סיקור מקיף

SpaceIL תיעזר ב-Sim Dot Space, שתספק מעבדה היברידית וסימולטור להנחתת “בראשית2” על הירח

מייסדי Sim Dot Space אסף לוין ואמיר נוטע היו אחראים על פיתוח המעבדה ההיברידית והסימולציות הדיגיטליות גם של “בראשית 1” כקבלני משנה, ונקראו לדגל כדי להשתמש לטובת אתגרי בראשית 2 בעזרת הנסיון של בראשית1

הדמיית נחיתת החללית בראשית2 במערכת הסימולציה של סים דוט ספייס. צילום SPACEIL
הדמיית נחיתת החללית בראשית2 במערכת הסימולציה של סים דוט ספייס. צילום SPACEIL

עמותת SpaceIL החלה בשיתוף פעולה עם החברה הישראלית Sim Dot Space, במסגרתו תספק מעבדה היברידית וסימולציה דיגיטלית מערכתית אשר יאפשרו אימונים “על יבש” של משימת בראשית2. מדובר במעבדה המדמה את תנאי הקיצון בחלל בכלל ובירח בפרט, באמצעותה ניתן לבצע בדיקות מקיפות לנחתות “בראשית 2” עוד לפני שיגור המשימה לחלל ולזהות כיצד כל סדרת פקודות תגרום לחללית להגיב. הצוותים של SpaceIL יתרגלו נהלים תפעוליים של הנחתת הנחתות, תוך הכשרה בטיפול בתקלות ובמצבי חירום.

מייסדי Sim Dot Space אסף לוין ואמיר נוטע היו אחראים על פיתוח המעבדה ההיברידית והסימולציות הדיגיטליות גם של “בראשית 1” כקבלני משנה, ונקראו לדגל כדי להשתמש לטובת אתגרי בראשית 2 במומחיות שצברו הן מבראשית1 והן מפרויקטים אזרחיים וצבאיים שסיפקו להם סימולציות מאז הקימו את החברה ב-2019. התשתית המתקדמת של החברה תבצע סימולציות מערכתיות בזמן-אמת אשר יאפשרו גם במהלך המשימה עצמה, בדומה למשימת בראשית 1, לבחון את ביצוע סדרות הפקודות הנדרשות בשלבים השונים של המשימה, באמצעות הרצתן קודם במעבדה על כדור הארץ. קרי, המעבדה משקללת את התנאים הנתונים בזמן אמת של החללית, של השלב בו נמצאת במשימה וכדומה, ורק לאחר שבמעבדה מוודאים שסדרת הפקודות הנדרשת לשלב הבא צפויה להתקבל ללא תקלות, נותנים אישור לבצע את סדרת הפקודות בחלל האמיתי.

משימת ״בראשית2״ מתוכננת לשבור שיאים בהיסטוריית החלל העולמית ובהם נחיתה כפולה על הירח במשימה אחת ונחיתה בצד הרחוק של הירח, עד היום רק סין הצליחה לנחות שם. בנוסף, חללית האם, המקפת, מתוכננת להמשיך למשימה ארוכת טווח של כ-5 שנים ותהווה פלטפורמה לפעילות חינוכית מדעית בארץ ובעולם, באמצעות חיבור מרחוק, אשר יאפשר לתלמידים ממדינות מרחבי העולם להשתתף במחקר מדעי בחלל העמוק.

לדברי שמעון שריד, מנכל עמותת SpaceIL: “על מנת להצליח לעשות שוב היסטוריה, במשימה המאתגרת של בראשית2, אנו משתמשים בטכנולוגיות וכלים מתקדמים בהכנות לקראת השיגור המתוכנן לשנת 2025. אנו שמחים ש-Sim Dot Space מצטרפת אלינו למסע, ומביאה עימה את הניסיון הרב מפרויקטים שונים מתחום החלל והתעופה וניסיון ממשימת בראשית1. הפקנו לקחים מבראשית1, וביחד נצפה בתרחישים אפשריים במסגרת משימת בראשית2, נדייק את הפקודות הנדרשות בחלל ונתכונן לרגעי האמת על הצד הטוב ביותר”.

לדברי אסף לוין, מנכ”ל Sim Dot Space: “אנו שמחים ונרגשים שעמותת SpaceIL בחרה לשלב אותנו בפרויקט המרתק של בראשית2. משימת בראשית1 השיגה הישגים בינלאומיים רבים ומשמעותיים ובכלל זה החללית הפרטית הראשונה שהגיעה להקפה מוצלחת של הירח, אולם מבחינתנו משימתה הסופית של בראשית1 “נחיתה רכה של חללית ישראלית על הירח” – טרם הושלמה. אנו נעשה כל שביכולתנו לוודא שהפעם משימה זו תסתיים בהצלחה x 2.

Sim Dot Space נוסדה ב-2019 ומתמחה בפיתוח והקמה של מעבדות היברידיות, וסימולציות הנדסיות מערכתיות מורכבות בתחום התעופה והחלל. ללוין ונוטע ניסיון עשיר של למעלה מ-30 שנה בתחומי פעילות החברה בפרויקטים ממשלתיים ואזרחיים, ובכלל זה בפיתוח והקמה של המעבדה ההיברידיות והסימולציות מערכתיות של חללית “בראשית 1”.

2 תגובות

 1. להלן סימוכין לבעיית בקרה אופטימלית של נחיתה על הירח. בעיית בקרה אופטימלית מהטיפוס של המתמטיקאי הרוסי פונטריאגין.

  https://www.aimspress.com/article/doi/10.3934/mine.2021040?viewType=HTML

  מסמך בן 50 עמודים
  https://rc.library.uta.edu/uta-ir/bitstream/handle/10106/23955/Ocampo_uta_2502M_12322.pdf?sequence=1

  https://www.youtube.com/watch?v=8-zQVPHO1rc&ab_channel=APMonitor.com

  https://arxiv.org/pdf/2203.06753.pdf

  ישנם לפחות עשרות עבודות בנושא. סביר מאד להניח שידועות למן דהוא. נחוץ תכנון מסלול מראש ואלגוריתם דחף מתאים.

 2. מקווה שהחברים פה יקראו. משיעורי תואר שני הנדסת חשמל לא מספיק כאן רק סימולציה. נחוץ כאן גם פתרון בעיות בבקרה אופטימלית ורובסטית. ללא פתרון בקרה אופטימלית הגשושית עלולה להתרסק שוב.
  לא מספיק לסמלץ קרוב לזמן אמת את הצעד הבא, אלא שמראש ייבחר מסלול משתנה בזמן שלא יתרסק.

  אם אין לכם מומחה לבקרה אופטימלית אפשר להתייעץ עם פרופסור אמיליה פרידמן ת”א, פרופסור מיכאל מרגליות ת”א.
  אני לא לומד אצלם. למדתי אצלהם. בנחיתה על הירח להערכתי קתרין גונסון מהסרט מאחורי המספרים פיתחה גם משוואות בקרה אופטימלית למשימות השונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן