סיקור מקיף

STS-115: הסתיימה הליכת החלל השלישית בצל כמה תקלות

האסטרונאוטים ג'ו טאנר והיידי פייפר השלימו את הליכת החלל השלישית והאחרונה במשימה STS-115 בביצוע מוצלח של המשימות שלהם

האסטרונאוטית היידי סטפאנשין-פייפר יוצאת ממנעל האוויר בתחילת הליכת החלל השלישית במשימה STS-115. צילום: NASA TV
האסטרונאוטית היידי סטפאנשין-פייפר יוצאת ממנעל האוויר בתחילת הליכת החלל השלישית במשימה STS-115. צילום: NASA TV

האסטרונאוטים ג'ו טאנר והיידי פייפר השלימו את הליכת החלל השלישית והאחרונה במשימה STS-115 בביצוע מוצלח של המשימות שלהם. במהלך שש שעות, ו-42 דקות, המשיכו השניים במאמצים להכין את הקורה החדשה P3/P4 לפעילות מבצעית וכן השלימו משימות אחרות הדרושות להרכבתה ותחזוקתה של התחנה. הליכת החלל הסתיימה בשעה 19:42 שעון ישראל.

מיד עם תחילת הליכת החלל בסביבות השעה 13:00 שעון ישראל, החזירו טאנר ופייפר את החומרים של ניסוי שמבסגרתו הם נחשפו לתנאי החלל אל תוך התחנה וביצעו תחזוקה של הקורה הותיקה P6. לאחר מכן עברו האסטרונאוטים לקורה החדשה P3/P4 והכינו את הרדיאטור שלה לפעולה. בקרי הטיסה פרשו את הרדיאטור, מכשיר שאמור להסיר את החום מהתחנה בשעה 15:11.

טאנר ופייפר גם התקינו אנטנת טלוויזיה אלחוטית בתחנה והחליפו אנטנה פגומה בקורה S1. לקראת סיום הליכת החלל ביצעו השנתיים ניסיון להעריך באמצעות צילומי וידאו באינפרה-אדום את קצות הכנפיים של אטלנטיס. הם גם ביצעו משימה שנועדה להקל על אסטרונאוטים שיבצעו משימות אחדות בהליכות חלל עתידיות.

קודם לכן ידעו האסטרונאוטים כמה בעיות – ראשית היתה תקלה במינעל האוויר, שבמסגרתו חדרו מים למערכת מיזוג האוויר כתוצאה מקצר חשמלי ואולם הבקרים קבעו כי מדובר בקצר שנבע מפעימה חשמלית חד פעמית ולא בתקלה חמורה וארוכת טווח.

קודם לכן, ביום חמישי, הופסקה התקנת מערך קולטי השמש על סיפון תחנת החלל הבינלאומית הופסקה זמנית, עקב תקלה טכנית במפרק של אחת מזרועות הקולטים שהותקנו מוקדם יותר אתמול (ד'). מדעני סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, החליטו שלא להמשיך במשימה כמתוכנן, לאחר שהתגלתה תקלה טכנית שמנעה את תפקודו התקין של מערך הקולטים שנועד להגביר את ייצור החשמל למעבורת.

בשעות האחרונות מנסים האסטרונאוטים, בשיתוף צוות הקרקע, להפעיל את המערכת ולנסות לתקן את הליקוי שהתגלה. בסופו של דבר, הליקוי תוקן והאסטרונאוטים שיצאו להליכת חלל הצליחו לסיים את משימת הרכבת המערכות החדשות של התחנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן