ספוטניק: שחר של עידן החלל

שיגור הספוטניק הביא במישרין להקמת נאס"א והחל את מירוץ החלל 

ההסטוריה השתנתה ב-4 באוקטובר 1957, כאשר ברית המועצות שיגרה בהצלחה את החללית ספוטניק 1, הלוויין המלאכותי הראשון שהיה בקושי בגודל של כדורסל, ושקל רק 83 קילוגרם. נדרשו לו כ-98 דקות להקיף את כדור הארץ במסלול האליפטי שלו. השיגור פתח תקופה חדשה בפוליטיקה, הצבא, הטכנולוגיה והפיתוח המדעי. בעוד שיגור הספוטניק היה אירוע בודד, הוא סימן את תחילתו של עידן החלל ואת מירוץ החלל בין ארה"ב לברה"מ.
הסיפור מתחיל בשנת 1952 כאשר מועצת האיגודים המדעיים הבינלאומית מחליטה לייסד החל מה-1 ביולי 1957 ועד 31 בדצמבר 1958 את השנה הגיאופיסית הבינלאומית משום שהמדענים ידעו שהמחזור של פעילות השמש יהיה בשיאו. באוקטובר 1954 אימצה המועצה החלטה הקוראת לבניית לווינים מלאכותיים במהלך השנה הגיאופיסית למיפוי פני השטח של כדור הארץ.
ביולי 1955 תכנן הבית הלבן לשגר לווינים בשנה הגיאופיסית הבינלאומית והחל באיסוף הצעות מסוכנויות מחקר ממשלתיות שונות כדי לבחור את מי שיבצע את התוכנית. בספטמבר 1955 נבחרה ההצעה של מעבדת המחקר של הצי ונגארד לייצג את ארה"ב בשנה הגיאופיסית הבינלאומית.
שיגור הספוטניק שינה הכל. כהישג טכנולוגי, ספוטניק תפס את תשומת הלב של העולם ושל הציבור האמריקני בלתי מוכנים. גודלו היה מרשים יותר מאשר הלווין במשקל קילו וחצי שהיה אמור לעלות בתוך הונגארד. בנוסף, הציבור חשש כי היכולת של הסובייטים לשגר לווינים תתורגם ליכולת לשגר טילים בליסטיים שיכולים לשאת נשק גרעיני מאירופה לארה"ב. ואז הסובייטים היכו שוב. ב-3 בנובמבר שוגר ספוטניק 2 כשהוא נושא מטען כבד יותר ובתוכו גם כלבה הנושאת את השם לייקה.
מיד לאחר שיגור ספוטניק 1 באוקטובר, הגיב משרד ההגנה להתלהבות הפוליטית ואישר מימון לפרויקט לווין אמריקני נוסף. כתחליף לונגארד החלו ורנר פון בראון ואנשי צוותו לעבוד על פרויקט אקספלורר.
ב-31 באוקטובר 1958, הגל השתנה, כאשר ארה"ב שיגרה בהצלחה את הלווין אקפסלורר 1. הלווין נשא מטען מדעי קטן ועמו גילה תגלית חשובה – חגורת הקרינה המקיפה את כדור הארץ שנקראה על שמו של החוקר הראשי – ג'יימס ואן אלן. תוכנית אקספלורר המשיכה כסדרה מוצלחת של לווינים קלים בעלי ייעוד מדעי.
שיגור ספוטניק הוביל ישירות להקמתה של נאס"א. ביולי 1958, העביר הקונגרס את הוראת הקמת נאס"א, וזו הוקמה ב-1 באוקטובר 1958 ממיזוגם של הוועדה המיעצת לאווירונאוטיקה (NACA)  וסוכנויות ממשלתיות אחרות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. דרך אגב, אחד מהדברים שמפריעים לי ביותר ברוב הטיעונים במיתוס הזה, הוא הזלזול המוחלט באינטיליגנציה של נאס"א. האם אנשים באמת מאמינים שאם הכל היה מבויים, נאס"א לא היתה מוחקת את התמונות היותר 'חשודות'?

 2. אתר שמוקדש לניתוץ המיתוס שלא היתה נחיתה על הירח :
  http://www.braeunig.us/space/hoax.htm

  וכן, חבל מאד על 50 שנה של טיסות למסלול מסביב לכדור הארץ ובחזרה. עם קצת רוח הרפתקנות והרבה יותר השקעה, כבר היינו יכולים לנסות להגיע למאדים.

 3. 10 שנים עברו מספוטניק עד לנחיתת אדם על הירח.
  אז נדמה שלא חלה התקדמות ממשית במשך 50 שנה .
  האם באמת היתה נחיתה על הירח כי אם אכן היתה מדוע האמריקנים אומרים כי יחזרו "שוב" לירח רק בעוד 20 שנה .
  מה קרה לאנושות , כנראה שכשאין תחרות, האדם לא מתקדם וחבל על 50 שנה מבוזבזות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן