מדוע כשיורקים על משקפי שחייה לא מצטברים עליהם אדים?

כשם שטיפות מים מתעבות בחלקה החיצוני של כוס שמכילה מי קרח, כך גורמות העדשות הקרות לאוויר שנלכד בחלל המשקפיים להתעבות לטיפות זעירות, דמויות ערפל, על המשטח הפנימי של העדשות

אדים מצטברים על החלק הפנימי של עדשות המשקפיים בשל הבדלי הטמפרטורה בין המים הקרים שבחוץ לבין הפנים, שהטמפרטורה שלהם היא 37°C. כשם שטיפות מים מתעבות בחלקה החיצוני של כוס שמכילה מי קרח, כך גורמות העדשות הקרות לאוויר שנלכד בחלל המשקפיים להתעבות לטיפות זעירות, דמויות ערפל, על המשטח הפנימי של העדשות – ולפזר את קרני האור שמגיעות לעדשות המשקפיים.

למעט במקרים בהם שוחים במים בטמפרטורת הגוף (או במים חמים יותר), הדרך הטובה ביותר למנוע התעבות היא לא לאפשר לאדים להצטבר על עדשות המשקפיים. מרבית הציפויים כנגד אדים מבוססים על חומרים "אוהבי מים" שמצמידים את טיפות המים היטב, בשכבה שטוחה, לעדשה ומבטיחים שהאדים יצטברו במעין יריעה דקה שאינה גורמת כמעט לשבירה של קרני האור – מסביר כריס רייזר, נשיא Opto Chemicals, יצרנית של תרסיסים ומשחות Zero Fog.

הריר שברוק פועל בצורה דומה – אומר דניס לופטין מאוניברסיטת מישיגן. מדענים אינם יודעים זאת לבטח, אך ככל הנראה מפחית הרוק גם את המתח בפני השטח של העדשה, ומקשה עוד יותר על אדי המים להצטבר עליה. למרבה הצער, הציפוי ברוק אינו עמיד לאורך זמן, בניגוד לחומר הסינתטי – כך שיש לשוב וליישם אותו לעתים תכופות.

מאת מלינדה וונר, פורסם בגליון אפריל 2008 של כתב העת פופיולר סיינס.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן