סיקור מקיף

עוברי כוכבים נתגלו בערפילית הטריפיד

שפיצר גילה 30 עוברי כוכבים בארבעת גלעיני האבק והגז. מספר רב של עוברי כוכבים נמצאו בשני הגלעינים המאסיביים ובודדים נמצאו בגלעינים האחרים. זו אחת הפעמים הראשונות שבהן צבירי עוברים נראו בגלעינים בודדים בשלב המוקדם הזה של ההתפתחות הכוכבית

כשצופים בערפילית טריפיד (בתצלום), המרוחקת 5,400 שנות אור מכדור הארץ, ממש בשכונתנו הקוסמית, בטלסקופ רגיל – היא נראית כמו ענן אפל שמאחוריו כתם של אור בוהק. עד כה אסטרונומים האמינו כי באזורים האפלים בערפילית התנאים אינם מתאימים להיווצרות כוכבים חדשים. אבל הטלסקופ ספיצר, הצופה בקרינה בתחום האינפרה-אדום, גילה בערפילית כ-30 "עוברי" כוכבים ו-120 כוכבים צעירים. "ספיצר הוא כמו אולטרסאונד של כוכבים", אמר ז'ונג-הי רו, אסטרונום מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, בכנס של האגודה האמריקאית לאסטרונומיה בשבוע שעבר.
ערפילית הטריפיד היא ייחודית משום שהיא נשלטת בידי כוכב מאסיבי מרכזי אחד. היא בת 300 אלף שנה. הקרינה והרוח הכוכבית עיצבו את ענן הטריפיד לצורתו הנוכחית. רוחות אלה גם פעלו כמו גלי הלם ודחסו גז ואבק לגלעינים כהים, שהכבידה גרמה ליותר חומר ליפול אליהם עד שנוצרו עוברי כוכבים. במשך הזמן, העוברים הגדלים יצברו די מסה כדי להגיע להצתה ויצאו מתוך הגלעינים שלהם כמו שגוזלי עופות יוצאים מהביצים.
בגלל שהערפילית היא בית לכוכב מאסיבי אחד, הדבר נותן לאסטרונומים הזדמנות נדירה לחקור משפחה מבודדת. כל עוברי הכוכבים האחרים שהתגלו נפרדו מהכוכב העיקרי של הערפילית. "מבט על התמונה מראה בדיוק מהיכן הגיעו עוברי הכוכבים הללו. אנחנו משתמשים בצבעים כדי להבחין בגיליהם. זה כמו לבחון את עץ המשפחה של דורות כוכבים.
כאמור שפיצר גילה 30 עוברי כוכבים בארבעת גלעיני האבק והגז. מספר רב של עוברי כוכבים נמצאו בשני הגלעינים המאסיביים ובודדים נמצאו בגלעינים האחרים. זו אחת הפעמים הראשונות שבהן צבירי עוברים נראו בגלעינים בודדים בשלב המוקדם הזה של ההתפתחות הכוכבית.
“בגלעינים שבהם יש עוברים רבים, אנחנו רואים כי מרבית המסה והבהירות של הקבוצה נמצאת ליד המרכז. הדבר תועם לשלב התפתחותי זה שבהם הכוכבים מתחרים על חומר ושהעוברים שבהם תהיה כמות החומר הגדולה ביותר יזרחו ויהפכו לכוכבים הגדולים ביותר." אמר ד"ר Bertrand Lefloch מהמצפה בגרנובל, צרפת ושותף למחקר.
שפיצר גם גילה כ-120 כוכבים צעירים קטנים שהיו חבויים בעננים החיצוניים של הערפילית. כוכבים אלה שזה עתה נולדו נוצרו בערך באותו הזמן כמו הכוכב המאסיבי שבמרכז והם מהווים למעשה אחים קטנים שלו.

לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן