחוץ מהירח שום דבר לא מסתובב מסביבנו. ברור שתנועת השמש מאחורי רקע הכוכבים היא תנועה מדומה, משום שכדור הארץ הוא זה המסתובב סביב השמש ולפיכך הרקע שמאחוריה משתנה.{

לרקע הזה, כמובן, אין שום משמעות מכיוון שמדובר בכוכבים, שכביכול מצויים במערך אחד אינם יוצרים כלל קבוצה, משום שאחדים מהם נמצאים עמוק בחלל, אחרים קרובים יחסית, וכל מה שמקשר ביניהם הוא בהירותם (מספיק כדי לראות אותם בלי טלסקופ) וזווית הראיה שלהם לגבי כדור הארץ העושה אותם קרובים למראה.
אחת ההוכחות המבריקות ביותר מצוטטת בספרו של סטיבן ג'יי גולד "הידד לברונטוזאורוס" (יצא בעברית בהוצאת דביר, 1994). גולד מתאר מערת גחליליות מאירות. הגחליליות תלויות על גג של מערה באלפיהם, והגג הזה הזכיר לו שמים זרועי כוכבים, אלא שה"כוכבים" האלה היו מפוזרים כך שלא יצרו שום תבנית. מסתבר שדווקא התבנית שיצרו אותם תולעים היתה דווקא מסודרת: "הכוכבים מסודרים ברקיע באקראי, ביחס למקומו של כדור הארץ. לכן אנו רואים אותם כמצומדים בתוך קונסטלציות. אפשר שהדברים נשמעים כפרדוקס, אבל קביעתי משקפת היבט נאות, שאינו זוכה להערכה של התפלגות אקראית.

נקודות מרווחות במידה שווה הן מערכת מסודרת מאוד.ערכים אקראיים כוללים תמיד מידה זו או אחרת של צימוד, בדיוק כשם שהטלות מטבע במספר מספיק יכללו מה 'עצים' בזה אחר זה בתדירות לא?מבוטלת – והשמים שלנו אינם סובלים ממחסור בכוכבים. הגחליליות מצד?אחד מרווחות בצורה הרבה יותר מאוזנת, מפני שהן מתחרות זו בזו, -ואפילו אוכלות זו את זו – וכל אחת מהן בונה לעצמה טריטוריה בלעדתי נקרת הגחליליות היא רקיע מסודר."

בתגובה למאמר של גולד, ערך חתן פרס נובל בפיסיקה אד פארסל ניסוי הוא חיבר תוכנת מחשב שתמחיש את התופעה. בתוך מערך של תאים 96 תאים לגובה ו144 לרוחב הציג פארסל "כוכבים" או "גחליליות", על פי הכללים הבאים של אקראיות וסדר (בהתאמה עם השמים לעומת מערת הגחליליות) באופצית הכוכבים, הריבועים נתפסים פשוט באקראי על ידי מחולל מספרים אקראיים שפולט מספר בין 1 ל.-13,824 באופציה של הגחלילות אותו מחולל פולט מספרים אבל הריבוע נצבע רק אם הוא וכל הריבועים הסמוכים לו אינם תפוסים. רוב הצופים רואים איפה בצורות האקראיות דמויות בעלות משמעות ובנוף המסודר הם רואים אקראיות לגמרי, משום שאין לעין עם מה להתפס. המסקנה היא שתפישות הסדר שלנו שגויות.

חוץ מזה, אם נצטט את קארל סייגן מהסדרה "קוסמוס" אולי בכלל היינו נותנים היום לאותם מערכות שמות מן התקופה האחרונה – כלומר טלסקופ או מכונית – דברים שלא היו בהשג ידם של הבבלים והיוונים, שנאלצו להשליך על השמים דמויות מאוצר המילים והמושגים של אז שכלל מן הסתם בעיקר בעלי חיים ודמויות מיתולוגיות. ברור שהמשמעות שלהם היתה שונה.

חוץ מהעובדה התמוהה שבמשך כאלפיים שנה זזה השמש ומסלולה לא חופף בכלל את גלגל המזלות ושלפני שנים אחדות רעשה הארץ כשנתגלה כביכול המזל ה-13 כן נתגלה שכל המערכות שעדיין נשארו כמעט לא זורחות ברקע השמש בחודשים שהבבלים והיוונים ייעדו להם אלא באיחור של חודש, אבל לאסטרולוגים זה לא משנה כלום. כך למשל, אדם שנולד בסוף יוני או בתחילת יולי נחשב למזל סרטן, כלומר אדם רגיש במיוחד הנוטה למצבי רוח?ומסוגר אך למעשה השמש נמצאת במזל תאומים, דבר שגורם כביכול לאדם להיות "פתוח, שנון, איש שיחה".{

שאלה נוספת היא משמעות תאריך הלידה. הרי ידוע כי התורשה נקבעת בזמן ההפריה ולא בעת הלידה, וחלק מתכונות האופי בכלל נלמדות לאחר הלידה, לפיכך לרגע הלידה עצמו אין שום משמעות מבחינה מעשית, (סייגן: "לכוח המשיכה של המיילד יש יותר השפעה מאשר כוח המשיכה של מאדים ככל שזה נוגע לתינוק").

הפסיכולוג הצרפתי מישל ג'וקלין פרסם בעיתון מודעה בה הוא מציע ניתוח הורוסקופי חינם. לכל הפונים הוא שלח ניתוח אסטרולוגי שקיבל על תאריך ומקום הלידה של רוצח שהוצא להורג. להפתעתו, 90 אחוזים מן האנשים אמרו שהניתוח שקיבלו היה תאור מדויק של אישיותם, ו-80 אחוזים אמרו שאפילו ידידיהם ובני משפחותיהם הסכימו לכך.

ידוע גם שהתחזיות האסטרולוגיות מנוסחות בלשון כה מעורפלת – והטבע האנושי כה מורכב עד שאם מישהו מתעקש לחפש משהו מתאים הוא יוכל תמיד למצוא זאת, ולא משנה על מה מבוססת התחזית.

וחישבו על עוד משהו: אילו האסטרולוגים היו מנבאים באמת את העתיד, הרי שהם היו יכולים קודם כל לדאוג לעצמם, למשל על ידי השקעה בטוחה בבורסה (בטוחה בגלל ידיעת העתיד, לא בגלל ספקולציות מכוונות). במקום זאת הם אוספים מכל פתי הנכנס אליהם מאה או מאתיים שקלים תמורת תחזית אסטרולוגית מעורפלת. (המחירים נכונים לשנת 1996).

9 תגובות

 1. לפחות הוכחתי שקראתי תכתבה ובנוסף זה נמחק ממני ,תגיד שכחתי אבל אני יודע שאבי התפלסף על שתי שמשות וזה עוד לא קרה

 2. מר ניסים הנכב שלום
  פרסים של קשקשנים יש הרבה
  אני יכול להוכיח לך שאם תכנס לעותק השמור משני באפריל , תראה שלמרות שקראתי את הכתבה הזאת המשכתי גם אני לקשקש עלתנועת הכוכבים היום במה שזה היום
  הומור

 3. יהודית
  יש פרס של מיליון דולר שמחכה לראיה אחת פשוטה שהאסטרולוגיה אומרת דבר אחד קטן נכון….
  למה אף אסטרולוג עד היום לא ניסה אפילו להתמודד על הפרס הזה?

 4. ועוד משהו שאולי קשור לכתבה ,
  הסביר לי והיה לי קשה להאמין אבל עכשיו אני חושב שזה נכון ש. . .
  כוכבים הם בכלל חיים , והם יכולים לנוע בחלל לפי כל מיני מרכיבים ,
  ומה שאתה רואה שהם אולי נחים .
  ואתן דוגמה שאנשים יסטלבטו עלי כי למשל זה מופיע במבחני ידע לבדיקה ,
  ראיתי בהחזרות זמן שתי שמשות באותו יום , ואני יודע שזה יכול לעשות צרות , בטח לי
  שתיה לי בריא בכבוד מים

 5. משהו על ראיית עתיד ומציאות שחוזרת כמה פעמים .
  בתור אחד שהתעסק בהחזרות זמן , אני יכול להעוד שלפעמים בגלל שאנו או אני חי את חיי כמה פעמים ,
  לפעמים אני מנהל שיחה דומה למה שניהלתי בחזרה בזמן , רק מה , אני זוכר נושאים שלא תמיד מוזכרים בגלגול הזה , כלומר בגלל נושא השיחה בכללותה אני יכול " לחדש " לבן אדם דברים שהוא סיפר לי פעם אבל לא בגלגול הזה , ואסטרולוגיה הוא נושא טוב לשיחה .
  תודה ובכבוד

 6. ומי אמר לך שהאסטרולוגיה קיימת בשביל לנבא את העתיד. מפליא אותי שכאיש משכיל , עורך עתון של הידען, לא חקרת בעצמך את הנושא, לא התאמתת עם אנשי מקצוע בתחום וכתבת כתבה שלמה על כל מיני שמועות הזויות.
  הייתי מצפה ממך לחקור את הנושא מקרוב וללכת לכמה מטובי האסטרולוגים ולבדוק את התוצאות.
  יהודית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן