סיקור מקיף

לאחר שלושה כשלונות – פאלקון 1 המריא לחלל

החללית הפרטית פאלקון 1 שוגרה הלילה לחלל. היצרנית, חברת ספייס איקס מבקשת לפתח גישה זולה לחלל

נסיון השיגור של פאלקון 1 בשבוע שעבר
נסיון השיגור של פאלקון 1 בשבוע שעבר

‏חברת שיגורי החלל הפרטית ספייס איקס (Space X) שיגרה בהצלחה את הטיל הבלתי מאויש פאלקון 1, והפכה לחברה הראשונה ששיגרה טיל לחלל. הטיל, בן שני השלבים המריא ביום ראשון בשעה 03:00 שעון ישראל, מאתר השיגור באיי קוואילין, הנמצאים כ-4,000 ק"מ דרומית להוואי.

שיגור מוצלח זה מתבצע כחודשיים לאחר שתזמון שגוי של מנוע במהלך הפרדת שלבים גרמה להתרסקות הטיל הקודם מדגם פאלקון 1, שהיה הניסוי הכושל השלישי במספר.

לאחר השיגור והגעת הטיל למסלול סביב כדור הארץ, אמר אילון מוסק, מנכ"ל ספייס איקס, כי הוא מריע לעובדיו, "כפי שנאמר – בפעם הרביעית זה קסם". הוא אמר כי זהו רק הצעד הראשון לחברת ספייס איקס. "זה אחד הימים הטובים בחיי".

כאמור כל שלושת הנסיונות הראשונים של פאלקון 1 להגיע לחלל נכשלו, כל שיגור חווה תקלה אחרת. ואולם היום, לאחר ספירה חלקה, פעל הטיל בין שני השלבים כהלכה, והביא מטען דמה למסלול סביב כדור הארץ. "היה זה השיגור החלק ביותר האפשרי" אמר מוסק. "הוא הראה לנו כי אנשי הצוות צוברים נסיון בכל פעם."

פאלקון 1 הוא טיל דו שלבי המונע בחמצן נוזלי ובבנזין בדרגה המתאימה לטילים. הוא תוכנן מהיסוד בידי חברת ספייס איקס בלא סיוע ממשלתי. החברה מעסיקה כ-500 עובדים.

החברה זכתה בתחרות מטעם נאס"א לפיתוח משגר מסחרי והיא מתכוונת לבנות את פאלקון 9, משגר שיוכל לשאת בני אדם לחלל, ואת החללית הפרטית דראגון שתוכל להעלות ציוד ואסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית. מטרתה של ספייס איקס היא לספק משגרים אמינים וזולים. הצלחה זו עשויה להיות תחילתו של עידן חדש בטיסות החלל.

http://www.youtube.com/watch?v=To-XOPgaGsQ

שיגור החללית פלקון 1, 28 בספטמבר 2008

4 תגובות

  1. אי אפשר שלא להדבק בהתלהבות שלהם.
    מדהים איך שסרט שהתמונה בו כמעט שאינה משתנה יכול להיות מרתק.

  2. שימו לב שכאשר הסרטון מסיים לטעון אפשר להריץ בהילוך מהיר מההמראה ועד הכניסה למסלול ,ולראות את כדור הארץ מתעצב ,פשוט מדהים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן