סיקור מקיף

מטרת שבוע החלל – הנגשת החלל בפרט והמדע בכלל לצעירים

כך אמר מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, מנחם קדרון בפתיחת שבוע החלל בתערוכת החלל המתקיימת בנמל תל אביב

קו ייצור מוצרים ללויינים בחברת אלביט-אלאופ. צילום: המחלקה לצילום בבצלאל
קו ייצור מוצרים ללויינים בחברת אלביט-אלאופ. צילום: המחלקה לצילום בבצלאל

מנהל סוכנות החלל הישראלית, מנחם קדרון הסביר בשיחה עם אתר הידען כי מטרת שבוע החלל היא להנגיש את נושא החלל לצעירים, מתוך מטרה לגדל פה את הדור הבא של חובבי חלל וגם של מדענים. הוא סיכם ש-"זה די קל לנו כי הנושא מרתק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאום מצולם כי הראה לראש ממשלת קנדה בעת ביקורם ביד ושם את ציור נוף כדור הארץ מהירח כפי שצויר במהלך השואה על ידי ילד במחנה הריכוז טרזנשטאט. "אילן חשב שזה ייצג את סיפור חיי האומה שלנו מהאפר של מחנות הריכוז ועד לאסטרונאוט שעולה לשמים שאין להם גבול. אילן היה כל מה שיפה במדינה. גידל יחד עם רעיתו רונה ארבעה ילדים. בנו הבכור אסף הלך בעקבותיו כטייס אבל לצערנו גם כשנפל על משמרתו."
"במסגרת אירועי שבוע החלל תעלו על נס את ההשגים ותדונו באתגרים העתידיים. חהלל יכול לשמש גורם שיסייע לקדם תחומים רבים."
גם שר המדע, הטכנולוגיה והחלל נשא נאום מוקלט: "אחת ההחלטות הראשונות בתפקידי כשר היה לחזק ולהדגיש כחלק מהמשימות את תחום החלל. אני מאמין כי המחקר והפיתוח בתחום החלל ראויים לתמיכה הן בפן הציבורי והן בפן הממשלתי. בשנים האחרונות ישראל הפכה למעצמה של ממש בתחום החלל, ואת ההשפעה של הפיתוחים הישראלים ניתן למצוא בתחומים כגון חלקאות, תקשורת מתקדמת, חיזוי, בטחון."
לאחר שציין את זכרו של אילן רמון ומנה את אירועי שבוע החלל לזכרו, אמר השר פרי: "המשרד ימשיך ויעצים את התמיכה בפיתוח טכנולוגיות חלל חדשניות ואיכותיות, פיתוח העתודה של המדענים והמדעניות המהנדסים והמהנדסות הונגשת תחום החלל כולו לכל אזרח בישראל".

רונה רמון, אלמנתו של רמון ויו"ר קרן רמון אמרה: "התקופה היא תקופה מבלבלת של רגשות מעורבים, יחד עם הצער הגדול ומעין ספירה לאחור בתאריכים הללו אני משתתפת באירועים ברחבי הארץ בהם חלל הפך להיות שפה משותפת, עולם מלא הרשאה. הכינוי של שבוע החלל, ההגדרה גורמת לי לגאווה כי מאיפה זה התחיל? אחרי התאונה קיבלתי הבטחה מנאס"א שבכל שנה באזכרה יהיו פה נציגים חברים יקרים שמגיעים לציין את זכרם של האסטרונאוטים וכך היה שבשנה הראשונה הגעתי מארהב לבדי, ילדיי נשארו לטקס אחר שנאסא ארגנה,ורשמתי את ילדיי לבית הספר בבליך, וביקשתי מהידיד שיכנס לכיתת הרובוטיקה בבית הספר עברנו מכיתה לכיתה, מבית חולים. וחיכיתי שזה יעבור לידיים המסורות של משרד המדע ויהפוך לשיח לאומי."
"קרן רמון אותה הקמנתי לפני 3 שנים עוסקת בנושא החינוך, גך כנס החלל בשיתוף מכון פישר, גדל וצמח ורכש מוניטין בקרב הסוכנויות בכל העולם מקור לגאווה וכל העשיה מרגשת, המורשת הזו שמתמקדת באותו משפט מדהים – אילן אילן במה אברכך שיהו כל נטיעותיך טובים כמותך."

כאמור אחת מגולות הכותרת של שבוע החלל היא תערוכה של צילומים המוקרנים בביתן 11 בנמל תל אביב ועל קירות חיצוניים בנמל משלוש מקורות: תחרות צילומים אסטרונומיים, צילומים שצילם מתחנת החלל האסטרונאוט האיטלקי פאולו נספולי וצילומים של תלמידי המחלקה לצילום בבצלאלא שביקרו באתרי הלוויינים של תעשיות הבטחוניות, בחברת אימג'סאט ובטכניון ונתנו פרשנות משלהם לתצלומי חלל וחלליות.

מיקי קרצמן, ראש המחלקה לצילום בבצלאל אמר כי תחום הצילום הדיגיטלי ובפרט הצילום מהחלל הוא פרק חשוב בתולדות הצילום. "הצילום הדיגיטלי מאפשר היום תקשורת חזותית נגישה לכל אדם. בכל הקשור לצילום מהחלל חשוב להבין שמדובר בקשר דו סתרי. אנחנו מסתכלים על החלל (בתצפיות אסטרונומיות) והחלל מסתכל עלינו, כמו למשל העובדה שכל אחד יכול לצפות בנו ב-Google Earth", הסביר קרצמן. "מחלקות לאמנות נמצאות בפיגור אחרי המחלקות ההנדסיות והטכנולוגיות ולכן הקמנו תוכנית משותפת עם מדעי המחשב בגבעת רם. אנו גם חוקרים את היכולות של משקפי גוגל".

רז טמיר, ראש תחום ננו-לוויינים במפעל מבת חלל של התעשייה האווירית סיפק נקודת מבט מעניינת: "התעשייה האווירית פתחה בפעם הראשונה את מבנה השילובים שלה לצלמים שמביאים זוויות שונות לגמרי ממה שאני רגיל לראות. כשאני מסתכל עכשיו על המקומות שאני רגיל לעבוד בהם הם נראים שונים לגמרי. יש פה מטרה חינוכית: הנגשה של התכנים. אנחנו תומכים בין היתר בלוויין דוכיפת שבונים תלמידים בהרצלייה, ואף מזמינים אלינו בני נוער כדי לתרום לגידול תחום המדעים בארץ וגם כדי שהילדים הללו יגדלו ואולי בסופו של דבר יגיעו לעבוד אצלנו".

עופר דורון, מנהל המפעל, הוסיף כי "אנחנו משקיעים רבות לא רק בצד הטכנולוגי אלא גם בצד החינוכי. הכיוון של השנים האחרונות בשבוע החלל הישראלי שמביא אותו אל הנוער הוא פנטסטי, נשמח לראות מאות ואלפי ילדים במהלך השנה כולה אצלנו במתקנים ואני מקווה שנראה הרבה מדעני חלל בעוד 20 שנה שראו את החלל בפעם הראשונה כאן". על העבודות של תלמידי בצלאל אמר בחיוך: "מעולם לא נראו הלוויינים שלנו כל כך יפים".

מנכ"לית משרד המדע בינה בר-און בחרה להתייחס ליכולות של המדינה בדברי הפתיחה שלה – "ישראל נחשבת למעצמה בתחום החלל. יש לה יכולת בנייה ושיגור של לוויינים. זאת ההזדמנות לקרב את המדע לקהילה ולטעת בקרב צעירים ומבוגרים את השאיפה להרחיק את הגבולות עד השמים ועד הכוכבים. אנו מאמינים כי על ידי חשיפה בקרב הדור הבא נוכל לייצר את נושאי הדגל של ממשיכי אילן רמון".

במהלך התערוכה הוצגה כאמור אפליקציה העושה שימוש בגוגל גלאס. שלו מורן, אוצר של משחקים ואמנות דיגיטלית, וחברת לויה שפיתחה את האפליקציה הציגו משחק שבו הוחבאו ברקודים ברחבי התערוכה וכאשר המשתמש צופה עליהם במשקפי הגוגל גלאס, הוא צופה בוידאו שהורכב מתוך התמונות המוצגות. "השימוש בהם דומה לטלפון סלולארי בהפעלה קולית" הסביר מורן.

מלבד התערוכה המוקרנת בנמל תל אביב כוללים אירועי שבוע החלל גם הקרנת סרטי חלל בחינם בסינמטקים, פתיחת מצפי הכוכבים ברחבי הארץ, הרצאות ואירוע השיא – כנס החלל ע"ש אילן רמון שיתקיים בימים רביעי וחמישי בהרצלייה בשיתוף עם מכון פישר, ובו יתארחו אסטרונאוטים ובכירים מסוכנויות חלל ומהתעשיות מכל רחבי העולם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן