סיקור מקיף

רובוט דג המונע על ידי שריר של חולדה

בפעם הבאה שתראו מאורה שיוצאת ממנה חולדה, במקום לצעוק או לברוח…, תתחילו לחשוב על טכנולוגיה חדשה!

 דג סטינגריי (טחניים) זעיר, שהוא חצי חיה וחצי מכונה. הדג מורכב מתאי שריר מהונדסים גנטית של חולדה. תאי השריר הם אלו שלמעשה מאפשרים לכנפים של הדג לנוע בתגובה להבזקים של אור. מימין דג אמיתי ממין זה
דג סטינגריי (טחניים) זעיר, שהוא חצי חיה וחצי מכונה. הדג מורכב מתאי שריר מהונדסים גנטית של חולדה. תאי השריר הם אלו שלמעשה מאפשרים לכנפים של הדג לנוע בתגובה להבזקים של אור. מימין דג אמיתי ממין זה

מאת: זיו כהני

חוקרים ממכון WYSS – המכון להנדסה בהשראת הביולוגיה שאוניברסיטת הארוורד – פיתחו בהשראת החולדה, דג סטינגריי זעיר, שהוא חצי חיה וחצי מכונה. הדג מורכב מתאי שריר מהונדסים גנטית של חולדה. תאי השריר הם אלו שלמעשה מאפשרים לכנפים של הדג לנוע בתגובה להבזקים של אור. החוקרים הצליחו להנחות את הייצור המלאכותי לעבור מסלול מכשולים תחת המים באמצעות הבזקי אור בלבד.

החוקרים הרכיבו את הייצור המלאכותי משלד, הטעון זהב טבעי, וכיסו אותו בשכבה גמישה של פולימר, שעליו הדפיסו 200,000 תאי לב של חולדה הנקראים cardiomyocytes (תאי שריר היוצרים את ההתכווצות/התרפות שריר הלב). כל תא הונדס גנטית כדי שיהיה בעל יכולת להגיב לאור. החוקרים "כיוונו" את התאים להתכווץ בתגובה להבזקים של אור וע"י כך, הייצור הניף את הכנפיים.

רובוט באורך של כסנטימטר

בסה"כ בגודל של סמטימטר וקצת, הייצור המהונדס עבר בהצלחה מסלול מכשולים מתחת למים תוך הנחייה של הבזקי אור. החוקרים דיווחו שאלומת האור הצליחה לייצר פעילות, הכוללת מהירות, מרחק ותזוזה, תוך שמירה על עמידות ויציבות, ברמה גבוהה יותר ממערכות ביו-היברידית אחרות.

נחמד ככל שיהיה להניע ייצור בתוך מסלול מכשולים, סיבת המחקר האמיתית משמעותית יותר,הנדסת רקמות, המאפשרת לשלוט בפעילות תאי הלב, כמו במקרה של המחקר הזה, ויכולה להוביל לשיפורים ביצירת לב מלאכותי.

בנוסף, חשובה היכולת לפתח יצורים מלאכותיים חכמים יותר, שלמעשה סוללים את הדרך לקוגניציה סינטתית. כלומר, ייצור מלאכותי, כל כך זעיר, הוא למעשה פתיחת דלת לעתיד מטורף.

להודעה של החוקרים

עוד בנושא באתר הידען:

פיתוח מעגל משולב מחיידקים
ללכת על המים – הבשורה הרובוטית
קפיצת דרך רובוטית בהשראת הצפרדע
בילי וצ'ארלי הולכים בגדול

3 תגובות

  1. א
    המכונה הזאת יוצרה בשביל מטרה אחת: לבחון את פעילותו של לב מלאכותי שמורכב מרקמות מהונדסות.
    כמובן, שעל כך לא נאמר שום דבר. מה שכן אמרו זה: חיברנו רקמות מלאכותיות לחתיכות פלסטיק ומתכת וקראנו לזה "רובוט". (את זה כבר עשו, לפניהם. אין חדש תחת השמש )

  2. כמה זמן מכונה כזאת שורדת לפני שתאי השריר נרקבים כמו כל בשר שלא מחובר לגוף חי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן