סיקור מקיף

התפטר מדען קוריאני שנחשד בזיוף מחקר בתאי גזע

הוואנג וו סוק התפטר לאור הטענות כי זייף תוצאות מחקר שהתיימר למצוא דרכי טיפול במחלות חשוכות מרפא

המדען הדרום קוריאני הוואנג וו-סוק התפטר היום מן האוניברסיטה הלואמית בסיאול בה עבד, לאור הטענות כי זייף לפחות 9 מתוך 11 פתרונות אותם טען שפיתח במסגרת מחקר בתאי גזע, אשר התיימר למצוא דרכים לטיפול במחלות חשוכות מרפא.

חדשות וואלה מסרו מפי סוכנויות הידיעות כי ממשלת דרום קוריאה שללה מהוואנג את תואר "המדען המוביל" ממנו נהנה. סגן שר המדע והטכנולוגיה, צ'וי סאונג-סיק, אמר כי לא ניתן להשיב את 39.9 מיליוני הדולרים שהושקעו במחקרו של הוואנג, אולם הממשלה תשקול את הפסקת המימון העתידי לעבודתו. סגן השר הוסיף כי הממשלה תמשיך לתמוך במחקרים מסוג זה.

הוואנג עצמו התנצל על האכזבה וההלם שגרם לאוניברסיטה, אך חזר וטען כי מצא דרך ליצור תאי גזע המותאמים לחולה, כפי שטען בכתב העת "journal scinence" במאי.

שבוע קודם לכן, פורסם כי מדען השיבוט הדרום קוריאני האנג וו סוק, חשוד בזיוף תאי אדם במחקרו. דובר האוניברסיטה הלאומית בסיאול, קוריאה, הודיע על פתיחת חקירה נגד האנג בחשד לזיופים. מחקר תאי הגזע של האנג עורר תקוות לגבי גידול מושבות תאים שניתן יהיה להשתמש בהם עבור חולים מסוימים, ושיאפשרו צמיחה של רקמות חלופיות – דבר שיוכל לסייע לריפוי מחלת אלצהיימר או לתקן נזקים בחוט השדרה.

האנג תקף במסיבת עיתונאים שהתקיימה שלשום את מבקרי מחקרו, והכריז כי הטכנולוגיה החלוצית שלו לשיבוט תאי גזע פועלת, וכי את ההוכחה לכך יספק תוך שבועיים. "אין ספק שאכן ייצרנו תאי גזע יחודיים ל-11 חולים ושאנו מחזיקים בטכנולוגיה לייצרם שוב", אמר האנג, שהתייחס לטכנולוגיית ייצור שורות תאי אדם. הווטרינר בן ה-53, שהפך לגיבור לאומי בקיץ שעבר לאחר ששיבט כלב, ספג לא מעט ביקורות בחודש האחרון על עבודתו.

לשאלת העיתונאים האם 11 שורות התאים היו משובטות או תאי גזע עובריים פשוטים, ענה האנג כי שש שורות לקו בזיהום והושמדו בינואר, וחמש שורות הוקפאו.

השורות הקפואות מופשרות עתה, ובתוך עשרה ימים יוכלו לבצע בהן בדיקות דנ"א, אמר. הוא הוסיף כי רישומי המעבדה וצילומים מיקרוסקופיים יחזקו את טענותיו לפיהן שיבט את שורות התאים. "תנו לנו מעט זמן והבנה, ונוכל להוכיח זאת", אמר האנג לכתבים. הוא התנצל בפני העם הקוריאני, והודה כי "היו בעיות של ניהול כושל ושגיאות רבות נעשו, ואני חש באחריות המוטלת עלי, כראש צוות המחקר".

שלשום הודיע האנג כי ביקש מהבטאון האמריקאי "סיינס" לפרסם הודעת ביטול למאמר שפורסם ב-17 ביוני, בה דווח על יצירת 11 קבוצות התאים. לדברי עורך ה"סיינס", דונלד קנדי, האנג הודה כי חלק מהנתונים והצילומים שפורסמו במאמר היו "בעייתיים".

ד"ר רו, עמיתו לשעבר של האנג ויריבו בהווה, כינס גם הוא מסיבת עיתונאים והשיב מלחמה. לטענתו, האנג אינו אלא "שקרן" המנסה להטיל את האשמה על החוקרים הזוטרים שדיווחו לכתב טלוויזיה על הצילומים המזויפים של 11 קבוצות התאים. כשדמעות בעיניו המשיך רו, ואמר: "זהו יום משפיל למדעני ארצנו. האנג הוא אדם צר אופקים שאינו מוכן להודות ב'פברוק' הנתונים שהופיעו במאמרו".

תקופה רעה למדע

במאי שעבר שינה לחלוטין מאמר שפורסם בבטאון "סיינס", אחד מכתבי העת החשובים בעולם בתחום המדע, את השיח בנושא שיבוט עוברי אדם והוצאת תאי הגזע שלהם. במאמר דיווחו חוקרים מדרום קוריאה על הצלחתם במציאת שיטת פעולה יעילה. תקוותם הגדולה של חוקרים וחולים להשיג תאי גזע שיהיו תואמים לחלוטין לחולה, נראתה קרובה מתמיד.

אולם על עתיד ורוד זה העיבו ספקות בחודש שעבר, לאחר פרסום הודעתו של ראש צוות החוקרים ד"ר האנג וו סוק, שאמר כי במאמר מופיעות ראיות "מפוברקות". תהיות הועלו גם לגבי מחקר קודם, ודיון חדש נפתח.

"זהו מפנה טרגי", אמרה לורי זולוט מהמרכז לביו-אתיקה, מדע וחברה באוניברסיטת נורת'ווסטרן. לדבריה, ד"ר האנג חף מעוון כל עוד לא הוכחה אשמתו, אולם היא תהתה אם "ארמון מחקר תאי הגזע לא הוקם על חולות".

לדבריה, הפרשה הדרום קוריאנית העלתה את השאלה אם המדע "טוב". "טוב במובן של אמיתי, מציאותי, מוסרי וראוי למימון שאנו מעניקים", הסבירה.

מתנגדי השיבוט האנושי הביעו דאגה דומה. "אם הדיווחים נכונים, זו טרגדיה למדע", אמר נייג'ל קמרון, נשיא המכון לביוטכנולוגיה ועתיד האדם במכון הטכנולוגי של אילינוי.

לדברי קמרון, ההשלכות הפוליטיות של השערוריה הדרום קוריאנית הן עצומות. "חשבנו להצטרף אליהם", אמר. פוליטיקאים וחולים טענו שהתרופות נמצאות בהישג יד, אם המדענים יזכו בתמיכה המתאימה, ומדינות רבות יזרימו כספים לתוכניות תאי הגזע.

"כעת אפשר לשאול, היכן התרופות? מדוע לא הושקעו כספים פרטיים במחקר? בעיני הקהילה העיסקית, אין למחקר זה כל ערך", סיכם קמרון.

מדען תאי הגזע עומד מאחורי מחקריו

31 בדצמבר 2005

הוואנג וו סק. לטענתו המחקרים נכונים וביכולתו לייצר תאי גזע עובריים (צילום:רויטרס)הואנג וו סק הדרום קוריאני טוען כי קולגות מנסים לקחת ממנו את הקרדיט על הגילויים. הוא נמצא בבידוד מאז סוף נובמבר

הואנג וו-סק, המדען הדרום קוראני הנחשד כי זייף תוצאות מחקר על תאי גזע עובריים, עומד מאחורי מחקריו, וטוען כי קולגות מעוניינים לקחת ממנו את הקרדיט על הגילויים.

ביום חמישי האחרון דן הפאנל המדעי של דרום קוריאה בהאשמות כי תוצאות מחקריו של המדען הואנג זוייפו. הפאנל קבע כי צוותו של הואנג, אשר נחשב לפורץ דרך התחום מחקר תאי הגזע לצרכים רפואיים, לא הצליח להוכיח כי ייצרו תאי גזע עובריים.

המדען עצמו, הואנג וו סק, אמר לעיתון הבודהיסטי במדינה כי הוא מודאג מהאפשרות שאנשים אחרים מנסים להקטין את חשיבותו במחקר, ומנסים לגנוב ממנו את הטכנולוגיה. עוד הוסיף הואנג כי יש בידיו את הטכנולוגיה לייצר תאי גזע עובריים, וביכולתו להכין תאי גזע עובריים בכל זמן. הדאגה שלו היא שהטכנולוגיה עצמה תוצא מהמדינה.
פרסומתהואנג עצמו היה בבידוד במנזר בודהיסטי מאז סוף נובמבר, מאז שצוותו נמצא תחת בדיקה. החקירה החלה בטענה כי הצוות הפר את הנורמות האתיות המקובלות במחקר, מאחר שביציות בהן נעשה שימוש במחקריו הושגו שלא כחוק.

הופעתו האחרונה בציבור היתה כאשר התפטר מתפקידו כמדען הראשי, ביום שהפאנל המדעי טען כי הנתונים במחקריו פוברקו בכוונה, וכי האחראי לרמאות הוא הואנג.

על פי הדיווח בעיתון הבודהיסטי, הואנג אמר לראש האגודה הבודהיסטית, התומכת בו ובמחקריו, כי לא הוא חיבל במסמכי המחקר, אך מישהו אחר כן. לדבריו ברור שהנתונים הוחלפו, וכל המומחים יודעים את זה. להערכתו בקרוב תיפתח חקירה לבדוק מי החליף את הנתונים. עוד הוסיף כי ביקש מהפאנל לבדוק כיוון חקירה זה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן