סיקור מקיף

הליקוי שלא נראה מכדור הארץ

 החללית סטריאו B סידרה לעצמה ליקוי חמה שבו הירח מסתיר רק חלק קטן מן השמש ומעברו לפניה ארך 12 שעות. החללית נמצאת במרחק של כ-1.5 מיליון ק"מ מכדור הארץ

 מעבר הירח על פני השמשב-25 בפברואר 2007 התרחש ליקוי מסוג אחר, שאותו לא ניתן לראות מכדור הארץ – מעבר של הירח על פני השמש כפי שהוא נראה אך ורק ממקום אחד – מהמקום שבו נמצא באותו רגע החללית סטריאו B המקיפה את השמש ומזדנבת מאחורי כדור הארץ. משימת סטריאו כוללת שתי חלליות ששוגרו באוקטובר 2006 כדי לחקור את סופות השמש. המעבר החל בשעה 01:56 שעון החוף הזמרחי ב-25 בפברואר ונמשך 12 שעות ודקה – עד 13:57.

 סטראו-B נמצאת במרחק של כ-1.5 מיליון ק"מ מכדור הארץ, מרחק של פי 4.4. מהירח לעומת מרחקו מאיתנו בכדור הארץ. כלומר הירח נראה גם קטן יותר פי 4.4 מאשר אנו רגילים אליו. הוא עדיין גדול בהרבה מכפי שנראה כוכב הלכת נוגה כאשר עבר על פני השמש כפי שהדבר נראה מכדור הארץ ב-2004. ההתייצבות של סטריאו-B, השמש והירח לא היה עניין של מזל. הוא אורגן באמצעות שינוי קל במסלול החללית בדצמבר. המעבר היה שימושי עבור מדעני סטריאו, שיכלו למדוד את מיקוםד וכמות האור המפוזר במערכות ההדמיה כדי לקבוע את נקודת ההצבעה של הקורונגרפים של החללית.

השמש כפי שהיא נראית בתמונות אלה ובכל פריים בסרטון מורכבת מתמונות שצולמו בו זמנית בארבעה רוחבי גל של האור האולטרה-סגול הקיצוני שהופרדו לערוצי אור ושולבו מחדש בתוספת רמה מסוימת של שקיפות לכל אחת מהן.

 בתוך כך מוסר הבי.בי.סי כי צמד חלליות סטיראו צילמו תמונות פנורמיות שיסיעו למדענים לחקור את התפרצויות השמש. החלליות המתקרבות למסלולם הסופי יחקרו את תופעת התפרצויות העטרה (CME), המשגרות לעבר כדור הארץ חלקיקים שיכולים לפגוע בהולכת החשמל ובלוויני התקשורת.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן