סיקור מקיף

אובמה חתם על צו המאפשר מימון פדראלי למחקר בתאי הגזע

עד כה ניסה נשיא ארה"ב להעביר חקיקה שתאפשר מימון כזה ונשיא רפובליקני לא יוכל לבטל אותה בהינף חתימה, אך כנראה שויתר על הנסיונות כדי לא לפגוע בסיכויי בחירתם מחדש של סנטורים דמוקרטים במדינות בעלות רוב רפובליקני

כריסטופר ריב. מתוך ויקיפדיה
כריסטופר ריב. מתוך ויקיפדיה

נשיא ארה"ב ברק אובמה חתם אתמול (ב') על צו נשיאותי המבטל את האיסור שהטיל הנשיא בוש על מימון פדראלי למחקר בתאי גזע עובריים. הוא הודיע על כוונתו זו מוקדם יותר בהופעה בפני זוכי פרס נובל, מנהיגים דתיים וארגונים התומכים בזכויות החולים.

החתימה התעכבה עד כה, כחודשיים לאחר השבעת הנשיא, לאחר שמאחורי הקלעים ניסה אובמה כל העת להעביר חקיקה מסודרת בשני בתי הקונגרס, שאותה יהיה לנשיא הבא קשה יותר לשנות, ואולם הוא נתקל בהיסוסים מצד סנאטורים וחברי בית נבחרים דמוקרטיים המגיעים מאזורי בחירה בעלי רוב שמרני, ואינם רוצים למצוא את עצמם בחוץ בבחירות הבאות, ובכך לבטל את הרוב הדמוקרטי של הקונגרס.

"היום, בצו שאני עומד לחתום, נביא את השינוי שמדענים, חוקרים רופאים וממציאים, חולים ואהוביהם קיוו לו, ולחמו עבורו במשך שמונה שנים: נסיר את החרם על מימון פדראלי למחקרים המבטיחים של תאי הגזע העובריים. נתמוך באופן ברור במדענים למטרת המחקרים הללו, ואנו מתכוונים להפוך את אמריקה למובילה בעולם בתגליות שיום אחד הן עשויות להוליד."

הנשיא העיר כי יש המתנגדים למחקרים אלה, והודיע כי על אף שהוא הגיע למסקנה שונה, דעות אלה זכאיות להערכה מלאה. הוא הסביר כי לממשל האמריקני יש לא רק תפקיד אלא גם אחריות לשמור על המדינה בחזית המחקר המדעי-רפואי. ואולם הוא גם הבהיר כי החלטתו זו לא מבוססת רק על אמונתו במדע. "כאדם מאמין, אני מאמין כי נקראנו לדאוג זה לזה ולעבוד כדי להקל על הסבל האנושי."

הנשיא אמר כי הבחירה בין המדע והדת היא בחירה שגויה והיא גורמת להשחתה, הסתרה או בושה מפני העובדות המדעיות, דבר שלא מועיל לאיש.

"לפיכך בנוסף לצו אני חותם על מזכר נשיאותי המורה לראש משרד הבית הלבן למדיניות מדע וטכנולוגיה לפתח אסטרטגיה שתאפשר להחזיר את היושרה המדעית למערכת קבלת ההחלטות הממשלתית. כדי להבטיח שבממשל החדש, נהסס את המדיניות שלנו על מדע מוצק, שנמנה מועצות מדעיות מייעצות שהחברות בהן תהיינה מבוססות על ניסיון והכרה בתחום המדעי ולא על פוליטיקה או אידיאולוגיה. כמו כן נהיה פתוחים וישרים עם הציבור האמריקני אודות המדע שנמצא ברקע ההחלטות שלנו. כך נוכל לקצור את העוצמה של המדע כדי להשיג את מטרותנו – לשמר את הסביבה ולהגן על הבטחון הלאומי, ליצור משרות עבור העתיד ולחיות חיים ארוכים ובריאים יותר.

אובמה הודה לכל אלו שעמלו ימים ולילות כדי לקדם את מחקר תאי הגזע, הן המדענים והן אישי הציבור שפעלו בנושא. היום אנו מכבדים את אלו שאיננו יודיעם אפילו את שמם שארגנו, העלו מודעות והמשיכו להלחם גם כאשר זה היה מאוחר מדי עבורם או עבור האנשים שהם אוהבים. ואנו מכבדים גם את אלו שאנו מכירים, שהשתמשו בהשפעתם כדי לסייע לאחרים להביא את הנושא לתשומת הלב, אנשים מסוגם של כריסטופר ודנה ריב, שהיינו שמחים שהיו כאן כדי לחוות את הרגע."

לידיעה באתר הבית הלבן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. לליבנה (3) – ניסיתי ואיני מצליח לראות כיצד חקר בתאי גזע יכול להיות לא מוסרי.

  האם הסרת תוספתן היא לא מוסרית? התוספתן (וגם גידול סרטני אם תרצה) מורכב מתאים חיים בדיוק כמו התאים העובריים המשמשים לייצור קווים של תאי גזע עובריים.

  לטרום-עובר אשר ממנו מופקים תאים אלו אין מערכת עצבים, מוח, או כל דבר דומה.
  באותה מידה (מבחינה מוסרית של אי פגיעה בבני אדם) זו היתה יכולה להיות רקמת סחוס.

 2. "אבוי לך", ממש מילים כדורבנות, אני בסך הכול אמרתי שקשה לי להחליט אם אני בעד או נגד ונימקתי למה. אל תהפוך אותי לאיזה בן- אדם שפועל כנגד המדע, הרפואה וההתקדמות בכלל.

 3. ליבנה
  אל תדון אדם עד שתהיה במקומו.
  אני לא מאחל לך להיות במקומו של איש נזקק כזה כמובן אבל
  קח את נקודמת המבט הזו בשיקולך.
  תחשוב על כמות הסבל האנושי שעשויה להחסך.

  כמו כן אולי אפשר לקוות שהתאים העובריים ישמשו למחקר
  ואח"כ כבר יוכלו לבצע בעזרת הידע הכוונה של תאים בוגרים.
  כמה מחלות וסבל אפשר יהיה למנוע
  אלצהיימר, שיתוקים שונים,
  just name it

  אם זה בעינך חמדנות לנסות להקל על אנשים כאלו
  … אבוי לך

 4. מה כולם פה בעד זה? אתם לא רואים שהדבר הוא מגעיל (לא פיזית) ולא מוסרי?
  אין סוף לחמדנות (לחיים) של בני אדם? לפעמים צריך ללמוד לחיות עם מה שיש.

  למרות שמצד שני…
  הדבר יכול להוביל למהפכה רפואית ולהציל מיליוני אנשים ברחבי העולם, ויש הרבה מאוד אנשים שלא יכולים לחיות עם מה שיש עכשיו (פיזית).

  זה קשה להחליט בנושא כזה רגיש.

 5. היי אמנון. לגבי הסייפא של דבריך, זה כבר קרה – מדענים רבים בתחום היגרו לבריטניה, וישראל הפכה למקור לשורות תאי גזע, חלקם עבור מחקרים משותפים. חבל רק שאצלנו לא ניצלו את המצב ולא הגבירו את ההשקעה בתחום.

 6. הגיע הזמן! עצוב היה לראות את "מובילת העולם החופשי" תחת שלטון דתי פונדומנטליסטי שיוצא למלחמות "בשם האל" ושפוגע פגיעה גסה במדע ובמיוחד בלימודי האבולוציה ובחקר תאי הגזע.

  תאי גזע עובריים טומנים בחובם יכולות מדהימות (כך לפחות לפי כמה כמה מדענים שעוסקים בנושא) והפוטנציאל שלהם להקל בצורה משמעותית את חייהם הקשים של אנשים מוגבלים וחולים צריכים להוביל את המדענים לחקור ולפתח את התחום.

  בכל מקרה גם אם ארה"ב הייתה אוסרת על מחקר בתחום, המחקר פשוט היה עובר למדינות אחרות וארה"ב הייתה שוקעת עוד יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן