סיקור מקיף

האסטרונאוטים בתחנת החלל נכנסו לרכב החילוץ למשך עשר דקות, בשל סכנת התנגשות עם פסולת חלל

התראה על התקרבות העצם הגיעה רק ערב קודם לכן, מאוחר מדי עבור בקרי הטיסה לתכנן תמרון שיכלול הצתת מנועי התחנה כדי להגדיל את הרווח בינה לבין פסולת החלל, ואולם בסופו של דבר העצם חלף כ-4 קילומטר מהתחנה

תא סויוז צמוד לתחנת החלל. האסטרונאוטים מצאו מקלט בפעם השניה בתוך חצי שנה מפסולת חלל
תא סויוז צמוד לתחנת החלל. האסטרונאוטים מצאו מקלט בפעם השניה בתוך חצי שנה מפסולת חלל

אתמול, ה' הורו אנשי חדרי הבקרה ביוסטון ובמוסקווה האחראים על תחנת החלל הבינלאומית לאסטרונאוטים שבתחנה להכנס לרכב המילוט – חללית סויוז – עקב חשש מפני התנגשות של תחנת החלל עם עצם שבא לקראתה והתקרב אליה קרבה מסוכנת.

שלושת האסטרונאוטים, שני אמריקנים ורוסי, נעו לתוך החללית סויוז TMA-13 העוגנת בתחנה בשעה 16:35 שעון גריינץ' (18:35 שעון ישראל), כאמצעי בטחון במקרה שהשבר – פיסה קטנה ממנוע מושבת של לווין יפער חור בחלקה החיצוני של התחנה. מייקל פינקה, סנדרה מגנוס ויורי לונצ'אקוב היו מוכנים לפינוי התחנה אם אכן העצם היה פוגע וגורם לירידת לחץ האוויר באיזורי המחיה בתחנה.

התראה על התקרבות העצם הגיעה רק ערב קודם לכן, מאוחר מדי עבור בקרי הטיסה לתכנן תמרון שיכלול הצתת מנועי התחנה כדי להגדיל את הרווח בינה לבין פסולת החלל, ואולם בסופו של דבר העצם חלף כ-4 קילומטר מהתחנה – ממש כלום במונחי חלל ולא פגע בה. מיד לאחר מכן, שבו האסטרונאוטים לתחנה לאחר שהות של 10 דקות בחללית הסויוז.

ההערכה מראש היתה שסיכון הפגיעה לא גבוה, אך ליתר בטחון הוחלט לבקש מהאסטרונאוטים להכנס לסויוז, ולסגור את הפתחים בין החללית והתחנה, צעד שיגן עליהם במקרה של נפילת אוויר, אך הם לא התנתקו מהתחנה, אם כי היו מוכנים לכך בכל רגע אם הדבר יידרש. האסטרונאוטים דיווחו לחדר הבקרה כי לא ראו את העצם, אך הם שמחים שהוא החטיא את התחנה.

העצם שבו מדובר הוא מקטע ממנוע של טיל מיושן מדגם PAM-D ששימש בעבר להעלאת לווינים ממסלול נמוך סביב כדור הארץ למסלול גיאוסטציונרי (מסלול בגובה 36 אלף ק"מ בו מוצבים לוויני התקשורת). מדובר בעצם באורך של סנטימטר אחד שנע במהירות של כ-32 אלף קמ"ש. לשם השוואה, מהירות תחנת החלל – 28 אלף קמ"ש.

בנאס"א אומרים כי זו לא הפעם הראשונה שהתחנה הושמה בכוננות. מספר פעמים הופעלו מנועי האיזור הרוסי של התחנה כדי להמנע משברים, ופעם אחת בעבר גם נכנסו האסטרונאוטים לחללית המילוט. היה זה ב-17 בנובמבר 2008 כאשר שרידים של טיל SL-12 ריחפו במרחק של כ-19 קילומטרים מהתחנה.

ההתנגשות שהתרחשה בין לווין מסחרי מדגם אירידיום ולוויין קוסמוס רוסי ב-10 בפברואר, העלתה את הסיכון להתנגשות פסולת חלל עם תחנת החלל ועם מעבורת החלל שאמורה להמריא ביום ראשון לתחנת החלל בכ-6%.

ובתוך כך החלה נאס"א לזהות נפילות ראשונות של שברים מההתנגשות בפברואר, החודרים לאטמוספירה ונשרפים בה.

2 תגובות

  1. Space agency spokesmen said this afternoon that the debris was about 5 inches (12.7 centimeters) in size, which would be larger than the initial estimates of 0.35 inches (9 millimeters)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן