סיקור מקיף

החלה הליכת החלל השלישית

בנאס"א שוקלים משימת חלל רביעית בלתי מתוכננת כדי לטפל בקולט השמש הסורר

האסטרונאוט בוב קורבים יוצא מתוך פתח התחנה כדי להתחיל בהליכת החלל השלישית. צילום: NASA TV
האסטרונאוט בוב קורבים יוצא מתוך פתח התחנה כדי להתחיל בהליכת החלל השלישית. צילום: NASA TV
האסטרונאוטים רוברט קורבים וסוניטה ויליאמס מבצעים כעת את הליכת החלל השלישית במשימה STS-116 שנועדה להמשך החיווט מחדש של מערכת החשמל של התחנה ומשימות נוספות. המשימה החלה בשעה 21:25 שעון ישראל. יתכן שתיתוסף הליכת חלל רביעית ביום שני כדי לטפל בקולט השמש הסורר.

קורים וויליאמס מנתבים מחדש את הכוח באמצעות ערצוי החשמל 1 ו-4 של התחנה. קורבים וכריסטר פוגלסאנג ניתבו כבר את החשמל באמצעות הערוצים 2 ו-3 בהליכת החלל הקודמת ביום חמישי בערב. עבודות החשמל יביאו את התחנה למצבה הקבוע של התחנה מבחינת אספקת חשמל ויאפשרו גם את חיבורם בעתיד של שני קולטי שמש נוספים.

משימות נוספות של השניים הם תיקון מאחז בזרוע הרובוטית ומיקום מחדש של פנלים להגנה מפני רסיסי זבל חלל מתוך התחנה לנקודת איחסון חיצונית. הפנלים מתוכננים להגביר את ההגנה על איזורי המגורים של התחנה והם יותקנו בהם במהלך אחת מהליכות החלל הקרובות שיבצעו חברי צוות התחנה.

השניים גם ביצעו בדיקות במערך השמש שלא נפרש כראוי, ויתכן שיצטרכו בשל כך להאריך מעט את השהות מחוץ לתחנה. המשימה תדרוש לפחות מאחד משני האסטרונאוטים להגיע לרכיב P6 ולדחוף קופסה לאיזור שבו קולט השמש מקופל כדי להקל על הלחץ ולשחרר כבלים תפוסים. התוצאה עשויה להוביל לנסיון נוסף לסגור את הקולט.

השניים גם עשויים לאסוף כמה כלים מחוץ לתחנה ולהחזרי אותם פנימה כהכנה למשימה רביעית – שתתוסף על השלושה שהיו מתוכננות, שעשויה להיות מוקדשת לתיקון קולט השמש. מנהלי המשימה עדיין לא קבעו אם אכן תתקיים המשימה הרביעית. אם יא תתקיים, אזי היום המיועד לה הוא יום שני.

לצורך העבודה כיבו בקרי הטיסה כמחצית מאספקת החשמל לתחנה. הם יחזירו את המכשירים לפעולה כאשר יחזרו קורבים וויליאמס לתחנה.

במקביל המשיכו שאר חברי צוות STS-116 של המעבורת דיסקברי וצוות 14 של תחנת החלל בהעברת מטען בין המעבורת לתחנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן