סיקור מקיף

השמש חזרה לפעול ובגדול – סטריאו צילמה התפרצות שמש עצומה

ההתפרצויות הן רצועות של פלסמה קרה יותר מזו של שאר פני השמש, ולרוב הן יוצאות לחלל עקב השפעת הכוחות המגנטיים * התפרצות דומה שהתרחשה ב-3 באפריל גרמה לאירועים מרהיבים של זוהר הקטבים יומיים לאחר מכן

התפרצות שמש, 12-13 באפריל 2010, צולמה ע"י חלליות סטריאו של נאס"א
התפרצות שמש, 12-13 באפריל 2010, צולמה ע"י חלליות סטריאו של נאס"א

צמד חלליות STEREO המקיפות את השמש בשני מסלולים שאחד מקדים את כדור הארץ והשני מפגר אחריו צילמו את התפרצות השמש המרהיבה, שבהקה בתחום האולטרה סגול הקיצוני, כשהיא מתרחקת מן השמש (12-13 באפריל).
היתה זו אחת ההתפרצויות הגדולות ביותר שצולמו על ידי משימות השמש סטריאו או אף סוהו הותיקה. קוטרה של הבליטה כה גדול והיא למעשה נמתחת על פני מחצית השמש – כ-800,000 קילומטרים.
הבליטות הן עננים קרים יותר של פלסמה המרחפים מעל פני השטח של השמש בצורת רצועות הנשלטות בידי הכוחות המגנטיים. הן מפורסמות באי יציבותן ולעיתים קרובות הן מתפרצות החוצה מהשמש כפי שעשתה בליטה זו בדרך דרמטית. הוידאו מסכם 19 שעות של פעילות.

לידיעה ולסרטון באתר נאס”א

אירועים מרהיבים של זוהר הקטבים

במקביל צילמה גם חללית שמש אירופאית בשם Proba-2 בתחילת סופת שמש חזקה, שגרמה באיחור של מספר ימים לתנופה חזקה של זוהר הקטבים. התפרצויות כאלה מכילים מספר רכיבים. המוכרים ביותר הם להבות השמש ופליטות מאסיביות של העטרה Coronal Mass Ejections). להבות שמש נגרמות באמצעות שחרור עצום של אנרגיה מגנטית מפני השטח של השמש.

הלהבה הזו נצפתה ב-3 באפריל ,בשעה 11:54 בבוקר שעון מרכז אירופה. היא סווגה רשמית כחלשה אף כי עדיין מדובר על מידות חום של עשרות מיליוני מעלות, ואנרגיה בכמות דומה הנצרכת על ידי כל האנושות במשך שנה. במקרה ההתפרצות הזו היתה בקו ישר לכדור הארץ והיא שיגרה כמות עצומה של חלקיקים טעונים לעברנו. החלקיקים נעים במהירות של 500 קילומטרים לשניה, וחזית פליטת העטרה הגיעה אלינו ב-5 באפריל. הסופה הגיאומגנטית שבאה בעקבות החלקיקים היתה החזקה ביותר מזה שלוש שנים. היא התניעה אירועים מרהיבים של זוהר הקטבים אך לא נגרם נזק למערכות כגון לווינים ומערכת ה-GPS, התקשורת ורשת החשמל.

16 תגובות

 1. וואו איזה משעמם זה אפשר למות מערכת השמש וואו למה לומדים על זה בכלל???? יש מספיק מדענים בעולם

 2. יש מצב בלתי נלאה הרי גם על כדור הארץ הטבע בשליטת הבלתי ידוע על יצור הדינוזוור ואחד כך המין האנושי וכול החיות מהנמלה ועד הדב הגרזילי מדהים א6ולי השמש בכלל חללית

 3. איזה חומר השמש ממש מדהים שיש חום ענקי ואש הרבה מאוד זמןב יקום ונשאר על אותו החום אולי זו חללית ענקים שיצרה את כול היקום

 4. איזה חומר השמש ממש מדהים שיש חום ענקי ואש הרבה מאוד זמןביקום ונשאר על אותו החום אולי זו חללית ענקים שיצרה את כול היקום

 5. האם יש בכדור הארץ חומרים שיש על השמש כמו שיש חלקקי האטום כדור הארץ הוא האובד של השמש מדהים

 6. אם לשמש יהיה פחות חום ממה שהוא כיום או יותר בטיפה מהיום והנורמל התוצאות יהיו קטלניות מהקרן האור שמגיע לכדור הארץ

 7. עשרות מליוני מעלות ???? האם התפרצות זו לא ארעה מחומר הנמצא על פני השמש ? או מעומקים לא גדולים ? והרי ידוע שהטמפרטורה של פני השמש היא כ 6000 מעלות “בלבד” . אז איך הגענו לעשרות מליוני מעלות ?

 8. יש מי שמיחס את החורף הקררר… האחרון באירופה
  ובצפון-אמריקה לפעילות השמש ,
  הטענה היא: “פעילות השמש גרמה לזרם-הסילון
  לנוע דרומה ולעצור את ההשפעה המחממת
  של רוחות מהאיזור המשווני” .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן