נקודת השוויון האביבי תתרחש הבוקר

כדור הארץ נטוי ב-23.4 מעלות ביחס למישור המלקה – המישור הדמיוני שיוצר מסלול סיבוב כדור הארץ סביב השמש. בכל יום אחר מלבד ימי השוויון, כל נקודה על כדור הארץ נטויה כלפי השמש

"נחש האור" ביום השוויון בפירמידת Chichen Itza במקסיקו. צילום: shutterstock
"נחש האור" ביום השוויון בפירמידת Chichen Itza במקסיקו. צילום: shutterstock

הבוקר בשעה שש ושלושים שעון ישראל, תחצה השמש את קו המשווה. המעבר הזה מכונה נקודת השוויון האביבית ולפיכך יום זה, שנופל השנה ב-20 במארס, מכונה יום השוויון האביבי והמועד המדוייק שבו מתרחש האירוע האסטרונומי מכונה נקודת השוויון האביבי.

נקודת השוויון האביבי מסמלת את הרגע שבו השמש חוצה את קו המשווה השמימי – קו דמיוני בשמים מעל קו המשווה של כדור הארץ, מדרום לצפון. הדבר מתרחש בין ה-19 ל-21 במארס בכל שנה.

ימי השוויון וימי ההיפוך של הקיץ והחורף מנוגדים בין שני חצאי כדור הארץ. יום השוויון של מרץ מכונה יום השוויון האביבי בחצי הכדור הצפוני ויום השוויון של הסתיו בחצי הכדור הדרומי.

מדוע התופעה מכונה נקודת השוויון (באנגלית מלטינית equinox). ביום זה היום והלילה נמשכים בערך 12 שעות כל אחת בכל העולם. המילה אקווינוקס נגזרת מלטינית ומשמעותה "לילה שווה". ואולם בפועל איננו רואים רק 12 שעות אור אלא יותר. ולו מהסיבה הפשוטה שבחיי היום יום שעות האור מתחילות עם עליית קצה השמש במזרח ועד שקיעת הקצה השני במערב, ואילו באסטרונומיה מודדים את היום מחציית קו האמצע של השמש את האופק במזרח עד החציה של אותו קו דמיוני באופק המערבי. האורך האמיתי של היום גם משתנה לפי קו הרוחב, ולכן השוויון בפועל של היום והלילה מתפרס על פני מספר שבועות. האסטרונום גג'ורג' גרינשטיין אומר כי אור השמש מוסט על ידי אטמוספירת כדור הארץ. זו הסיבה מדוע השמש נראית מעוכה בעת השקיעה. הם מוסטים בצורה כזו שאנו יכולים לראות את השמש לפני שהיא זורחת ולאחר שקיעתה.

כדור הארץ נטוי ב-23.4 מעלות ביחס למישור המלקה – המישור הדמיוני שיוצר מסלול סיבוב כדור הארץ סביב השמש. בכל יום אחר מלבד ימי השוויון, כל נקודה על כדור הארץ נטויה כלפי השמש. בשני ימי נקודות השוויון חופפת הנטיה של כדור הארץ למסלול כדור הארץ סביב השמש. כפי שניתן לראות באיור הבא.

נטיית כדור הארץ לעומת השמש בכל אחד מחודשי השנה. איור: shutterstock
נטיית כדור הארץ לעומת השמש בכל אחד מחודשי השנה. איור: shutterstock

יום השוויון האביבי נחגג בתקופות שונות בהסטוריה כיום הלידה מחדש. חגים רבים נוצרו סביב יום השוויון כדוגמת פסח ופסחא.

אחת החגיגות העתיקות הידועות ביותר של נקודת השוויון האביבית היה טקס ההקרבה של בני המאיה ליד הפירמידה הגדולה של צ'יצ'ן איצה במקסיקו. הפירמידה הגדולה, מורככבת מארבעה גרמי מדרגות מראשה ועד לתחתית כל פאה. גם הקרבת קורבנות אדם התקיימה שם. הפירמידה תוכננה בקפידה בזווית כזו שגורמת לקרני השמש להיראות כמו נחש אור היורד עד לתחתית גרם המדרגות ביום השוויון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן