סיקור מקיף

כל האינדיקטורים מראים כי המפגש בין החללית סטארדסאט והשביט ווילד-2 הערב היה מוצלח

“עברנו בטיסה את החלק הקשה ביותר של זה ואנחנו עדיין בקשר עם החללית”, אמר מנהל הפרויקט.”

אבי בליזובסקי

מימין למעלה – תצלום קרוב של גרעין שביט, למטה – קולטן האירוג'ל; משמאל: למעלה – הנחיתה הצפויה ב-2006; למטה: מבנה כללי של החללית
מימין למעלה – תצלום קרוב של גרעין שביט, למטה – קולטן האירוג'ל; משמאל: למעלה – הנחיתה הצפויה ב-2006; למטה: מבנה כללי של החללית

יום ו' 2/1/04 שעה 21:15

הודעה קצרה באתר של סטארדאסט:

מעבר מוצלח ליד השביט

כל הסימנים מראים על כך שהחללית סטארדאסט ביצעה טיסת מעבר מוצלחת ליד השביט ווילד-2 היום. בדיקת הנתונים נמצאת בעיצומה.

אתר וואלה! מוסיף מסוכנות הידיעות רויטרס: ” חללית סוכנות החלל האמריקאית שרדה את מפגשה הערב עם זנב כוכב השביט “ויילד-2”. בחדר הבקרה של נאס”א התקבל השלמת שלב זה של המבצע בתשואות רמות. “עברנו בטיסה את החלק הקשה ביותר של זה ואנחנו עדיין בקשר עם החללית”, אמר מנהל הפרויקט.”

“החללית “סטארדאסט” שרדה את המגע בן שמונה דקות עם זנב כוכב השביט ואספה את הדגימות כמתוכנן.”

סטארדאסט נערכת למפגש עם השביט בשעה זו

02/1/2004 שעה 21:40

חללית מחקר אמריקאית נכנסה הלילה (22:40 – שעון ישראל) לתוך זנבו של כוכב השביט “ויילד-2” ומצלמת אותו. בקול ישראל דווח כי החללית “סטארדאסט” צפויה להיות במרחק כ-300 קילומטרים מן הכוכב עצמו.
פרסומת”ויילד-2″ נמצא כעת במרחק של כ-400 מיליון קילומטרים מכדור הארץ. החללית אמורה לאסוף באמצעות זרוע רובוטית כ-1,000 דגימות של קרח, אבק וסלעים מזנבו של הכוכב. עם סיום משימתה תעשה החללית את דרכה לכדור הארץ ובעוד שנתיים תטיל את מיכל הדגימות, המתוכנן לנחות במדינת יוטה שבארה”ב ואז יוכלו החוקרים לחקור את תוכנו. המדענים מקווים ללמוד מהדגימות על דרך היווצרות היקום והכוכבים. מדובר בפעם הראשונה שחללית אוספת דגימות מכוכב שביט בעת מעופו.

בסי.אן.אן דווח כי ה”סטארדאסט” משלימה הלילה טיסה בת ארבע שנים בחלל ומרחק של 3.7 מיליארד קילומטרים. בנאס”א מקווים כי החללית, בגודל מקרר, תשרוד את המפגש הקרוב עם זנב הכוכב ששבריו עשויים לפגוע בחללית במהירות גבוהה מכדורי רובה. “כמו ב'סטאר טרק' אנחנו הרמנו את המגינים”, הסביר מנהל הניסוי.

החללית סטארדאסט תפגוש את השביט ווילד 2 בשעה 21:40

מבצע סטארדאסט: כיצד החללית של נאס”א תאסוף את האבק מתוך לב השביט

החללית סטארדסט נמצאת רק שעות אחדות מהמפגש שלה עם השביט ווילד-2. החללית שטה בחלל מזה חמש שנים כדי להגיע לעמדה שבה תהיה בסך הכל 300 קילומטרים מ”כדור הקרח המלוכלך”.

סטארדסאט תצלם את העצם ותאסוף חלקיקים הזורמים מהגרעין החוצה ותחזיר אותם לכדור הארץ ב-2006.

המדענים מאמינים כי הדוגמאות יחשפו פרטים חדשים לא רק על ההרכב של השביטים אלא גם על הסטוריה המוקדמת של מערכת השמש.

המפגש עם השביט נועד לשעה 19:40 שעון גריניץ' ביום ו' שבהם היא תחלוף ליד השביט שקוטר גרעינו 5.4 קילומטרים במהירות של 21,960 קילומטרים בשעה.

בעשורים האחרונים חלפו חלליות די קרוב לשביטים וסיפקו לנו נתונים נהדרים”, אמר ד”ר דון בראונלי, מאוניברסיטת וושיגנטון, החוקר הראשי במבצע סטארדסט. ואולם סטארדאסט מסמנת את הפעם הראשונה שבה אספנו גם דוגמיות משביט כדי להביאם לכדור הארץ למחקר” הוסיף.

רגעים מסוכנים

ד”ר סיימון גרין מהאוניברסיטה הפתוחה,חלק מהצוות הבריטי המעורב במשימה, אמר כי מוסכם מזה שבועות כי המרחק אליו תתקרב החללית, כ-300 קילומטרים מן השביט הוא המקום הבטוח הקרוב ביותר שניתן לספק לה בלי להרוס את החללית. המשימה מתופעלת על ידי המעבדה להנע סילוני של נאס”א בפסדינה, קליפורניה, שבה החוקרים עוצרים את נשימתם במהלך ההתקרבות הקריטית.

ד”ר דון ברואנלי אמר לבי.בי.סי כי אלו יהיו רגעים מתוחים לאנשי הצוות של סטארדסט: “אנחנו מתרגשים מאוד, אנחנו בחלל כבר חמש שנים ועברנו 3 מיליארד קילומטרים, הכל למען היום הזה, כדי לאסוף את הדגימה.”

יש מרכיב של סיכון כאן. אם ניפגע בידי סלע חולף זה עלול לגרום בעיות. אנחנו סבורים כי אנחנו די מוגנים מפני זה אבל נהיה יורת רגעים דקות אחדות אחר כך,לאחר שיא ההתקרבות.

מדענים בריטיים הנמצאים בפסדינה ינתחו את התוצאות ממערכות הבקרה של החללית לאחר המפגש, כדי לקבל מידע מיידי על החלקיקים שנאספו.

ד”ר ניל מקברייד מסביר את המטרה האולטימטיבית: “אנחנו מנסים לאסוף חלקיקי אבק שביטי מהזנב, מקרבת הגרעין, ולהחזיר אותם לכדור הארץ. הדבר נעשה באמצעות חיישן, העשוי מאירוג'ל – זכוכית בעלת צפיפות מאוד מאוד נמוכה. “כאשר החלקיקים יתרסקו לתוך המכשיר, הם יתפסו בידי האירוג'ל.
מהיר יותר מכדור רובה

תום מורגן, מדען בתוכנית סטארדאסט מטעם נאס”א אמר כי המכשירים על סיפון החללית יספקו נתונים מעניינים במהלך הטיסה, אך מרבית התוצאות המעניינות יגיעו בעוד שנתיים כאשר החללית תשלים את מסעה הארוך בחזרה הביתה לכדור הארץ ותצנח למדבר יוטה.

“תהי הלנו הזדמנות להסתכל ישירות לתוך החומר הפרימיטיבי ביותר של מערכת השמש, החומר שממנו נוצרו כוכבי הלכת.” אמר.

מנהל פרויקט סטארדסט, תום דוקסבורי, תאר את החללית כ”מכונה מופלאה” ואמר כי היא תעמוד בפני כמה סיכונים בשעות הקרובות. “סביבת השביט ווילד-2 היא סביבה קשה מאוד, ואנחנו הולכים להכנס לתוך סופת חלקיקי אבק הפוגעים בנו במהירות של פי ששה ממהירות כדור רובה. זוהי החזית של מחקר כוכבי הלכת.”

מגינים מיוחדים תוכננו להגן על החללית מפני האבק. הם יכוונו לכיוון שממנו מגיעים החלקיקים.

קולט האבק, זרוע רובוטים המתוארת כמו מחבט טניס, החלה לפעול בימים האחרונים והיא מוכנה לקלוט את הדוגמיות, שיעורבו בתוך האירוג'ל. במהלך טיסת המעבר של החללית היא תימצא בשליטה עצמית .היא תכוון את המצלמות שעל סיפונה לגרעין במהלך ההתקרבות.

תום דוקסבורי אומר כי זה יהיה “הרגע המתוח ביותר של המשימה”. עד לנקודה זו, החללית תשלח נתוני טלמטריה בקצב גבוה לכדור הארץ. לאחר שהיא תסובב עצמה כדי למקם את המצלמה לעבר גרעין השביט, נקבל רק סימן שזה בסדר.” אמר. “דקות אחדות לאחר הטיסה, החללית תסובב עצמה באופן אוטומטי בחזרה לכדור הארץ, תכוון את האנטנה החזקה שלה לעבר כדור הארץ ותתחיל לשפוך שוב נתונים.

“רק אז פרקי האצבעות הלבנים שלנו יחזרו לצבעם הרגיל ונתחיל לנשום כהלכה. זה הולך להיות מאוד מרגש.”

עמיתו ד”ר סיימון גרין אומר כי התוצאות יכולים לספק לנו חלון חדש לעבר הרחוק. “השביטים עשויים מקרח והם קרים מאוד. הם היו קרים מאז נוצרו. הדב מגן על החומרים שהם עשויים מכל תהליך של חום, כך שהם לא השתנו מאז נוצרו, ממש בתחילת היווצרותה של מערכת השמש. יש לנו כאת מעין כמוסת זמן המראה לנו כיצד היו הדברים לפני 4.5 מיליארד שנים.”

המשימה השאפתנית של סוכנות החלל האירופית, להנחית חללית על שביט – משימת רוזטה – מתוכננת לשיגור בפברואר 2004.

המשימה לתפיסת השביט

* סטארדאסט שוגרה בפברואר 1999 ותחזור לכדור הארץ ב-2006

* החללית תתקרב למרחק 260 קילומטרים מגרעין השיבט

* אורכה 4.8 מטרים, כולל קולטי השמש

* משקלה הכולל הוא בסביבות 385 קילוגרמים

* אבק השביט יתפס על ידי תוספן האירוג'ל (בצד ימין למטה של התמונה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן