סיקור מקיף

לוויין אזרחי ראשון עם יכולות צילום של לוויינים צבאיים

צרפת תשגר לוויין צילום חדש המסוגל לאתר עצמים בגודל של מכונית

29.1.2002
מאת: יובל דרור

הדמיה תלת ממדית של העיר סן פרנסיסקו, המבוססת על תצלומי הלוויין ספוט

צרפת תשגר לחלל בעוד כשלושה חודשים את הלוויין האזרחי בעל יכולות הצילום המשוכללות ביותר בעולם. הלוויין, המכונה ספוט 5( Spot 5), יוכל לאתר עצם בגודל של מכונית מגובה של כ-800 קילומטר, בחדות גדולה פי חמישה מהחדות המקובלת כיום בצילומי לוויין אזרחיים. בכוונת הצרפתים להשתמש בלוויין כדי לעקוב אחר תופעות טבע, שריפות יער ואפילו פקקי תנועה.

ספוט 5 נבנה על ידי חברת אסטריום Astrium) בהזמנה מיוחדת של המרכז הלאומי לחקר החלל שבטולוז (CNES). הלוויין נבנה בשיתוף פעולה עם בלגיה ושוודיה, שהסכימו להצטרף לפרויקט שהחל לפני כחמש שנים. כיום מוערכת עלותו ב-300 מיליון יורו. בכוונת CNES לשגר את הלוויין לחלל בין 10 ל-16 באפריל (בהתאם לתנאי מזג האוויר). המהנדסים שבנו את הלוויין צופים כי הוא יהיה פעיל לתקופה של חמש שנים לפחות.

לווייני תקשורת אזרחיים משוגרים לחלל דרך קבע, אך לווייני צילום היו עד לא מזמן נחלתם הבלעדית של גופים ביטחוניים, המשתמשים בהם לצורכי ריגול. מומחים מסבירים כי ספוט 5 יהיה הלוויין האזרחי הראשון שיצויד באפשרויות צילום הדומות ליכולות הצבאיות.

מכיוון שמטרתו המרכזית של הלוויין היא לצלם, מצויד ספוט 5 בטלסקופ מסוג HGR(High Geometrical Resolution) ובשתי מצלמות אופטיות. המצלמות יצלמו ברמת פירוט (רזולוציה) הגבוהה כמעט פי חמישה מרמת הפירוט המתקבלת מתמונותיו של ספוט 4(הדגם הקודם בסדרה הנמצא כבר בחלל).

כך יהיה אפשר לזהות עצמים בגודל של עשרה מטרים בצילום צבעוני, ועצמים בגודל של 2.5 עד 5 מטרים בצילומי שחור-לבן. כל תמונה כזו תצלם שטח קטן יחסית, של 60 קילומטרים רבועים. הרזולוציה של כל תמונה תהפוך לקובץ של כ-576 מגה-בייט, השווה לכ-%80 מהנפח של תקליטור מחשב ממוצע.

בנוסף, יוכל הלוויין לצלם שטחים גדולים יותר. כך לדוגמה, הוא יוכל לספק הדמיות דיגיטליות תלת-ממדיות של השטח המצולם. בהינתן ההוראה, ימוקם הלוויין מעל האתר המבוקש ויצלם תמונה אחת. כעבור 90 שניות יצלם הלוויין תמונה שנייה. השילוב של שתי התמונות יספק תמונה סטריאוסקופית המציגה שטח של כ-600 קילומטר לאורך וכ-120 קילומטר לרוחב, בפרקי זמן שונים ובזוויות שונות. צילומים אלה יאפשרו בניית תמונה תלת-ממדית שתסייע לחברות הבונות מדמי טיסה, לגופים הממפים שטחים חדשים וכן לחברות תקשורת המקימות רשתות תקשורת חדשות.

ואולם המטרה המרכזית של הלוויין תהיה מעקב אחר תופעות טבע, שאת עוצמתן האמיתית ניתן לבדוק רק ממבט עלי: "היכולות החדשות של הלוויין יאפשרו לנו לעקוב אחר שריפות יער והדרך שבה הן מתפשטות, וכן אחר שטפונות, מפולות בוץ ורעידות אדמה", אמר מנהל הפרויקט, מייקל סינגר, בראיון לרשת בי-בי-סי הבריטית.

בשל תנועת כדור הארץ, ספוט 5 יוכל לצלם את אותו אזור רק בהפרשים של כ-4 ימים. ואולם פיליפ דלקלקס, מנהל הייצור של הלוויין, אמר בראיון לעיתון "לה-מונד" כי העובדה שבידי CNES יש ארבעה לווייני ספוט בחלל, מאפשרת לצלם מספר רב של תמונות של אזור מסוים בפרק זמן קצר. כך לדוגמה, בהתפרצות הר הגעש אתנה באיטליה ביולי האחרון, הצליחה סוכנות החלל הצרפתית להשיג יותר תמונות מכל סוכנות חלל אחרת בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן